Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce, które uznawane jest za jedno z najprzyjaźniejszych jeśli chodzi
o rozwój. To tu znajdują się atrakcyjne tereny, bogata oferta rynku nieruchomości, rozwinięty sektor usług dla biznesu oraz zaplecze naukowo-badawcze. Liczba nowych firm z roku na rok wzrasta. W 2022 roku w rejestrze REGON wpisanych było 168,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To oznacza 5,1% wzrost rok do roku, a liczba firm z kapitałem zagranicznym osiągnęła wartość bliską 6,5 tysiąca.
Raport dostarczy przydatnych informacji i udzieli odpowiedzi właścicielom firm oraz pracownikom działów HR na pytania:
Znaczący rozwój technologii AI oraz starzenie się społeczeństwa mają wpływ na sytuację w poszczególnych zawodach. Prognozuje się, że w 2024 roku większość deficytowych stanowisk wystąpi w branżach: budowlanej, czy medyczno-opiekuńczej. Raport ujawnia również listę zawodów, które są w nadwyżce i te aktualnie najbardziej pożądane.
Dostępność do wysoko wykwalifikowanych kadr, wysokie nakłady na R&D w stosunku do PKB, czy zwolnienia podatkowe to niektóre z zalet, które przemawiają za rozwojem biznesu w Krakowie. Wysoki procent populacji Krakowa posiada wyższe wykształcenie, a korzystna struktura demograficzna i dodatnie saldo migracji pozwala na ciągłe wdrażanie zaawansowanych procesów, co w rezultacie wspiera rozwój ekonomiczny regionu. Małopolska to przestrzeń oferująca szerokie możliwości dla rozwoju ludzi i nowoczesnej gospodarki opartej na innowacjach oraz zrównoważonym rozwoju.
“Po 25 latach działalności Centrum Oprogramowania R&D Motorola Solutions w Krakowie stało się perłą w koronie wśród centrów korporacji na świecie
i największym ośrodkiem firmy poza USA. Decyzja o otwarciu centrum w Krakowie, oparta była głównie na dostępie do wykwalifikowanej kadry technicznej o szerokim spektrum specjalizacji w dziedzinie inżynierii oprogramowania oraz lokalizacji w środku regionu EMEA, umożliwiające dostarczanie wsparcia naszym europejskim klientom”.
Jacek Drabik, Prezes Zarządu w Motorola Solutions Poland
Liczba osób w wieku produkcyjnym w Krakowie w roku 2022 wynosiła ponad 490 tys. To pozytywny znak dla lokalnej gospodarki i rynku pracy. Szeroka pula pracowników przyczynia się do wzrostu miasta i rozwoju działających w nim biznesów. Według GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Krakowie wynosiło ponad 8 tys. zł w 2022 roku, natomiast w styczniu 2023 wzrosło, aż do prawie 8,5 tys. zł, co pozwoliło miastu znaleźć się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najwyższe średnie zarobki w Polsce. Dowiedz się więcej o warunkach zatrudnienia, wynagrodzeniach i benefitach w Krakowie!
Qurate Retail Group utworzyła pod koniec 2016 roku w Krakowie centrum Global Business Services, które obecnie zatrudnia ponad 430 członków zespołu. Kluczowym czynnikiem, który zadecydował o wyborze Krakowa była dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry. Oprócz wiedzy technicznej specjaliści biegle władają co najmniej jednym językiem obcym i chętnie wybierają pracę w międzynarodowym środowisku.
Kraków to serce regionalnej i krajowej gospodarki. To tu znajduje się ponad 260 centrów usług dla biznesu zatrudniających blisko 100 tys. osób w takich sektorach jak: finanse, IT, usługi, badania, rozwój, analityka. Miasto wyróżnia bardzo wysoki wskaźnik przedsiębiorczości, dobry klimat inwestycyjny, a także doskonała lokalizacja i dostępność komunikacyjna: drogowa, kolejowa czy lotnicza. Kraków to również jeden z najstarszych w Europie ośrodków edukacyjnych. Na 23 uczelniach wyższych kształci się ponad 130 tys. studentów z różnych zakątków świata. Do najpopularniejszych kierunków należy: biznes, administracja i prawo oraz technika, przemysł oraz budownictwo.
Pobierz raport i poznaj środowisko biznesowe w Krakowie!
“Znaczącą rolę w rosnącym inwestowaniu w Kraków przez IBM odgrywa też fakt, że miasto to jest uznawane za największe centrum nowoczesnych technologii w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Kraków specjalizuje się w rozwoju oprogramowania, innowacji oraz jest znanym ośrodkiem kompetencji w dziedzinie przetwarzania i inżynierii danych, sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego”.
Kraków to największy w Polsce ośrodek usług dla biznesu. Wśród 100 największych w 2022 roku małopolskich przedsiębiorstw, 59 działało
w Krakowie. Jeśli chodzi o rynek IT – pula talentów w tej branży rośnie każdego roku o około 10%. Napędzają ją absolwenci i specjaliści z innych miast oraz sąsiednich krajów. Do największych pracodawców wg liczby pracowników należą: HSBC, Comarch, Aptiv, EPAM, czy Motorola. Po 7 latach nieobecności do Krakowa powrócił także Google. Firmy, które z sukcesem zainwestowały w swój rozwój w Małopolsce to między innymi Shell, ABB, Comarch, State Street i MAN. Sprawdź informacje o liderach innowacji w Metropolii Krakowskiej!
Zostaw swoje dane kontaktowe,
a automatycznie uzyskasz dostęp do raportu.
"*" oznacza pola wymagane
,,Z Talent Place mam przyjemność współpracować od ponad dwóch lat. Model crowdstaffingu, który stosują pozwala nam zachować ciągłość zatrudnienia i budować struktury Contact Center, a to przekłada się na realizację celów biznesowych banku. Zawsze mogę liczyć na profesjonalne podejście do naszych potrzeb, a nawet wychodzenie im na przeciw. Bardzo cenię sobie elastyczność, na którą mogę liczyć w tej współpracy. Kandydaci wyselekcjonowani przez Talent Place zawsze odpowiadają profilowi, którego poszukujemy. Niezmiennie od kilku lat Talent Place wywiązuje się w pełni z kontraktów.” Marta Kosowicka, HRBP, Credit Agricole.
Chcesz wiedzieć więcej?
Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.
"*" oznacza pola wymagane
Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.
Masz pytania? kontakt@talentplace.pl
DLA REKRUTERÓW
DLA KANDYDATÓW