Intensywny rozwój telemedycyny – jakich specjalistów poszukuje teraz branża?

Jedną z branż, dla których pandemia koronawirusa stanowiła wręcz element zwrotny i bodziec do rozwoju jest telemedycyna. Często nazywana jest również medycyną na odległość, ponieważ umożliwia świadczenie usług medycznych bez względu na lokalizację pacjenta. Telemedycyna wykorzystuje zarówno elementy medycyny, jak i informatyki i telekomunikacji. Niewątpliwie COVID-19 przyczynił się do wzrostu zainteresowania rozwiązaniami z tego sektora. Według danych firmy Kry, specjalizującej się w telemedycynie, tylko do czerwca bieżącego roku zainteresowanie cyfrowymi konsultacjami z lekarzami pierwszego kontaktu wzrosło o rekordowe 115%.

Potencjał telemedycyny

Dzięki telemedycynie możliwe jest nie tylko wykonywanie telekonsultacji, ale także monitorowanie stanu pacjenta, nawet przeprowadzanie diagnostyki, rehabilitacji czy nawet wykonywanie zabiegów chirurgicznych na odległość. Niektóre narzędzia telemedycyny są znane na świecie już od dłuższego czasu i zdążyli się do nich przyzwyczaić zarówno lekarze, jak i pacjenci. W Polsce obecne jest już e-zwolnienie, od kilku miesięcy z powodzeniem funkcjonuje e-recepta a wkrótce kolejnym obowiązkiem stanie się e-skierowanie. W czasie kryzysu COVID-10 właściwie z dnia na dzień podstawową metodą kontaktu lekarzy z pacjentami stały się teleporady.


Należy jednak pamiętać, że obecnie telemedycyna wiąże się z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Coraz popularniejsze stają się innowacyjne urządzenia, które na bieżąco monitorują stan zdrowia pacjenta, przesyłają dane lekarzom czy w zdalny sposób wykonują badania. Są to m.in. mobilne analizatory oddechu, aparaty do rehabilitacji, a nawet domowe „stacje medyczne” z wmontowanym glukometrem, ciśnieniomierzem czy wagą. Coraz częściej wykorzystuje się w medycynie także narzędzia big data oraz sztuczną inteligencję.
Co prawda, nie zastąpią one w pełni lekarza, ale pozwalają w pewnym stopniu wyeliminować część błędów, podpowiadać pewne działania, a przede wszystkim zaoszczędzić czas ludzi.

Rozwój telemedycyny i prognoza na najbliższe lata

Według raportu firmy doradczej i analitycznej PMR, polski rynek usług telemedycznych w 2018 r. wart był 4,1 mln złotych. Przed wybuchem pandemii, prognozowano że do 2023 roku jego wartość osiągnie 143,4 mln złotych, a dynamika jego wzrostu na przełomie tych lat miała wzrosnąć z 24 do 29%. Teraz gdy telemedycyna przestała być tylko możliwością, a stała się koniecznością, możemy spodziewać się jeszcze większych wzrostów w tej branży.


Według ekspertów PwC, oprócz telekonsultacji, najbardziej perspektywiczne są usługi telediagnostyki, telemonitoringu oraz telerehabilitacji. Jako korzyści płynące ze stosowania tych rozwiązań wskazano wówczas: wzrost jakości świadczonych usług, szybkość diagnozowania, skrócenie kolejek do specjalistów, zwiększenie dostępności lekarzy oraz poprawę efektywności placówek. Co więcej, rozpowszechnienie telemedycyny w całej Europie pozwoliłoby zaoszczędzić aż ponad 100 mld euro rocznie.


Jak do telemedycyny nastawieni są pacjenci? Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat, aż 72% Polaków uważa, że telemedycyna jest obecnie najbezpieczniejszą formą kontaktu z lekarzem. Pod koniec kwietnia aż 43,8% Polaków deklarowało, że w ciągu ostatnich siedmiu dni skorzystało ze zdalnej pomocy medycznej. Wzrost ten wynosił w porównaniu do marca aż 17%. Dla pacjentów jest to zatem szybka i najbezpieczniejsza forma uzyskania pomocy lekarskiej, bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko zachorowań wśród pracowników służby zdrowia, a dla placówek stanowi ona dochodową gałąź działalności.

Zapotrzebowanie rekrutacyjne w branży medycznej

Z przedstawionych powyżej danych można wywnioskować, że rozwój telemedycyny, zwłaszcza w obliczu drugiej fali pandemii będzie nadal nabierał tempa. Bez wątpienia wpłynie to na zapotrzebowanie kadrowe w branży medycznej oraz jego zróżnicowanie. Oprócz wykwalifikowanych lekarzy, czy pielęgniarek niezbędni będą także specjaliści IT i telekomunikacji, managerowie, czy osoby zajmujące się finansowaniem i zarządzaniem w obszarze ochrony zdrowia. Branża medyczna narzuca jednak pewną specyfikę działania, dlatego rekrutacja specjalistów którzy posiadają wiedzę w swojej dziedzinie, ale potrafią także odnieść ją do realiów medycyny, jest bardzo trudna.


Dlatego skorzystaj ze wsparcia HR ekspertów ze społeczności Talent Place i znajdź specjalistów z branży telemedycyny. Dzięki dużej społeczności rekruterów wyspecjalizowanych w wielu branżach – w tym medycznej – potrafimy znaleźć i dopasować pracowników do każdej organizacji. Rekruterzy z Talent Place pracują zdalnie i rozproszeni są w różnych lokalizacjach, a w związku z tym znają także specyfikę lokalnego rynku pracy. To sprawia, że docierają dokładnie tam, gdzie powinni docierać i w szybkim tempie są w stanie znaleźć idealnie dopasowanego kandydata. Wszystkie procesy przechodzą do świata online, a rekrutacja w branży medycznej nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Przekonaj się, że może być ona jeszcze bardziej skuteczna.


Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy Cię wesprzeć? Wejdź na naszą stronę, zobacz jak wygląda innowacyjny sposób rekrutacji, wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby opowiedzieć Ci więcej szczegółów!

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl