Wróć do bloga

Work-life fit: nowy trend na rynku pracy, który pokochają mamy

Mimo że zdecydowana większość Polek (97,4%) planuje powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, to dla ponad połowy z nich (56%) wiąże się on z obawami. Dla 69,4% badanych jest to przede wszystkim brak możliwości elastycznego łączenia obowiązków służbowych z rodzicielskimi. Jak poradzić sobie z powrotem do życia zawodowego po ciąży i jednocześnie móc nadal pogłębiać relacje rodzinne oraz mieć w tym wszystkim czas dla siebie? Odpowiedzią jest work-life fit – nowy trend na rynku pracy.

Work-life fit a urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy... i co dalej?

Przeważnie powrót mamy do pracy zaskakuje wszystkich, a najbardziej samą mamę, która po kilku lub kilkunastu miesiącach nieobecności na rynku pracy czuje, że nie jest na bieżąco z zawodowymi tematami. Okazuje się jednak, że istnieje rozwiązanie wyrównujące szanse pracujących mam: koncepcja work-life fit, czyli elastyczne dopasowanie pracy do indywidualnych potrzeb. Tylko tyle i aż tyle. Czy jednak jest to możliwe na polskim rynku?

Idea work-life fit i praca w 100% zdalna to póki co domena firm zagranicznych. Wdrożyli ją między innymi twórcy platformy do zarządzania mediami społecznościowymi Buffer czy firma programistyczna Autodesk. Twitter już w maju 2020 ogłosił, że pracownicy nie będą musieli wracać do biur, nawet, gdy pandemia się skończy – w Polsce natomiast, po zaledwie roku home office, pracownicy wracają do modelu stacjonarnego. Skutki tego odczuwają m.in pracujące mamy, które od lat zabiegały o możliwość decydowania o tym, gdzie i kiedy będą pracować, w zależności od potrzeb związanych z opieką nad dziećmi. Dziś, gdy potwierdziło się, że nie tylko graficy, copywriterzy czy programiści mogą pracować zdalnie, coraz więcej mam szuka pracodawcy, który umożliwia dopasowanie obowiązków zawodowych i prywatnych.

Elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej to dwa najbardziej pożądane benefity dla pracujących mam - odpowiedni dla 67% i 48% badanych. Często decydują się również na pracę na ½ lub ¾ etatu, tak, by jeszcze łatwiej było im pogodzić obowiązki zawodowe z domowymi. Ważny dla mam jest także rodzaj umowy, który daje bezpieczeństwo oraz wysokość zarobków. Pracujące mamy zarabiają średnio 30 groszy mniej na każdą złotówkę w porównaniu do swoich bezdzietnych koleżanek - wynika z badań naukowców z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Nowy model pracy na rynku work-life fit nie daje jedynie możliwości pracy z dowolnego miejsca na świecie, w różnych godzinach, ale umożliwia również bardziej elastyczne podejście do formy zatrudnienia i wysokości osiąganych zarobków. Badania przeprowadzone przez socjolożkę Phyllis Moen dowodzą, że osoby pracujące w tym modelu są zdrowsze, bardziej zaangażowane, mniej zestresowane, a pozytywne efekty tego podejścia doświadczają również ich dzieci.

Work-life fit to również korzyści dla pracodawcy - pracownicy są bardziej kreatywni, efektywni i lojalni. Wie o tym chociażby Talent Place, organizacja, która jako jedna z niewielu w Polsce promuje podejście work-life fit. Jak to wygląda w praktyce i dlaczego jest to dobra propozycja dla mam?

Koncepcja Work-life fit to coś więcej niż elastyczne godziny pracy dla mam

Dopasowanie obowiązków zawodowych do stylu życia stanowi podstawę work-life fit. W przeciwieństwie do work-life balance nie chodzi tu o skuteczne rozgraniczenie między pracą a życiem osobistym. W Talent Place każdy decyduje, ile czasu chce poświęcić na pracę i w jakiej formie będzie realizować projekty: na umowie o pracę, B2B lub formie zleceń. I chociaż brzmi to raczej jak raj dla freelancerów, millenialsów i wolnych strzelców, to z tego rozwiązania równie chętnie korzystają rodzice. Dlaczego? Work-life fit daje rodzicom elastyczność znacznie większą, niż w przypadku standardowych form współpracy, a jednocześnie bezpieczeństwo zatrudnienia.

Każdy dzień pracy podyktowany jest moją dostępnością czasową i sprawami domowymi. Zaczynam pracę około 8.00 lub 9.00. W trakcie dnia mogę odebrać dziecko z przedszkola albo ugotować obiad i zjeść razem z rodziną. Z reguły jest tak, że po południu staram się mieć przestrzeń dla siebie i dla rodziny. Wtedy poświęcam się bliskim i mam czas na zajęcia dodatkowe, na lody, na spacer. Pracę dopasowuję do swojego rytmu dnia. Bardzo doceniam takie elastyczne podejście - mówi Jowita Drabko z Talent Place.

Potwierdzają to również wyniki przeprowadzonego w październiku badania NPS w Talent Place - wynik zadowolenia z pracy wyniósł 81, co jest rezultatem klasy światowej (już wskaźnik powyżej 50 uważany jest za dobry). Co konkretnie doceniają osoby ze Społeczności? Wśród kluczowych cech znalazły się właśnie elementy work-life fit: elastyczność, praca zdalna, różnorodne projekty, a przy tym poczucie bezpieczeństwa i przynależności do firmy. Jako czynniki wpływające na zaangażowanie w pracę badani wskazali natomiast dobre relacje w zespole, feedback i otwartą komunikację oraz możliwość wpływu na rozwój firmy.

Pracuj efektywnie w oparciu o własne możliwości

Organizacja work-life fit rozlicza się z pracownikami na podstawie osiąganych efektów. Liczbę i wielkość zleceń można elastycznie dostosować do indywidualnych możliwości bądź potrzeb. Umożliwia to praca w 100% zdalna – a tę docenił cały świat. Ostatnie badanie przeprowadzone przez FlexJobs wykazało, że 58% osób, które pracowały zdalnie w czasie pandemii, stwierdziło, że poszukałoby nowej pracy, gdyby nie pozwolono im kontynuować pracy w tym modelu. Dodatkowo w Talent Place każdy z rekruterów decyduje, ile godzin w miesiącu może poświęcić na realizację projektów - tym samym nawet przyszłe lub świeżo upieczone mamy mogą elastycznie pracować po kilka godzin w tygodniu i w ten sposób wyrównać swoje szanse na rynku pracy. Jak mówi Emilia Gromulska, Client Success Manager:

Talent Place to przyjazna firma, która – jeśli kobieta w ciąży chce pracować – daje ku temu możliwości i wspiera w działaniach. Tutaj ciężarne kobiety nie muszą się bać, że zostaną oddzielone. Mogą liczyć na ciekawe projekty czy nawet dostać awans, tak jak to było w moim przypadku.

Przyszłe i obecne mamy nie tylko mogą realizować się zawodowo, jednocześnie angażując się w życie rodzinne, ale przy okazji zapewnić dodatkowe wpływy do domowego budżetu. Jeśli z jakiegoś powodu potrzeby się zmienią, Talent Place umożliwia płynne przechodzenie między rodzajami umów oraz zakresem obowiązków.

Okazuje się więc, że mamy nie muszą rezygnować z zaangażowanego rodzicielstwa na rzecz kariery ani na odwrót. Koncepcja work-life fit, praktykowane przez takie organizacje jak Talent Place, to rozwiązanie, które pozwoli połączyć obie te sfery. Rozwój zawodowy, spełnienie w roli rodzica, wolność wyboru w kwestii liczby projektów i możliwość dopasowania ich do aktualnych potrzeb, a przy tym stabilne zatrudnienie i wynagrodzenie adekwatne do osiąganych efektów – to wszystko mogą mieć mamy, które zdecydują się na współpracę opartą na zasadach work-life fit.
Chcesz dołączyć do Społeczności? Dowiedz się więcej o naszych rekrutacjach!Autor: Anna Jaskowska