Rekrutacja IT a wiedza techniczna – jak być partnerem w rozmowie z kandydatami?

Rola rekrutera to coś więcej, niż prowadzenie rekrutacji. Rekruter łączy ze sobą kandydatów oraz klientów. Dobry headhunter IT powinien posiadać podstawową wiedzę w branży, w której działa. Jakie cechy powinien posiadać rekruter? Skąd pozyskiwać specjalistyczną wiedzę, aby wiedzieć, jak rozmawiać o technologiach z kandydatami? Dowiedz się!

Rola rekrutera

Rekruterzy odpowiadają nie tylko za przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych. Pełnią także rolę negocjatorów i mediatorów. Podział ich obowiązków, możemy podzielić na trzy obszary: kandydat, biznes i zarządzanie zespołem (procesem).

Kandydat

Headhunter IT powinien znać podstawowe zasady sourcingu i innych metod docierania do pasywnych kandydatów. Ze względu na to, że obecnie mamy rynek kandydata, rekruterzy muszą wykazywać się kreatywnością, elastycznością, dobrą organizacją czasu, powinni tworzyć i odkrywać nowe rozwiązania. Headhunter IT powinien rozwijać swoje umiejętności społeczne, aby odpowiednio zbadać motywację do zmiany miejsca pracy (o niej przeczytaj tutaj). Uzyskanie informacji o tym, co dzieje się u kandydata, czy szuka nowych wyzwań itd., usprawni przeprowadzenie go przez cały proces rekrutacyjny end-to-end.

Biznes

Rekruter reprezentuje klienta, firmę, do której poszukiwani są kandydaci IT. Zatem jest twarzą procesu rekrutacyjnego. Wymagania odnośnie stanowiska a także cechy poszukiwanego pracownika, powinny zostać zebrane w sposób jak najdokładniejszy i jak najbardziej jakościowy. Rekruter musi przekazywać klientowi wszystkie niezbędne informacje o kandydatach. Umożliwi to odnalezienie tego pożądanego, a finalnie zamknięcie rekrutacji z sukcesem. 

Zarządzanie procesem

Poza wyszukiwaniem kandydatów i kontaktem z klientami, istotne jest odpowiednie zaplanowanie działań. Natomiast później, konieczne jest zarządzanie nimi w taki sposób, aby utrzymać je na odpowiednim torze, aby odnieść sukces. 

Jakie cechy powinien posiadać rekruter i jaka wiedza jest mu niezbędna? 

Dobry headhunter IT powinien posiadać cechy takie jak: komunikatywność, kreatywność, otwartość na innych, cierpliwość, pewność swoich umiejętności, analityczne myślenie, otwartość na poszukiwanie nowych źródeł kandydatów oraz zacięcie sprzedażowe.

Oferta pracy także jest poddawana sprzedaży, tylko w tym przypadku konsumentami są kandydaci IT. Wspominaj o benefitach, które oferuje firma, np. mieszkanie za granicą na wakacje lub workation (tak jak na przykład apartament w Alicante dla pracowników Talent Place), możliwość wyboru umowy czy kontraktu jak najbardziej dostosowanych do potrzeb, możliwość wyboru modelu pracy (stacjonarnie, hybrydowo, zdalnie).

Wiedza

Rekruter IT powinien:

znać podstawowe metodologie wykorzystywane w zarządzaniu projektami – mieć wiedzę co na nie się składa a także, gdzie są wykorzystywane,

odróżniać języki front-endowe od back-endowych – jakie języki programowania do nich należą, za co odpowiadają, na co wpływają,

wiedzieć jakie istnieją testy (manualne, automatyczne), zapoznać się z podstawowymi pojęciami z ich obszaru,

posiadać podstawową wiedzę z zakresu baz danych, a także ich rodzajów – wiedzieć jakie bazy wykorzystuje się w danym środowisku, do czego są używane w życiu codziennym.

mieć ogólną wiedzę na temat obszaru cloudowego – pojęcia, wykorzystanie itd.

Znać różnice pomiędzy frameworkiem a biblioteką

Jak się przygotować do rozmowy?

Rekrutacja IT może wydawać się wyzwaniem, ponieważ wymaga nabycia specjalistycznej wiedzy. Jednak, możesz ją czerpać z wielu źródeł, i tak naprawdę nie jest to takie trudne. Zacznij od znajomych z branży IT lub bardziej doświadczonych headhunterów IT. Pomyśl o zapisaniu się do newsletterów, wzięciu udziału w webinarach lub konferencjach IT. Dobre na początek będą też kursy na platformach e-learningowych. Czytaj blogi, śledź osoby z branży w mediach społecznościowych, np. YouTube, Instagramie, Facebooku czy LinkedInie. Staraj się podążać za trendami i pogłębiać wiedzę o popularnych tematach. 

Koniecznie pamiętaj o tym, że…

Rekrutacja IT i związane z nią nowe technologie szybko się uaktualniają, zmieniają. Zanim zaczniesz realizować projekt, zapoznaj się z opisem stanowiska, sprawdź, czym charakteryzuje się dana technologia oraz gdzie jest wykorzystywana. Jeśli nie znasz odpowiedzi – pytaj! Każda okazja jest dobra, by rozwijać swoje kompetencje i pogłębiać wiedzę. 

Chcesz do nas dołączyć? Dowiedz się więcej TUTAJ

Patrycja Cieślik

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z trendami w HR!

TP_www_BOTTOM_HR

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
HR HERO

Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się
w branży HR i rekrutacji!