Ebook: Rekrutacja i weryfikacja kandydatów do pracy zdalnej

Powiedzieć, że praca zdalna to rosnący trend jest od wielu miesięcy stwierdzeniem niewystarczającym. Ten model już od jakiegoś czasu jest rynkowym standardem, a właściwym pytaniem nie jest „czy” tylko „jak” przygotowywać się na wprowadzenie pracy zdalnej w swojej organizacji. W rzeczywistości wielu pracodawców wciąż nie jest gotowych na efektywne przeprowadzenie rekrutacji pracowników zdalnych. Jakie są w rzeczywistości trudności, z którymi się ścierają? Czego jeszcze wielu z nas o rekrutacji do pracy zdalnej nie wie? I jak powinniśmy się do tego przygotować?

Jak obecnie wygląda rekrutacja kandydatów do pracy zdalnej

Rekrutacja, zwłaszcza w mniejszych organizacjach, niejednokrotnie cierpi na swoistą powtarzalność. Często powiela się podobne schematy działania oraz oceniania kandydatów, nieraz nie weryfikując nawet ich skuteczności oraz dopasowania do miejsca pracy. Niestety, wiąże się to z brakiem pełnego zrozumienia znaczenia elementów procesu. W wielu organizacjach te same pytania zadawane są osobom na różnych stanowiskach, a z drugiej strony – wyników rekrutacji nie sprawdza się według określonych, sprecyzowanych standardów weryfikacji kandydatów. W efekcie – zwłaszcza małe zespoły – często dobierają pracowników na podstawie intuicji. W przypadku pracowników zdalnych skala tego zjawiska jest jeszcze poważniejsza – bo używa się tych samych instrumentów, które powstały z myślą o rekrutacji na stacjonarne stanowiska pracy. Przykładem może być sprawdzenie kompetencji miękkich – w przypadku zespołów rozproszonych potrzebny jest zestaw zupełnie innych cech, niż pośród osób pracujących ze sobą w biurze. Organizacja pracy, samodyscyplina, zdolności komunikacyjne – w przypadku pracy zdalnej należy na nie spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Między innymi taki zestaw niezbędnych kompetencji opisujemy w naszym ebooku: Rekrutacja i weryfikacja kandydatów do pracy zdalnej.

Kompetencje to oczywiście nie wszystko. Każda organizacja ma własną kulturę i trzeba sprawdzić również ich culture fit. Jak się jednak okazuje, kultura tej samej organizacji inaczej wygląda w odbiciu pracy zdalnej. Jeśli jej głównym motorem napędowym do tej pory były wyjścia firmowe raz w miesiącu to jak to działa w przypadku pracy zdalnej? Również sam kontakt z kulturą organizacji w przypadku pracy zdalnej jest znacznie mniej namacalny – nie bez powodu krąży pojęcie water cooler conversations, czyli rozmów przy wodopoju. To właśnie tam da się odczuć poziom i rodzaj relacji między pracownikami w firmie. Czy w takim razie jeśli pracownicy firmy hybrydowo działają zarówno na miejscu jak i zdalnie, to można załatać ten brak interakcji poprzez kanały na Slacku?

Wdrożenie całego systemu

Nawet jeśli uda nam się rozwiać wszystkie wątpliwości na etapie rekrutacji i skonstruować proces rekrutacyjny w taki sposób, aby odpowiednio dopasować pracownika zdalnego do potrzeb firmy to dopiero początek drogi. Podstawowe pytanie nie brzmi jednak czy infrastruktura pozwala na to, żeby zdalny pracownik do firmy dołączył. Trzeba przygotować ją w taki sposób, aby mógł w niej faktycznie bez obaw pracować.

O co chodzi? Przede wszystkim o onboarding. Często na tym poziomie procesu okazuje się, że pracownik ma komplet informacji, aby efektywnie pracować dopiero po kilku tygodniach. I to w przypadku pracy stacjonarnej. Trzeba w takim razie zastanowić się, jak wyeliminować wszystkie „martwe punkty” we wprowadzaniu pracownika zdalnego w szczegóły związane z workflow panującym w firmie. Jak monitorować, czy zdalny pracownik rozumie wszystkie procesy? Kiedy może pracować samodzielnie? W wielu przypadkach może być trudniej to ocenić.

Niestety, tutaj lista się nie kończy. Często trudno będzie nam ocenić nie tylko to, czy pracownik zdalny wykonuje swoje obowiązki efektywnie. Kwestie takie jak efektywność komunikacji w zespołach rozproszonych często spędzają sen z powiek managerom – dokładnie tak samo jak niuanse związane z cyberbezpieczeństwem nie dają spać zespołowi IT. Rekrutacja zdalnych pracowników ebook to zbiór informacji, które pozwolą Ci przeprowadzić skuteczny proces rekrutacyjny i weryfikacyjny kandydatów do pracy poza biurem.

Rekrutacja do pracy zdalnej ebook – znajdź receptę

Przygotowanie infrastruktury pod pracowników zdalnych nie musi być trudne. Dzięki rosnącej liczbie firm pracujących w zespołach rozproszonych powstaje coraz więcej rozwiązań zoptymalizowanych pod takie potrzeby. Nie warto na tym oszczędzać – często koszty, jakie możemy ponieść, w przypadku nieodpowiednio przygotowanych pracowników będą znacznie wyższe, a system trzeba będzie i tak uszczelnić. W głównej mierze to jednak kompetencje i umiejętności pracownika zdalnego zdecydują o tym, czy jest odpowiednią osobą na właściwym miejscu. Jakie zadania rekrutacyjne przygotować, aby sprawdzić, czy będą pracować efektywnie? Jak zmierzyć, czy radzą sobie, pracując w samotności poza biurem? Jakich spodziewać się odpowiedzi na pytania o to, jak organizują swoją pracę?

Aby odpowiedzieć na te i inne pytania przygotowaliśmy dla was ebooka. W środku znajdziecie przygotowaną krok po kroku receptę na to, jak przygotować się do rekrutacji i wdrożenia pracownika zdalnego. Do wszystkich elementów procesu przygotowaliśmy odpowiednie pytania, które powinniście zadać zarówno kandydatom, jak i sobie. Wszystkie elementy do wdrożenia zostały opisane w prostych etapach. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czy proces jakim jest rekrutacja kandydatów do pracy zdalnej został wprowadzony poprawnie do Twojej organizacji.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl