Dlaczego kandydaci IT rezygnują z procesu rekrutacji? Poznaj 3 najczęstsze powody

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Talent Place, aż 30% Kandydatów IT rezygnuje z procesu rekrutacji po przesłaniu rekomendacji do firmy. Dlaczego tak się dzieje? Jak rekrutować w IT, aby uchronić się przed tym? Oto 3 najczęstsze powody, dla których specjaliści IT wycofują się z procesów.

Dlaczego kandydaci IT rezygnują z rekrutacji?

1. Atrakcyjniejsza oferta innego pracodawcy

Kandydaci IT rzadko biorą udział tylko w jednym procesie rekrutacyjnym. Zdarza się więc, że podczas trwającego procesu w danej organizacji, inna firma z branży zaproponuje wyższe wynagrodzenie, pracę z ciekawszymi technologiami, bardziej rozwojowe projekty (na przykład możliwość tworzenia oprogramowania bądź aplikacji od podstaw) lub benefity lepiej dopasowane do potrzeb Kandydata. Może to być praca zdalna, elastyczne warunki współpracy, dofinansowanie szkoleń czy eventów branżowych.

Dla specjalistów IT rozwój jest jednym z najważniejszych czynników motywacyjnych do zmiany pracy. Dlatego jeśli wśród firm, z którymi Kandydat rozważa podjęcie współpracy, jedna zdecydowanie wyróżnia się pod kątem oferowanych możliwości rozwoju, doskonalenia kompetencji czy nauki nowych narzędzi, bardzo prawdopodobne, że wybierze właśnie tę organizację, jednocześnie rezygnując z procesów w pozostałych firmach.

2. Zbyt długi proces rekrutacyjny

Skuteczna rekrutacja IT to nie tylko interesujące benefity czy transparentna komunikacja. To również szybkość i sprawne przechodzenie przez kolejne etapy aż do zatrudnienia. W momencie, gdy proces z różnych względów przedłuża się (oczekiwanie na feedback, niejasne informacje od rekrutera, dodatkowe zadania do wykonania czy testy), Kandydat może być bardziej skłonny do rezygnacji z procesu, nawet, jeśli znajduje się na jednym z jego ostatnich etapów. Na tym polu rekrutacja IT ma wiele wspólnego z rekrutacjami na inne stanowiska – sprawny proces i szybki feedback są kluczowe dla zaangażowania Kandydatów.

Podobnie jest w przypadku niejasnych zasad rekrutacji – Kandydat powinien być na bieżąco informowany o wyniku każdego etapu, począwszy od momentu otrzymania aplikacji. Warto również na samym początku procesu przekazać, ile czasu mniej więcej każdy z etapów będzie trwać. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że Kandydat samodzielnie dojdzie do wniosku, że proces jest zbyt długi i podejmie decyzję o rezygnacji.

3. Decyzja o pozostaniu u obecnego pracodawcy

Niedobór talentów IT na rynku sprawia, że każdy wykwalifikowany pracownik jest na wagę złota. Dlatego organizacja, gdy otrzyma informację, że jedna z zatudnionych osób rozważa zmianę pracy, prawdopodobnie wystąpi z kontrofertą – w końcu troska o kluczowych pracowników dla firmy to jeden z priorytetów pracodawcy. Kontroferta może zawierać awans, wyższe wynagrodzenie, ciekawszy zakres obowiązków albo obietnicę dodatkowych benefitów.

Jeśli dla osoby szukającej pracy przedstawiona kontroferta będzie atrakcyjna, możliwe, że przekona ją to do pozostania u obecnego pracodawcy. Czasem wpływają na to również inne czynniki, niekoniecznie związane z kontrofertą – mogą to być na przykład sprawy prywatne lub duże poczucie lojalności wobec obecnego pracodawcy.

Poza powodami, które przytoczyliśmy wyżej, Kandydaci IT rezygnują z procesów rekrutacyjnych również wtedy, gdy w przedstawionej im ofercie i/lub w wiadomości od rekrutera brakuje konkretów – informacji o technologii, projekcie, stawce, formie współpracy. Podobnie w przypadku, jeśli rekruter nie ma wystarczającej wiedzy o organizacji – jaki jest zespół, z ilu osób się składa, w jakiej metodologii odbywa się praca, z jakimi narzędziami itp. Warto więc przekazać rekruterowi tak dużo informacji o firmie, ofercie i procesach, jak to możliwe.

Wyzwania w rekrutacji IT – podsumowanie

Specjaliści IT cenią sobie tego rodzaju konkretne informacje. Podczas rekrutacji najważniejsze są dla nich dwie kwestie: czy rekruter jest przygotowany merytorycznie do rozmowy oraz czy cały proces zorganizowany jest skrupulatnie, poprawnie i terminowo. Warto o tym pamiętać, bo nawet najmniejszy błąd czy niedopatrzenie mogą skutkować rezygnacją Kandydata z procesu. Niezależnie od tego, czy jest to etap początkowy czy końcowy.

Piotr Pawłowski

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z trendami w HR!

TP_www_BOTTOM_HR

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl