Szukanie pracy po studiach – jak zacząć i zdobyć wymarzoną pracę?

Wrzesień i październik to czas kiedy zamyka się wszystkie sprawy na uczelni. Przeprowadzane są ostatnie egzaminy, odbywają się obrony pracy licencjackiej czy magisterskiej. Coś się kończy, ale i coś się zaczyna – czyli czas, aby poszukać pełnoetatowej pracy, które spełni Twoje oczekiwania. Szukanie pracy po studiach jest procesem wymagającym odpowiedniego planu i wdrożenia. W tym artykule opowiem Ci o tym gdzie szukać pracy oraz na co zwrócić uwagę podczas jej poszukiwania!

Od czego zacząć szukanie pracy po studiach?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to usystematyzować informacji o sobie – będzie to wstęp do przygotowania CV. Zastanów się co już potrafisz – czy podczas studiów byłeś na praktykach, stażach lub udzielałeś się w organizacjach non-profit lub studenckich? Spójrz na swoje doświadczenie szeroko – nie musi być to tylko praca zarobkowa. Doświadczenia takie jak praca dodatkowa lub wolontariat uczą między innymi dyscypliny i systematyczności w działaniu – takie doświadczenie jest również bardzo cenne. Jeśli wypisałeś swoich poprzednich pracodawców oraz stanowiska, które obejmowałeś – czas na wypisanie zadań lub projektów, które aktywnie realizowałeś. Gdy już to zrobisz, sprawdź które z tych zadań dawały ci satysfakcje, a których nie lubiłeś. Czy są też takie działania, których chciałbyś się dopiero nauczyć? Wypisz wszystkie ważne informacje związane z doświadczeniem – to właśnie one posłużą Ci w dalszych krokach. Pamiętaj o tym, że pierwsza praca po studiach zawsze stanowi wartościową lekcję.

Zadaj sobie pytanie: co chcę robić?

Jeśli wypisałeś swoje doświadczenie – to co lubisz, potrafisz i czego chciałbyś się nauczyć – to czy pojawia się w Twojej głowie stanowisko lub grupa stanowisk, w których twoje umiejętności będą cenne? A może jest konkretna branża, w której chcesz się rozwijać? Warto na początek przyjrzeć się samej branży – w jakim kierunku zmierza i jak szybko ewoluuje. Sprawdź, od jakiego stanowiska możesz rozpocząć w niej karierę i jaki rozwój to stanowisko Ci umożliwi. Już zaczynając od stanowiska juniorskiego lub stażowego, warto mieć przygotowane długoterminowy plan rozwoju, wskazujący gdzie chcesz dotrzeć. Twój rozwój to nie tylko awans w strukturze organizacyjnej, ale też dodatkowe umiejętności, licencje i certyfikaty, które powinieneś w określonym czasie uzyskać. Jeśli już wiesz jaka branża Cię interesuje i gdzie chcesz się skierować – czas przyjrzeć się miejscom, gdzie taką pracę będziesz mógł znaleźć.

Gdzie szukać pracy po studiach?

Na szukanie pracy po studiach warto zarezerwować się minimum jedną godzinę każdego dnia – wypracuj nawyk poszukiwania pracy codziennie o konkretnej godzinie. Poniżej przedstawię Ci kilka źródeł, które warto umieścić w swoim planie. Podziel swoje działania na konkretne dni – tak, żeby jakość działań była większa niż ich ilość.

Ogólnopolskie i lokalne portale pracy

Swoje działania warto rozpocząć od portali ogłoszeniowych – to tutaj najszybciej uzyskasz informacje o pojawiających się ofertach pracy, które są dla pracodawców priorytetem. Większość portali pozwala na ustawienie alertu mailowego – czyli określasz jakie stanowiska, w jakiej lokalizacji i w jakim wymiarze czasowym Cię interesują. Możesz określić też częstotliwość takiego alertu. Każdego dnia lub tygodnia możesz otrzymywać spersonalizowaną listę ofert pracy. Część portali pozwala również na założenie profilu pracownika – co również ułatwi dopasowanie ofert pracy do twoich kompetencji. Wybierając odpowiednią zgodę, rekruter może podejrzeć Twój profil i skontaktować się z Tobą w ramach konkretnej oferty pracy. Alerty mailowe o ofertach pracy, jak i posiadanie swojego profilu pracownika to bardzo wygodne rozwiązania – szczerze je polecam!

Agencje pracy

Wiele firm korzysta ze wsparcia agencji pracy i zatrudnienia – codziennie pojawiają się nowe oferty pracy, które mogą być dla Ciebie odpowiednie. Przeglądając oferty na stronie agencji pracy, możesz znaleźć coś dla siebie. Jeśli jednak nie trafisz na nic, co Ci odpowiada to wciąż warto być w kontakcie – zostaw swoje CV na przyszłość lub zapisz się do newslettera. Korzystanie z dostępnych aplikacji to pierwszy krok, jaki podejmuje rekruter, dlatego warto swoje CV z odpowiednią zgodą zostawić firmie. Newsletter z ofertami pracy jest wysyłany systematycznie – dlatego żadna oferta pracy nie powinna Cię ominąć.

Social Media – Facebook i LinkedIn

Media społecznościowe to miejsce, gdzie oprócz zdjęć z przyjaciółmi możemy zamieszczać informacje o tym, że aktywnie poszukujemy pracy. Zarówno na Facebooku jak i LinkedIN jest dostępne sporo grup związanych z poszukiwaniem pracy, gdzie rekruterzy i kandydaci mogą zamieszczać swoje oferty. Pamiętaj jednak, aby Twój profil i treści na nim publikowane były dostosowane do tego, że poszukujesz pracy.

Cold mailing do rekrutera na LinkedIn

Posiadając konto na portalu LinkedIn możemy łatwo skontaktować się z rekruterami z danej branży lub firmy – jeśli wiesz, w jakiej firmie chcesz pracować, to warto nawiązać kontakt z rekruterem, wyszukując go na portalu LinkedIn.
Cold mailing wywodzi się z marketingu i sprzedaży – oznacza wysłanie wiadomość do osoby, której nie znamy. Wysyłając wiadomość do rekrutera warto określić, w jakim celu do niego piszesz i w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Spersonalizuj swoją wiadomość. Nawet jeśli wcześniej przygotowałeś szablon takiej wiadomości, to spraw, aby pojawiło się imię rekrutera i nazwa firmy, w której pracuje!

Rozmowa rekrutacyjna – jak zachwycić pracodawcę?

Pojawiły się pierwsze zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną – to świetnie! Co jednak zrobić, żeby zachwycić pracodawcę? Oto kilka szczegółów, które warto przemyśleć przed spotkaniem, aby odpowiedzi na pytania zachwyciły Twojego przyszłego pracodawcę.

Poznaj pracodawcę

To pierwszy krok do sukcesu – sprawdź stronę internetową oraz media społecznościowe, sprawdź ostatnie kilka artykułów na blogu. Może firma, do której aplikowałeś, właśnie zdobyła jakąś nagrodę? A może w ramach swoich działań non-profil pomogła odbudować szkołę? Wykorzystaj te informacje na rozmowie rekrutacyjnej!

Sprawdź informacje branżowe

Okaż zainteresowanie branżą, poznając jej trend rozwoju, nowe technologie lub ostatnie znaczące wydarzenia. Każda branża zmienia się i ewoluuje każdego dnia. Mogą pojawić się pytania w tym zakresie – dlatego warto się wcześniej przygotować.

Motywacja do podjęcia pracy

Możesz być pewien, że to pytanie pojawi się na rozmowie rekrutacyjnej. Zastanów się, jak chcesz na nie odpowiedzieć! To musi być szczera odpowiedź, która sprawi, że pracodawca faktycznie zrozumie, dlaczego dziś się spotykacie.

Pytania do pracodawcy

Przygotuj sobie kilka pytań do pracodawcy – na końcu zawsze jest czas, aby je zadać. Pytając okazujesz zainteresowanie pracodawcą – dlatego możesz pytać zarówno o formalne jak i nieformalne aspekty pracy.

Aby łatwiej było Ci przygotować się na odpowiedź, postaw się w perspektywie pracodawcy – co Ty jako potencjalny pracodawca chciałbyś usłyszeć? Warto się nad tą kwestią dłużej zastanowić, aby nie szukać na samej rozmowie rekrutacyjnej Twojej motywacji.

Proces poszukiwania pracy i zdobycia zatrudnienia wymaga planowania i systematycznego działania. W tym artykule przeprowadziłam Cię przez najbardziej kluczowe etapy procesu i pokazałam Ci, w jaki sposób zacząć szukanie pracy po studiach – gdzie się za nią rozglądać i jak zachwycić pracodawcę na spotkaniu rekrutacyjnym. Mam nadzieję, że moje wskazówki będą dla Ciebie pomocne!

Polecamy sprawdzić także nasz poprzedni wpis, w którym tłumaczymy dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl