Elastyczność: słowo klucz w nowoczesnym miejscu pracy

Podejście do pracy stale się zmienia. Odpowiadanie na oczekiwania pracowników i większa elastyczność są kluczem do zyskania ich zaufania oraz zbudowania poczucia lojalności firmy. Jak badać potrzeby członków zespołu i odpowiednio na nie reagować? Które rozwiązania HR są przyszłością na rynku pracy? Jaki model kultury organizacji pracy przyciągnie kandydatów? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Praca dawniej, praca dziś

W przeszłości praca w godz. 9-17, w jednym biurze, u tego samego pracodawcy była zjawiskiem nie tylko powszechnym, ale nawet pożądanym. Wielu pracowników zostawało u tego samego pracodawcy przez długie lata. Freelance? Workation? Work-life fit? Dziś nikogo nie dziwią, ale jeszcze kilka lat temu traktowane były raczej jako “ciekawostki” i coś, na co jedynie nieliczne zawody mogły sobie pozwolić. Trudno było wyobrazić sobie na przykład księgową czy pracowników działu HR pracujących z lokalizacji innej niż biuro. Dziś to podejście uległo zmianie. Pracownicy chcą, by w pracy była większa elastyczność. Możliwości pracy zdalnej. Na rynek pracy pewnym krokiem wchodzi również nowe pokolenie, z konkretnymi oczekiwaniami i potrzebami. Młodzi ludzie nie przywiązują się do danego miejsca, jeżeli nie odpowiada ono ich potrzebom i szybko podejmują decyzję o zmianie.  

”Praca dla mnie, nie ja dla pracy” – elastyczność w podejściu nowego pokolenia

Praca jest ważną sferą życia i ciężko wyobrazić sobie, by uległo to zmianie. A jednak pewne kwestie ulegają transformacji. Obecnie dużą wagę przywiązuje się do zachowania zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym. Początkowo głośno było o work-life balance, czyli dążeniu do równowagi między jedną strefą a drugą. Dziś jednak dziś wielu spogląda na zyskującą popularność koncepcję work-life fit, która polega na płynnym łączeniu obowiązków zawodowych z pasją, wychowywaniem dzieci, czasem dla siebie. Sprzyja to produktywności i korzystnie wpływa na well-being zespołów. Wypoczętym pracownikom nie grozi wypalenie zawodowe, a praca, która nie ogranicza, tylko potęguje ich efektywność. Jeżeli miejsce pracy nie pozwala na znalezienie czasu dla siebie, rodziny, na rozwój pasji czy po prostu odpoczynek, nie spełnia oczekiwań współczesnych pracowników. Mamy okazję obserwować coś na kształt ”duchowego przebudzenia”, chęci zadbania przede wszystkim o siebie i swoje potrzeby. 

Elastyczność i nowoczesne miejsce pracy widać już podczas procesu rekrutacji

Nie tylko podejście do wykonywania obowiązków się zmieniło. Rekrutacja czy onboarding to procesy, które w wielu firmach dziś wyglądają zupełnie inaczej. Co obecnie przyciąga nowych pracowników? 

Wynagrodzenie. Wiele firm ukrywa tę informację w ogłoszeniach i podaje ją dopiero podczas rozmów lub w jeszcze kolejnych etapach procesu. Wielu kandydatów od razu odrzuca oferty bez podania widełek finansowych. 

Rodzaj umowy. Kandydaci mają określone oczekiwania co do współpracy. Umowa o pracę, kontrakt B2B, umowa zlecenie lub o dzieło… Najlepiej, jeśli firma oferuje możliwość kilku różnych form zatrudnienia, ponieważ wtedy kandydaci mogą wybrać najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb.

Benefity. Stałe wynagrodzenie to jedno, ale to dodatki pracownicze to również bardzo ważny element oferty. Pracodawca powinien zapewnić takie rozwiązania, które przyniosą pracownikom realną wartość. Takie, które umożliwiają poszerzanie wiedzy, zajęcie się swoim zdrowiem czy odpoczynek – w zależności od potrzeb zespołu. 

Elastyczność. W dobie tak popularnego modelu zdalnego i hybrydowego proponowanie wyłącznie pracy w biurze staje się postrzegane jako coś “wbrew” pracownikom. Oczywiście wszystko zależy od branży, jednak tam, gdzie jest to możliwe, opcja pracy zdalnej lub hybrydowej jest przez kandydatów pożądana. Daje to większą elastyczność, której oczekują zespoły.

Work-life fit. Pamiętaj, że życie prywatne ma ogromny wpływ na pracę i odwrotnie. Wielu pracodawców na całym świecie, którzy mieli okazję zapoznania się z tym modelem, zdecydowało się wdrożyć chociażby elementy takiego podejścia. W Talent Place pracujemy zgodnie z Work-life fit i obserwujemy pozytywne efekty takiego podejścia. Nasi pracownicy mają możliwość wyboru – sami decydują o rodzaju umowy, czasie i miejscu pracy. Wdrożyliśmy również benefit w duchu Work-life fit. Apartament w słonecznej Hiszpanii, służący jako miejsce na workation lub urlop. Więcej o beneficie przeczytasz tutaj.

Dobra firma, czyli jaka?

Dobry pracodawca musi zadbać o swój wizerunek już podczas pozyskiwania kandydatów. Ogromną rolę odgrywa tu budowanie marki pracodawcy, czyli employer branding. Jego celem jest zdobycie zaufania i zaprezentowanie firmy w korzystnym świetle zarówno wśród kandydatów, jak i obecnych pracowników. Spójny i pozytywny wizerunek jest ważny, ponieważ buduje zaufanie pracodawcy i pozycjonuje go jako dobrego partnera do współpracy na rynku. Najważniejsze, by firma reagowała na zmieniające się potrzeby pracowników i zaproponowała konkretne rozwiązania. Czasem może być to pomoc psychologiczna, dostęp do opieki medycznej czy dodatkowy budżet szkoleniowy. Istotne są również transparentna komunikacja i jasne ścieżki rozwoju w strukturze firmy. 

Odpowiedzialny pracodawca rozumie potrzeby członków zespołu i potrafi na nie odpowiedzieć. Wie, że efektywna praca to nie “owocowe czwartki” i “pizza day”, ale zgrany, zmotywowany zespół, dobre relacje i zaufanie do pracowników. Stale wsłuchuje się w potrzeby i reaguje na nie oraz dba o dobrostan pracowników i ich rozwój. Elastyczność po prostu się opłaca! 

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl