Case study: Rekrutacja w branży OZE

Jak rekrutować skutecznie w branży OZE.

O firmie

Naszym klientem był jeden z największych niezależnych podmiotów na rynku energii elektrycznej w Polsce. Ze względu na wczesny etap rozwoju przedsiębiorstwa, szczegóły odnośnie firmy pozostają poufne.

Sektor: Energetyka
Liczba pracowników: Informacja poufna
Wyzwanie: Zatrudnienie 40 nowych handlowców w ciągu 3 miesięcy

Jak szybko powiększyć zespół bez wewnętrznego działu HR?

Wraz z dynamicznym rozwojem branży energetycznej oraz popularyzacją odnawialnych źródeł energii, nasz partner podjął w 2020 r. decyzję o dynamicznym rozwoju firmy. Projekt wiązał się ściśle z powiększeniem sieci handlowców - jako cel przyjęto zatrudnienie 40 nowych, wykwalifikowanych pracowników w ciągu 3 miesięcy. Firma zdecydowała, że będzie poszukiwać kandydatów na obszarze całej Polski, a wśród wymagań względem nowych pracowników najważniejsze było wcześniejsze doświadczenie w sprzedaży usług B2B.

Realizacja tego ambitnego planu wymagała zaangażowania zewnętrznych partnerów rekrutacyjnych, ponieważ firma nie posiada wewnętrznego zespołu rekrutacyjnego. Talent Place zostało polecone do realizacji tego projektu drogą rekomendacji. Początkowo, pracodawca planował zlecić nam tylko połowę z planowanych zatrudnień, a pozostałą część zrealizować z innym partnerem, aby zdywersyfikować źródła pozyskiwania rekomendacji. Po zapoznaniu się ze szczegółami oferty, klient ostatecznie zdecydował się zrealizować cały projekt we współpracy z Talent Place.

Crowdstaffing jako sposób na zatrudnienie 40 sprzedawców w 3 miesiące

Projekt został zaplanowany w dwóch etapach - pierwszy zakładał zatrudnienie 20 nowych osób do działu sprzedaży w zaledwie trzy tygodnie. Dodatkową trudnością był precyzyjnie określony, zaawansowany profil kandydatów, rozproszenie lokalizacji oraz rekrutacja w trakcie sezonu wakacyjnego.

Duży wolumen specjalistycznej rekrutacji wiążę się z dużą liczbą kandydatów biorących udział w procesie. Aby sprostać temu wyzwaniu, Talent Place zaangażowało rozbudowany zespół rekruterów, którzy realizowali projekt. Taki zabieg był możliwy wyłącznie dzięki naszemu modelowi działania - standardowe podejście do rekrutacji nie pozwoliłoby innemu partnerowi oddelegować do jednego projektu aż tylu rekruterów w tak krótkim czasie. Drugim czynnikiem warunkującym realizację wyzwania była dywersyfikacja lokalizacji, w których działają nasi rekruterzy oraz kanałów, które stosują do pozyskiwania kandydatów. Dzięki temu od pierwszego dnia rozpoczęliśmy działania w całej Polsce i korzystaliśmy ze zróżnicowanych kanałów pozyskiwana, m.in. direct search, kampanii marketingowych i kampanii ogłoszeniowych.

Rekrutacja, która daje 100% skuteczności

Usługa, którą dostarczyło Talent Place miała charakter end-to-end. W trakcie trwania procesu, wspieraliśmy naszego klienta poprzez:

  • pozyskiwanie dopasowanych kandydatów
  • selekcja i weryfikacja
  • umawianie spotkań z managerami po stronie klienta
  • utrzymywanie zaangażowania kandydatów w trakcie procesu
  • przekazywanie informacji zwrotnych
  • składanie ofert wybranym kandydatom
  • koordynacja podpisywania listów intencyjnych

Dzięki intensywnym działaniom i pełnej mobilizacji Talent Place, w trakcie 3 tygodni klient złożył ofertę 27 z 45 rekomendowanych kandydatów na stanowisko Key Account Manager oraz 6 z 10 rekomendowanych kandydatów na stanowisko Regional Sales Manager (60% skuteczności poleceń). Na 20 zakładanych początkowo zatrudnień, firma zdecydowała zaakceptować i rozpocząć współpracę z aż 24 kandydatami.

Drugi etap projektu przewidywany jest na wrzesień 2020 i będzie skupiał się na realizacji pozostałej części celu 40 zatrudnień w wybranych przez klienta lokalizacjach.

Pozostałe materiały

Case study: Rekrutacja w branży OZE

Jak rekrutować skutecznie w branży OZE.

Case study: JIVR

Jak producent rowerów elektrycznych pozyskał pracowników w kilku krajach jednocześnie

Case study: ABB

Jak zorganizować Assessment Center 100% online.

Zrealizuj z nami skuteczną rekrutację

Dołącz do firm, które dzięki naszemu wsparciu zaadresowały swoje wyzwania rekrutacyjne. Skontaktuj się z nami, żeby poznać szczegóły oferty.

Poznaj szczegóły naszej oferty

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.