Sprawdź Talent Pool

w Krakowie

Miasto pod inwestycje!

Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce, które uznawane jest za jedno z najprzyjaźniejszych jeśli chodzi
o rozwój. To tu znajdują się atrakcyjne tereny, bogata oferta rynku nieruchomości, rozwinięty sektor usług dla biznesu oraz zaplecze naukowo-badawcze. Liczba nowych firm z roku na rok wzrasta. W 2022 roku w rejestrze REGON wpisanych było 168,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To oznacza 5,1% wzrost rok do roku, a liczba firm z kapitałem zagranicznym osiągnęła wartość bliską 6,5 tysiąca. 

Raport dostarczy przydatnych informacji i udzieli odpowiedzi właścicielom firm oraz pracownikom działów HR na pytania:

  • dlaczego Kraków jest dobrym miejscem dla biznesu?
  • jakie warunki finansowe są atrakcyjne dla kandydatów?
  • jakie benefity są najczęściej oferowane?
    jak wygląda dostępność kandydatów?
  • jacy specjaliści i jakie branże najlepiej się rozwijają?
  • jakie zachęty inwestycyjne czekają na przedsiębiorców?
  • jakie historie sukcesu krakowskich firm należy znać?

Rynek pracy w Krakowie

Branże, perspektywy, zalety

Znaczący rozwój technologii AI oraz starzenie się społeczeństwa mają wpływ na sytuację w poszczególnych zawodach. Prognozuje się, że w 2024 roku większość deficytowych stanowisk wystąpi w branżach: budowlanej, czy medyczno-opiekuńczej. Raport ujawnia również listę zawodów, które są w nadwyżce i te aktualnie najbardziej pożądane. 

Dostępność do wysoko wykwalifikowanych kadr, wysokie nakłady na R&D w stosunku do PKB, czy zwolnienia podatkowe to niektóre z zalet, które przemawiają za rozwojem biznesu w Krakowie. Wysoki procent populacji Krakowa posiada wyższe wykształcenie, a korzystna struktura demograficzna i dodatnie saldo migracji pozwala na ciągłe wdrażanie zaawansowanych procesów, co w rezultacie wspiera rozwój ekonomiczny regionu. Małopolska to przestrzeń oferująca szerokie możliwości dla rozwoju ludzi i nowoczesnej gospodarki opartej na innowacjach oraz zrównoważonym rozwoju. 

“Po 25 latach działalności Centrum Oprogramowania R&D Motorola Solutions w Krakowie stało się perłą w koronie wśród centrów korporacji na świecie
i największym ośrodkiem firmy poza USA. Decyzja o otwarciu centrum w Krakowie, oparta była głównie na dostępie do wykwalifikowanej kadry technicznej o szerokim spektrum specjalizacji w dziedzinie inżynierii oprogramowania oraz lokalizacji w środku regionu EMEA, umożliwiające dostarczanie wsparcia naszym europejskim klientom”.

Jacek Drabik, Prezes Zarządu w Motorola Solutions Poland

Rynek pracy w Krakowie

Branże, perspektywy, zalety

Liczba osób w wieku produkcyjnym w Krakowie w roku 2022 wynosiła ponad 490 tys. To pozytywny znak dla lokalnej gospodarki i rynku pracy. Szeroka pula pracowników przyczynia się do wzrostu miasta i rozwoju działających w nim biznesów. Według GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Krakowie wynosiło ponad 8 tys. zł w 2022 roku, natomiast w styczniu 2023 wzrosło, aż do prawie 8,5 tys. zł, co pozwoliło miastu znaleźć się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najwyższe średnie zarobki w Polsce. Dowiedz się więcej o warunkach zatrudnienia, wynagrodzeniach i benefitach w Krakowie!

Qurate Retail Group utworzyła pod koniec 2016 roku w Krakowie centrum Global Business Services, które obecnie zatrudnia ponad 430 członków zespołu. Kluczowym czynnikiem, który zadecydował o wyborze Krakowa była dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry. Oprócz wiedzy technicznej specjaliści biegle władają co najmniej jednym językiem obcym i chętnie wybierają pracę w międzynarodowym środowisku.

  • Sylwester Wiśniewski, GBS Site Leader w Qurate Retail Group

Środowisko biznesowe w Krakowie

Uniwersytety, koszty życia, komunikacja


Kraków to serce regionalnej i krajowej gospodarki. To tu znajduje się ponad 260 centrów usług dla biznesu zatrudniających blisko 100 tys. osób w takich sektorach jak: finanse, IT, usługi, badania, rozwój, analityka. Miasto wyróżnia bardzo wysoki wskaźnik przedsiębiorczości, dobry klimat inwestycyjny, a także doskonała lokalizacja i dostępność komunikacyjna: drogowa, kolejowa czy lotnicza. Kraków to również jeden z najstarszych w Europie ośrodków edukacyjnych. Na 23 uczelniach wyższych kształci się ponad 130 tys. studentów z różnych zakątków świata. Do najpopularniejszych kierunków należy: biznes, administracja i prawo oraz technika, przemysł oraz budownictwo. 

Pobierz raport i poznaj środowisko biznesowe w Krakowie!

“Znaczącą rolę w rosnącym inwestowaniu w Kraków przez IBM odgrywa też fakt, że miasto to jest uznawane za największe centrum nowoczesnych technologii w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Kraków specjalizuje się w rozwoju oprogramowania, innowacji oraz jest znanym ośrodkiem kompetencji w dziedzinie przetwarzania i inżynierii danych, sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego”.

  • Sławomir Kumka, Dyrektor w Laboratorium Oprogramowania IBM

Historie sukcesu

Firmy, które zainwestowały w Krakowie

Kraków to największy w Polsce ośrodek usług dla biznesu. Wśród 100 największych w 2022 roku małopolskich przedsiębiorstw, 59 działało
w Krakowie. Jeśli chodzi o rynek IT – pula talentów w tej branży rośnie każdego roku o około 10%. Napędzają ją absolwenci i specjaliści z innych miast oraz sąsiednich krajów.
Do największych pracodawców wg liczby pracowników należą: HSBC, Comarch, Aptiv, EPAM, czy Motorola. Po 7 latach nieobecności do Krakowa powrócił także Google. Firmy, które z sukcesem zainwestowały w swój rozwój w Małopolsce to między innymi Shell, ABB, Comarch, State Street i MAN. Sprawdź informacje o liderach innowacji w Metropolii Krakowskiej!

Zamów raport

Zostaw swoje dane kontaktowe,
a automatycznie uzyskasz dostęp do raportu.

"*" oznacza pola wymagane

Jak bank uniwersalny zaczął pozyskiwać nawet 250 kandydatów miesięcznie.

,,Z Talent Place mam przyjemność współpracować od ponad dwóch lat. Model crowdstaffingu, który stosują pozwala nam zachować ciągłość zatrudnienia i budować struktury Contact Center, a to przekłada się na realizację celów biznesowych banku. Zawsze mogę liczyć na profesjonalne podejście do naszych potrzeb, a nawet wychodzenie im na przeciw. Bardzo cenię sobie elastyczność, na którą mogę liczyć w tej współpracy. Kandydaci wyselekcjonowani przez Talent Place zawsze odpowiadają profilowi, którego poszukujemy. Niezmiennie od kilku lat Talent Place wywiązuje się w pełni z kontraktów.” Marta Kosowicka, HRBP, Credit Agricole.

Jak oceniają nas nasi klienci?

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl