app-fill

Najnowsze wpisy

| Dla pracodawców

Wszystko, co powinniście wiedzieć o pracy zdalnej w 2019

Praca zdalna od dłuższego czasu jest czymś o wiele więcej niż modnym hasłem zachęcającym młodych ludzi do pracy w startupach. To rozwiązanie staje się dominującym aspektem współczesnego rynku pracy. Nie mówimy tego wyłącznie dlatego, bo sami prowadzimy zdalny zespół rekruterów! Poniżej kilka potężnych statystyk, które pozwolą Ci rozważyć zmiany - zarówno jeśli jesteś pracodawcą, jak i osobą planującą zmianę swojej rutyny. Dowiedz się, na czym polega praca zdalna w dzisiejszych czasach!
Ciężko uwierzyć w to, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniej dekady.
Home office co prawda funkcjonowało od dawna, ale raczej w przypadku bardzo wąskiej grupy zawodów - przełożeni rzadko decydowali się na przyznanie możliwości pracy zdalnej pracownikom, którzy domyślnie wykonywali swoją pracę w pełni w biurze firmy w określonych godzinach. Praca z domu była raczej sytuacją wyjątkową, niż standardową praktyką w dużych przedsiębiorstwach.
Co to jest praca zdalna? Termin ten istnieje jednak już od lat 70. W 1973 amerykański fizyk Jack Nilles wprowadził pojęcia “telepracy” i “teledojazdu”. W końcu przed Internetem to właśnie telefon był głównym instrumentem służącym do kontaktu z pracownikami zdalnymi. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie rozwój branży teleinformatycznej najmocniej wpłynął na przystępność rozwiązań pracy zdalnej, z którymi mamy do czynienia dzisiaj. Co ciekawe definicja “telepracy” w dalszym ciągu obowiązuje np. w polskim Kodeksie Pracy (Rozdział IIb, Zatrudnianie pracowników w formie telepracy Art. 67).

Praca zdalna: co to jest i skąd się wzięło?

Idea pracy zdalnej narodziła się wskutek amerykańskiego rozkwitu lat 60. i 70. - centra wielkich miast zapełniały się biurowcami, a pracownicy dojeżdżający samochodami z przedmieść spędzali w korkach długie godziny. Co ciekawe, sytuację skomplikował również kryzys paliwowy - w 1973 roku Amerykanie udzielili wsparcia Izraelowi podczas wojny Jom Kippur. W odpowiedzi OPEC nałożyło na Stany Zjednoczone embargo, co szybko wpłynęło na wzrost cen paliwa o około 600%. Był to idealny czas dla Nillesa na wprowadzenie standardów, według których praca zdalna miałaby funkcjonować.
W dalszym ciągu jednak praca zdalna była dość niszowym rozwiązaniem - W 1980 roku zaledwie 100 tysięcy Amerykanów pracowało z domu (czyli 0,002% z 226,5 miliona). W 1990 w Stanach pracowników zdalnych było już 2,5 miliona, w 2006 - 30 milionów.
A dziś? Jeśli wierzyć badaniom przeprowadzonym dla IWG przez Zug w zeszłym roku ,to obecnie aż 70% profesjonalistów na całym świecie pracuje zdalnie chociaż raz w tygodniu! Oczywiście pośród miejsc pracy, w których jest to fizycznie możliwe. Stany Zjednoczone są oczywiście w czołówce tego rankingu - dlatego też nie mamy wątpliwości, że remote working nie jest tylko trendem. To rozwiązanie, które staje się globalnym standardem, a zdecentralizowane zdalne zespoły będą tylko rosły w siłę.

Praca zdalna z punktu widzenia pracownika

Elastyczna praca zdalna kojarzy się najczęściej z boomem, który miał miejsce w ostatnich latach - Instagram zalała fala zdjęć ludzi pracujących z plaży, a “cyfrowy nomada” stało się niezwykle popularnym hasłem na rynku pracy w ostatnich latach. Jednak czy jest to dominująca motywacja pośród pracowników zdalnych? Okazuje się, że bynajmniej! Badania wskazują, że grupą, której najbardziej zależy na pracy zdalnej są rodzice. Możliwość pracy z domu, w przypadku np. choroby dziecka, eliminuje problemy ze zwalnianiem się z pracy w nagłych wypadkach.
Coraz częściej, gdy mówimy o pracy zdalnej, nie chodzi już tylko o pojedyncze osoby, które mają chwilową potrzebę pracy z domu. Liczba firm, które pracują w oparciu o rozproszone zespoły lub funkcjonują w 100% zdalnie, z roku na rok rośnie. Niektóre z nich nie mają w ogóle biura! Inne, takie jak Talent Place tworzą zdalne zespoły - w naszym przypadku zdalną społeczność rekruterów, która współpracuje z firmą 100% zdalnie.
Mitów o pracy zdalnej z perspektywy pracownika jest mnóstwo - zarówno w przypadku modelu home office, jak i w podróży - wspominaliśmy o nich w naszym artykule o wyzwaniach pracy zdalnej.https://talentplace.pl/blog/dla-kandydatow/praca-zdalna-model-idealny-czy-wyzwanie O pozytywach mówić jest łatwo - nie ukrywam, że bardzo odpowiada mi, że piszę ten artykuł z ulubionej kawiarni. Elastyczność związana ze pracą zdalną z punktu widzenia pracownika pozwala na załatwienie spraw w urzędach bez zwalniania się z biura, czy też możliwość zmiany otoczenia na bardziej stymulujące kreatywność kiedy tego potrzebujemy. Jeśli zagłębimy się w raporty dotyczące tego modelu pracy to ilość argumentów “za” pracą zdalną jest zatrważająca - według corocznego raportu dotyczącego remote workingu przygotowanego przez Buffer, już 99% ankietowanych pracuje lub chciałoby chociaż przez chwilę pracować zdalnie. Już praktycznie co czwarta firma chociaż częściowo pokrywa koszty domowego internetu lub miejsca w coworku swoim pracownikom zdalnym!

Praca zdalna z punktu widzenia pracodawcy

Według raportu OWL Labs 2019 State of Remote Work praca zdalna ma więcej wymiernych korzyści dla pracodawców, niż tylko redukcja kosztów. Respondenci badania, którymi byli zarówno remote workers jak i osoby pracujące z biura firmy odpowiadali na pytania dotyczące tego, czy ze względu na pracę zdalną chętniej poleciliby firmę znajomym, czy pracując z domu łatwiej im uniknąć stresu lub też, czy pracując zdalnie czuliby, że ich pracodawca ma do nich większe zaufanie. Liczba odpowiedzi na korzyść pracy zdalnej wśród obu grup, w przypadku każdego pytania, wyniosła ponad 70%. Średnio 71% ankietowanych wybrałoby ofertę pracodawcy, który daje możliwość pracy poza biurem!
Jeśli przyjrzymy się tym wynikom głębiej to nie mamy wątpliwości - pracownicy zdalni są bardziej lojalni względem swojego pracodawcy - 76% ankietowanych remote workerów zgodnie twierdziło, że to rozwiązanie znacząco zmniejszyłoby ich chęć na zmianę pracy. Co więcej, 82% z nich twierdzi, że praca zdalna pomaga im załagodzić konflikty w pracy. Pośród ankietowanych liczba osób, które planują zostać w firmie przez następne 5 lat jest pośród pracowników zdalnych wyższa aż o 13%!
Oczywiście benefit jakim jest tryb pracy z dowolnego miejsca może zadziałać też na niekorzyść - konkretnie w przypadku kiedy… odmówi się go pracownikom! 55% pracowników zdalnych zaczęłoby szukać nowej pracy w przypadku odebrania im możliwości telepracy, a aż 61% ankietowanych w zamian za rezygnację z home office żądało by podwyżki.
Naturalnie w przypadku zdalnych społeczności rekruterów, rozproszonych zespołów, jak i po prostu pracowników mogących pracować w modelu home office najłatwiej mierzalnym zyskiem dla pracodawcy są oszczędności. Sam fakt rzadszych zachorowań i mniejszej ilości zwolnień lekarskich redukuje znacznie wydatki firmy - a jest tego o wiele, wiele więcej! Pracownicy zainteresowani podjęciem pracy w zdalnym zespole często mają już przygotowane stanowiska pracy w domu - dlatego redukujemy nie tylko koszt przestrzeni biurowej, ale także sprzętu. Nieważne czy korzystamy z hot desków, czy część zespołu pracująca zdalnie mieszka za granicą - redukcja kosztów jest ogromna. Jest to znacznie więcej niż koszt wody i kawy w biurze. Szczegółowy opis tych korzyści pracy zdalnej z punktu widzenia pracodawcy zawarliśmy w naszym artykule o korzyściach pracy zdalnej dla firmy https://talentplace.pl/blog/dla-pracodawcow/zyski-pracy-zdalnej-dla-firmy.

Co czeka nas w przyszłości?

Nie ma wątpliwości, że model pracy w systemie zdalnym zostanie już z nami na dobre. Czy jednak wiąże się to z tym, że firmy zamkną swoje biura a za kilka lat każdy będzie pracować z domu? Podejrzewamy, że nie. Bardzo możliwe jest jednak, że modele takie jak crowdstaffing zostaną zaadaptowane we właściwej dla siebie formie w innych branżach - dzisiaj zdalne zespoły rekruterów są czymś zupełnie nowym na polskim rynku, ale nie jest wykluczone, że to rozwiązanie zadomowi się o wiele dalej niż tylko w rekrutacji. Miliony freelancerów, zarówno w zawodach kreatywnych czy IT, wybrały swoją ścieżkę ze względu na elastyczność pracy. Jednocześnie coraz więcej z nich wybiera stały dochód i stabilne stanowisko w firmie, która po prostu pozwala im pracować zdalnie.
Jeśli jako pracownik rozważasz pracę zdalną - możesz spróbować wynegocjować więcej dni na home office jako alternatywę dla podwyżki i zobaczyć, jak sprawdzi się to u Ciebie. Wielu remote workerów traktuje ten benefit jako dużo ważniejszy niż na przykład wysokość zarobków. Jeśli natomiast jesteś pracodawcą, który w dalszym ciągu jest niezdecydowany, czy osoby pracujące zdalnie będą jednakowo przykładać się do swoich zadań - może to dobra pora, żeby wypróbować to rozwiązanie? Pewne jest jedno - jeśli nie wprowadzasz rozwiązań takich jak home office w swojej firmie, a remote working wydaje się być tylko trendem znajdującym się w nagłówkach obok słowa „millenialsi” - najwyższa pora spojrzeć na to rozwiązanie z nowej perspektywy. Model pracy zdalnej na pewno zostanie z nami na dobre.

**

Czytaj więcej
| Dla pracodawców

Dominujące Trendy IT na Krakowskim Rynku Pracy

Krakowski rynek IT rozwija się w zawrotnym tempie. Wystarczy odwrócić wzrok a nowe firmy otwierają kolejne biura. Istniejące firmy zaś zdają się co chwilę przedstawiać nowe projekty i stanowiska. Z czym wiąże się tak intensywna rekrutacja programistów? Jakie przyniesie trendy IT? Co należy wiedzieć przed podbojem „Europejskiej Doliny Krzemowej”? I w końcu - jak wpływa to na oczekiwania krakowskich software developerów względem pracodawców?

Dominujące trendy IT na krakowskim rynku: jakie są?

O trendach w IT 2018 na krakowskim rynku IT opowiada Paulina Rogala, IT Rekruter współpracujący z Talent Place.

Rozwój w skali makro

Według ostatniego raportu ASPIRE Headcount Tracker 2018 obecnie na krakowskim rynku pracy można znaleźć już 226 firm specjalizujących się w tworzeniu oprogramowania. Ponad 170 z nich to firmy zatrudniające poniżej 100 pracowników (tutaj dużą rolę odgrywają startupy). Czyli mali producenci software’u to praktycznie ¾ całości!
Łączna liczba zatrudnionych w obszarze IT w Krakowie na koniec 2018 roku wyniosła aż 35 486 osób. Porównując te dane do stycznia 2018 możemy zaobserwować wzrost o ponad 3000 zatrudnień w ciągu roku w samym IT. To spektakularny rezultat, a tendencję rosnącą widać zarówno w raportach z ubiegłych lat, jak i prognozach na lata kolejne.
Mówiąc o trendach IT, należy zauważyć, że nowi gracze coraz częściej wybierają Kraków jako kolejny kierunek w ramach ekspansji. Nie ustępują im firmy znajdujące się już na miejscu, które decydują się otwierać kolejne działy i departamenty. Dzięki tak dynamicznemu rozwojowi rynku rośnie zainteresowanie programowaniem - w efekcie coraz więcej osób decyduje się na przekwalifikowanie zawodowe.
Dodatkowo do Krakowa migrują software developerzy z innych lokalizacji - zarówno polskich jak i zagranicznych. Zapotrzebowanie na dobrych programistów jest gigantyczne. Nawet proces aplikacji o pozwolenie na pracę dla specjalistów IT z poza UE został niedawno uproszczony.

Na jakim stanowisku, w jakim języku i w jakim frameworku?

Na rynku specjalistów IT w Krakowie wciąż dominują programiści backendowi, stanowiąc ponad 35% wszystkich developerów. Drugą co do wielkości grupą, na którą zapotrzebowanie ze strony pracodawców jest w wielu przypadkach największe, są frontend developerzy. Ci stanowią prawie 19% całości rynku. Na kolejnych pozycjach są developerzy fullstackowi (16,6%) oraz testerzy (poniżej 9%). Co ciekawe, bazując na informacjach dotyczących całej Polski, to JavaScript była uznana za najpopularniejszą technologię w 2018 roku. W Krakowie jednak niepokonana jest Java, która zanotowała wzrost o 14% w ogłoszeniach dotyczących stolicy małopolski. Na kolejnych miejscach ze znacznie mniejszym wzrostem widzimy PHP, .NET czy właśnie JavaScript.
Bazując na raportach No Fluff Jobs możemy zauważyć, że w porównaniu do zeszłego roku, ogłoszeń dotyczących technologii .NET przybyło o aż 80%. Tuż za nią plasują się kolejno Android (72%), a także Scala i Python z niewiele niższymi wynikami - powyżej 60%.
Kolejnym z trendów IT w Krakowie jest to, że software developerzy coraz częściej decydują się na pracę jeśli mają możliwość pracy z najnowszymi technologiami czy frameworkami. Programiści chcieliby pracować w firmach, które korzystają z takich rozwiązań jak mikroserwisy czy Kubernetes. Przykładowo backend developerów będą interesowały najnowsze wersje Javy (niedawno pojawiła się już 12 wersja), czy frameworki takie jak Spring czy Hibernate. W technologiach mobilnych ciągle największym zainteresowaniem cieszą się Swift oraz Kotlin (ale powoli coraz więcej mówi się o React Native). Z kolei osoby specjalizujące się we front-endzie będą prawdopodobnie w pierwszej kolejności zainteresowane ofertami pracy, które dają im możliwość pracy z najnowszymi wersjami Angulara czy też React.js.

Dobrze jest być częścią firmy, a jeszcze lepiej - mieć część firmy dla siebie

Firmy planujące otworzyć swoje oddziały w Krakowie muszą liczyć się z ciągłym wzrostem benefitów pozapłacowych - w wielu przypadkach to właśnie one przyciągają najlepszych programistów. Bez wątpienia jednym z najkorzystniejszych rozwiązań w przypadku firm będących na giełdzie - bądź planujących IPO w najbliższym czasie - jest przekazywanie akcji firmy pracownikom. Z jednej strony taki benefit może okazać się dużym zastrzykiem gotówki dla specjalistów IT i często będzie decydującym czynnikiem przy ostatecznym wyborze oferty. Z drugiej strony jest świetnym mechanizmem pozwalającym na przywiązanie pracownika do firmy na dłuższy okres czasu, ponieważ akcje zwykle „westują” się przez okres kilku lat (najczęściej 3-4 lata).
Wypłacanie części wynagrodzenia w postaci akcji firmy (czy też możliwość wykupienia ich po preferencyjnych cenach) wciąż nie jest w Krakowie standardem. Niewiele firm ma tak bogate benefity dla swoich pracowników. Jednak licząc na zatrudnianie najlepszych specjalistów pracodawcy muszą być świadomi tego, że z czasem budowanie wynagrodzeń dwuskładnikowych może stać się coraz bardziej popularne i wówczas stanie się jednym z ważniejszych trendów IT w Krakowie.

Firma to ja - przypływ jednoosobowych przedsiębiorstw

Wśród specjalistów w branży IT panuje stosunkowo duże zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej i współpracy na zasadach kontraktorskich. Raport No Fluff Jobs wskazuje, że aż ¼ programistów w Krakowie zatrudniona jest na zasadach B2B. Na rynku wciąż dominującą grupą są pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę (ponad 60%). Ciekawe jest to, że specjaliści IT oceniają B2B jako znacznie bardziej atrakcyjną formę zatrudnienia. Mam uzasadnione podejrzenia, że w najbliższych latach procent programistów otwierających swoją działalność gospodarczą wzrośnie. Wpłynie to jednocześnie na rozmnożenie się firm kontraktorskich, które zatrudniając wykonawców outsourcują ich do pracy przy konkretnych projektach u swoich klientów.
Z drugiej strony coraz więcej słyszę o ograniczeniach, które polski rząd planuje nakładać na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Na ten moment kluczowym argumentem przemawiającym za B2B jest możliwość płacenia podatków na poziomie 19% bez względu na wysokość dochodów (podatek liniowy). Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o zmianach w przepisach, które za pomocą tzw. „testu przedsiębiorcy” mogłyby zakwestionować zatrudnienie w oparciu o B2B. Wprowadzenie zmian przepisów dotyczących opodatkowania pracujących na takiej formie zatrudnienia może odwrócić tendencję na rynku zwiększając atrakcyjność umowy o pracę. Czy tak się stanie? Ciężko powiedzieć, ale biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą w Polsce podejrzewam, że istnieje taka możliwość.

Prognozy na trendy IT

Kraków stał się magnesem dla nowych firm IT - nie tylko tych otwierających kolejne centra outsourcingowe. Nieustannie przybywa autonomicznych działów rozwijających produkty od początku do końca. Stanowisk związanych z IT nieustannie przybywa od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie się to zmieniło. Dzięki temu znaczenie Krakowa potęguje się nie tylko na arenie polskiej, ale również międzynarodowej. To połączenie świetnej jakości pracy programistów i dużej liczby specjalistów pozwala nam wysuwać się na kluczową pozycję w Europie i stawać się pierwszym wyborem zagranicznych firm otwierających nowe działy technologiczne. Z niecierpliwością czekam na kolejny raport ASPIRE - myślicie, że wraz z końcem 2019 roku uda się przekroczyć „magiczną” liczbę 40 tysięcy osób zatrudnionych w IT?
Źródła:
1. https://www.aspire.org.pl/wp-content/uploads/ASPIRE-Headcount-Tracker-2018.pdf 2. https://nofluffjobs.com/staticprovider/raporty/rynek-pracy-it/assets/NFJ-Rynek-pracy-IT-2018.pdf 3. https://nofluffjobs.com/blog/praca-it-najpopularniejsze-technologie-i-specjalnosci-w-krakowie-infografika/

Czytaj więcej
| Dla kandydatów

Praca zdalna - model idealny czy wyzwanie?

Według badań przeprowadzonych przez FlexJobs w 2016 r., 84% badanych pracowników podawało elastyczne warunki pracy jako pierwszy priorytet przy zatrudnieniu. W ciągu ostatnich 5 lat liczba pracodawców umożliwiających pracę zdalną w samych Stanach Zjednoczonych wzrosła do 40%. Ale czy praca zdalna to rzeczywiście model idealny i czy nadaje się dla każdego?
Próby odpowiedzi na to pytanie podjęła się Iga Kublik - Community Happiness Coordinator w Talent Place
Powiedzmy to wprost - wizerunek pracy zdalnej został mocno wyidealizowany w mediach społecznościowych. Jest to głównie zasługa rosnącego ruchu cyfrowych nomadów, czyli grupy ludzi, którzy łączą pracę i podróże, najczęściej do egzotycznych miejsc. Wizerunek cyfrowego nomady jest dla wielu urzeczywistnieniem marzeń - tylko kilka godzin pracy dziennie, i to na tajskiej plaży. Najlepiej popijając sok ze świeżego kokosa.
W rzeczywistości jednak wyłącznie mały procent osób żyje w ten sposób, a dzięki mediom społecznościowym łatwiej jest zbudować wyidealizowaną wizję takiej pracy - niekoniecznie zgodną z rzeczywistością. Większość pracowników zdalnych to jednak osoby, które wcale nie zmieniają swojego miejsca zamieszkania co 3 miesiące i pracują najczęściej ze swoich mieszkań. Z czym więc realnie wiąże się taka praca?

Elastyczność

Mówiąc o zaletach pracy zdalnej, elastyczność stanowi zazwyczaj koronny argument. Brak konieczności przebywania w biurze od 9 do 17 daje nie tylko ogromną elastyczność czasową, ale również pozwala dowolnie decydować z jakiego miejsca pracujemy. Dla jednych będzie to plaża na Zanzibarze, dla innych ulubiona kawiarnia - ważne żeby wybrane miejsce miało dostęp do Internetu i… znajdowało się w dogodnej strefie czasowej.
Elastyczność w codziennym życiu, dzięki której możemy udać się na wyprawę do urzędu w godzinach jego pracy to niewątpliwie ogromna wartość. Podobnie jeśli mamy dzieci i w przypadku ich choroby nie zachodzi konieczność nadużywania urlopu opiekuńczego. Tym bardziej jeśli zaskoczy nas na przykład strajk nauczycieli - nie każdy może i chce zabierać dzieci do biura... Niestety, mimo swoich licznych zalet, elastyczność jaką niesie praca zdalna może być również ciężarem.
Brak narzuconych ram czasowych pracy sprawia, że poranne wstawanie staje się trudniejsze („przecież mogę dziś wyjątkowo zacząć chwilę później”), tracimy ustalony porządek dnia („nie mam dziś żadnego calla, zostaję w piżamie”) i ciężej nam oderwać się od pracy i uznać dzień za skończony („jeszcze tylko dokończę tego maila”). Pozornie zbawienna elastyczność nierzadko sprawia, że pracujemy dłużej, mamy problemy ze skupieniem w ciągu dnia i w efekcie spędzamy przed ekranem komputera cały wieczór.

Możliwość pracy dodatkowej

Najbardziej znane są dwa sposoby rozliczania pracy - godzinowy i zadaniowy. W przypadku pracy zdalnej pracodawcy często decydują się na ten drugi sposób ponieważ z wiadomych powodów kontrola czasu pracy jest trudniejsza. Wtedy to od nas zależy, czy wyrobimy się ze wszystkimi zadaniami w ciągu dnia w 6 godzin, czy stracimy mnóstwo czasu w ciągu dnia, w efekcie kończąc pracę o 22:00. Jeśli jesteśmy jednak w stanie efektywnie zarządzać swoim czasem, to pracując zdalnie mamy szansę na dodatkowe źródła zarobku. Skracając swój czas pracy z 8 do 6 godzin możemy wykorzystać zaoszczędzone 2 godziny na przykład na dodatkowe zlecenia lub rozwijanie swojej własnej działalności gospodarczej.

Oszczędność czasu

Każdy kto pracuje w większym mieście i nie mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie swojego biura liczył kiedyś ile czasu w ciągu dnia poświęca na dojazdy i powroty do pracy. Średni czas dojazdu do pracy w Polsce to 41 minut, co daje średnio półtorej godziny dziennie. To czas, który najczęściej zostaje zmarnowany na przeprawy z komunikacją miejską lub prowadzenie samochodu. Jeśli pracujemy z domu, to problem dojazdu do pracy praktycznie znika i zyskujemy codziennie dodatkowy czas. Możemy poświęcić go na rzeczy, na które do tej pory nie mogliśmy sobie pozwolić. Nasi bliscy zdecydowanie docenią dodatkowe 6 i pół godziny naszego czasu tygodniowo.. Jeśli zdecydujemy się ten czas poświęcić na ćwiczenia lub rozwijanie naszych pasji, to nasze ciało i umysł też nam podziękują. Możemy też korzystając z oszczędności czasu po prostu... dłużej odpoczywać!

Lepiej dopasowane miejsce pracy

Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, pracownicy zawsze mają różne potrzeby i wymagania. To oczywiste, że różne osoby będą się inaczej czuły w tym samym środowisku. Niektórym najłatwiej będzie się skupić na pracy na spokojnym, samotnym stanowisku pracy, podczas gdy inna osoba będzie potrzebowała dużo więcej bodźców i kontaktu z ludźmi aby pracować efektywnie.
Obecnie większość biur i tzw. „open space” dostosowana jest do ludzi, którzy nie potrzebują ciszy i spokoju do maksymalnego skupienia. Panuje na nich zwykle wieczny harmider i trudno znaleźć miejsce do pracy w ciszy. Oznacza to, że wiele osób nie będzie mogło pracować najlepiej jak potrafią w takim środowisku, ponieważ znajduje się w nim za dużo „rozpraszaczy”. Szczególnie uciążliwe jest to wtedy, kiedy praca wymaga analitycznego myślenia i dużego skupienia.. Dzięki pracy zdalnej możemy bezpośrednio wpłynąć na to, jak wygląda nasze miejsce pracy i dostosować je tak, aby pracowało się możliwie najlepiej. Nigdy oczywiście nie unikniemy wszystkich rozpraszaczy - zawsze przecież zostaną telefony, powiadomienia na komunikatorze, maile, lodówka (o ile pracujemy z domu) i liczne inne nieprzewidziane sytuacje. Jednak projektując swoje miejsce pracy samemu, możemy te zbędne elementy ograniczyć do minimum.
Praca zdalna rozwiązuje jeszcze jeden nieoczywisty problem - jest ogromną szansą dla wielu osób z niepełnosprawnością, które z różnych względów mają ograniczone możliwości poruszania. Biura często nie są dla nich dostosowane, a praca z domu pozwoli im podjąć pracę co jednocześnie nie sprawi pracodawcy żadnych trudności.

Izolacja

Praca zdalna sprzyja poczuciu samotności i izolacji. Jako istota społeczna człowiek potrzebuje kontaktów międzyludzkich, a praca jest miejscem, w którym spędza większość swojego dnia. Pracownicy zdalni często mogą być pomijani przez pracowników stacjonarnych w części korespondencji, a nie wszystkie wiadomości dotrą do nich w tym samym czasie. Zwłaszcza, jeśli systemy komunikacji w firmach nie są dostosowane do takiego trybu pracy. Kultura organizacji również potrzebuje czasu, aby dopasować się do pracowników zdalnych - w wielu przypadkach najprawdopodobniej kształtowała się z myślą o pracy w jednym biurze.
Decydując się na taki typ pracy musimy wziąć pod uwagę aspekt fizycznego oddzielenia się od reszty zespołu i zastanowić się czy będziemy w stanie w jakiś inny sposób zrekompensować sobie brak towarzystwa przez kilka godzin dziennie. Jeśli przylatujący na Twój parapet gołąb jest jedyną osobą z która rozmawiałaś w tym tygodniu, to może warto zamienić pracę z domu na coworking?

Brak wygód biura

Biura mają najróżniejsze kształty, ale zazwyczaj ułatwiają życie. Pracując w biurze mamy pewność, że będziemy siedzieć na ergonomicznym krześle dostosowanym do pracy - to na pewno o wiele zdrowsze dla naszego kręgosłupa niż wszystkie szalone pozycje, których już próbowaliście z komputerem na kanapie.
Podejmując się pracy w domu warto pomyśleć o wydatkach takich jak odpowiednie krzesło czy biurko - na nasz własny koszt. Trudno tutaj jednak konkurować z trendem wprowadzania kolejnych biurowych udogodnień takich jak catering, masaże, czy pokoje zabaw.

Luki prawne

Skonstruowanie domowego biura to nie jedyny problem. Polskie prawo pracy nie nadąża za zmieniającym się rynkiem pracy, przez co temat pracy zdalnej nie jest w dalszym ciągu odpowiednio zaadresowany w polskim prawodawstwie. Wiele obowiązków pracodawcy i pracownika takich jak BHP stanowiska pracy dalej jest niesprecyzowane. Co więc w przypadku, kiedy ulegniemy wypadkowi podczas pracy zdalnej albo w drodze do co-workingu? Prawdopodobnie nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie, które przysługuje nam kiedy nieszczęśliwy wypadek zdarzy się w biurze lub w drodze do niego.

Trudniejsze wdrożenie

Nie wszystkie firmy mogą pochwalić się usystematyzowanym know-how... Kiedy zatrudniany jest nowy pracownik, jego głównym źródłem wiedzy przez pierwsze kilka tygodni jest inny, bardziej doświadczony pracownik... Dzięki temu na bieżąco rozwiewane są wszystkie wątpliwości - w przypadku pracy zdalnej jest to utrudnione ponieważ nie mamy fizycznie w zasięgu bardziej doświadczonej osoby, którą na bieżąco zarzucimy lawiną pytań. Technologia pozwala w teorii na błyskawiczną komunikację, ale przez samą jej formę niektóre kwestie mogą nigdy nie zostać poruszone, bo nie przeprowadzimy rozmowy tak bezpośrednio jak w formie werbalnej.
Pracownikom przychodzącym do biura o wiele łatwiej się wdrożyć do pracy i poczuć kulturę organizacji. Pracując zdalnie nawet po kilku tygodniach możemy mieć poczucie, że nie wiemy jeszcze wszystkiego i że nie jesteśmy zgrani z zespołem co na dłuższą metę może prowadzić do frustracji.
Nie jest to jednak ślepa uliczka - można ten problem rozwiązać dwojako. Niektórzy pracownicy zdalni przechodzą onboarding jeszcze w biurze, a dopiero po okresie próbnym pracują w 100% zdalnie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również firmowe zjazdy, na których można poznać ludzi, z którymi na co dzień rozmawiamy prawie wyłącznie na Slacku. A nie poznaliśmy jeszcze nikogo kto żałował, że zamiast biurka i komputera firma opłaciła mu krótkie wakacje z surfingiem.

Podsumowanie

Podobnie jak cyfrowy nomadyzm, tak i praca z domu jest wciąż postrzegana głównie przez pryzmat korzyści. Niestety w rzeczywistości musimy mierzyć się z zupełnie nowym zestawem wyzwań, które nie istniały gdy pracowaliśmy w biurze. Możemy jednak zmierzyć się z każdym z nich jeśli odpowiednio się przygotujemy. Jeśli upewnisz się, że masz przygotowane odpowiednie stanowisko pracy a Twój pracodawca przygotuje dla Ciebie odpowiednią umowę uwzględniającą pracę zdalną - najtrudniejsze niemal za Tobą. Pozostaje zastanowić się, jak nadrobisz budowanie relacji pracując głównie online. I jaki jest poziom Twojej samokontroli gdy lodówka, słodycze i ulubiona książka są w zasięgu ręki w każdej chwili...

Czytaj więcej

Zapisz się do Newslettera

Dołącz do newslettera Talent Place i otrzymuj materiały o rekrutacji, oferty pracy, informacje o wydarzeniach i nowości ze świata HR.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

Interesuje Cię nasze podejście?
Sprawdź nasze podstrony :

Pracodawcy

Znajdź z nami pracowników

Dzięki naszej społeczności rekruterów możesz dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią wszystkie Twoje wymagania będą zainteresowani, wykwalifikowani i dostępni.

Sprawdź jak pracujemy

Rekruterzy

Rekrutuj elastycznie

W Talent Place możesz pracować skąd chcesz i kiedy chcesz, być częścią inspirującej społeczności i zdobywać doświadczenie w pracy ze światowymi markami.

Zostań zdalnym rekruterem

Kandydaci

Znajdź nową, lepszą pracę

Pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę pracy, doradzimy i będziemy na bieżąco informować o statusie Twojej aplikacji.

Zobacz aktualne oferty pracy
Copyright © talentplace.pl 2019