Sourcing czy Talent Pooling? Rekruterze co wybierzesz?

Odpowiadając na tytułowe pytanie, chciałoby się rzec “to zależy” bo jak to w życiu bywa “punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. W poniższym artykule sourcing zostanie zestawiony z talent poolingiem w celu weryfikacji skuteczności obu metod. Czym się różnią? Czy na którymś z etapów procesu rekrutacyjnego łączą się w całość? Więcej informacji w dalszej części wpisu. 

Sourcing & Talent Pooling – czym są  

Wszystko zaczyna się od teorii, dlatego na początek definicje obu pojęć, by dobrze zrozumieć ich znaczenie:

Sourcing – aktywne docieranie do kandydatów pasywnych (nieposzukujących aktywnie pracy) za pomocą portali internetowych i dostępnych informacji w sieci. Najbardziej popularny w tej metodzie jest LinkedIn oraz direct message na Facebooku, ale istnieje również wiele niestandardowych źródeł w sourcingu, które są skuteczne.

Talent Pooling – polecanie Kandydatów przez rekruterów do swoich projektów lub do innych procesów. Jest to koncepcja wzajemnego dzielenia się przez rekruterów Kandydatami z pominięciem sourcingu, direct search i ogłoszeń. Kandydaci z polecenia rekrutera, sprawdzeni w innych projektach w znaczący sposób skracają czas procesu. Talent pooling to rekrutacja na bazie relacji.

Patrząc na rekrutację z lotu ptaka to sourcing bez wątpienia buduje naszą bazę w początkach naszych działań rekrutacyjnych – tworzymy networking. Jednak po pewnym czasie i kilku przepracowanych projektach pozyskaliśmy cenne kontakty, które możemy aktywnie angażować w prowadzone rekrutacje. Po latach pracy posiadamy pokaźny przegląd wartościowych kontaktów. To właśnie te działania są podstawą talent poolingu.

Sourcing VS Talent Pooling 

Poniżej zestawienie porównujące oba podejścia do działań rekrutacyjnych:

SourcingTalent Pooling
Baza KandydatówBudowana na potrzeby projektu.Zbudowana na przestrzeni czasu pracy.
CzasWymaga przygotowania strategii sourcingowej oraz oczekiwania na odpowiedzi Kandydatów. Wymaga większych nakładów czasowych.Czas poświęcamy na kontakt z Kandydatami, których znamy, przedstawiając konkretną ofertę. Skrócony czas na rekrutację.
JakośćMusimy przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną, która ma na celu dopiero poznanie Kandydata oraz jego preferencji.Znamy Kandydata z innych procesów rekrutacyjnych. Doprecyzowujemy według wymagań informacje, które posiadamy.
RelacjaNie zawsze jest czas na utrzymywanie relacji.Jeden z kluczowych elementów – relacja jest sposobem działania.

Te dwa sposoby pozyskiwania kandydatów do rekrutacji mają zasadniczą różnicę w efekcie końcowym: czas, który jest dużo bardziej korzystny w przypadku talent poolingu. Za czasem idzie jakość, a w ślad za nią efektywnie zamykane procesy rekrutacyjne i większe zadowolenie Kandydatów, a tym samym gratyfikacja finansowa dla rekrutera za zamknięcie rekrutacji.

Badanie Talent Pooling w rekrutacji 

W Talent Place zbadaliśmy, w jakim stopniu polscy rekruterzy korzystają z aktywów zbudowanych na przestrzeni lat. Przeprowadziliśmy pierwsze w Polsce badanie dotyczące

talent poolingu. Wynika z niego między innymi, że:

38,1% rekruterów uważa, że kandydaci z polecenia są źródłem najbardziej wartościowych kandydatów.

Co trzeci respondent (31%) dysponuje dostępem do własnej bazy/sieci kandydatów przekraczającej 5000 osób, zbliżony odsetek (28%) szacuje, że wielkość tej bazy sięga 1001-5000 osób. Wśród największych zalet budowania własnej bazy/sieci kandydatów

rekruterzy widzą oszczędność czasu na szukaniu kandydatów (47%) oraz nie zaczynanie procesu rekrutacyjnego od zera (42%). Podnoszona jest też kwestia łatwości kontaktu z kandydatami z bazy (35%).

Do największych barier w budowaniu takiej bazy/sieci należą brak jakościowego contentu do przyciągania i utrzymywania relacji z bazą kandydatów (59%) oraz brak czasu na budowanie samej bazy (52%). Rekruterzy najczęściej z kandydatami komunikują się za pomocą Social

Mediów (72,6%) lub indywidualnie (58,6%) poprzez telefon, mail, spotkanie.

Talent pooling ma znaczenie szczególnie przy bardziej wymagających rolach, na przykład w rekrutacjach na stanowiska wyższego szczebla. Wtedy ogłoszenia publikowane na job boardach i sourcing stają się czasochłonne i mało efektywne, a dobry kandydat z polecenia może okazać się na wagę złota.

Pełen raport o talent poolingu do pobrania TUTAJ.

Którą metodę wybrać?

Żyjemy w świecie „smart rozwiązań”, które mają na celu usprawnić działania, przyśpieszyć procesy i podnieść jakość. Trend ten obecny jest również w obszarze rekrutacji. Odpowiada dynamicznym zmianom, jakie zachodzą od kilku lat i nowym oczekiwaniom rynku.

Bez sourcingu nie zbudujemy networkingu, czyli nie poszerzymy posiadanej już sieci kontaktów. Te dwie koncepcje przenikają się wzajemnie. Sourcing jest początkiem talent poolingu. Jednak talent pooling działa szerzej – budujemy relację nie tylko z Kandydatem, ale z innymi rekruterami. Tworzymy sieć wzajemnych kontaktów polecając sobie wzajemnie projekty i osoby, które mogą być nimi potencjalnie zainteresowane. 

Talent Pooling Community to miejsce społeczności rekruterów na Slacku, którzy chcą dzielić się wiedzą na temat strategii talent poolingu oraz przede wszystkim wymieniają się kandydatami. Znajdują się tam m.in. przydatne informacje, porady, artykuły na temat narzędzi do zarządzania bazą i relacjami z kandydatami.

Rekruterze, które podejście wybierzesz zaczynając kolejny proces rekrutacyjny?

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl