Niestandardowe metody sourcingu IT

Otrzymujesz nowy projekt rekrutacyjny. Celem jest znalezienie specjalisty z branży IT, które podejrzewasz, że nie będzie łatwe do zrealizowania. Przygotowujesz personę kandydata, by następnie opracować plan sourcingu. Pierwsza myśl kieruje się na portal LinkedIn oraz umieszczenie ogłoszenia na różnych portalach. Klientowi zależy na czasie, a ty nie możesz pozwolić sobie by czekać, aż spłyną CV kandydatów. Zastanawiasz się, z jakiej metody sourcingu powinieneś skorzystać oraz gdzie masz znaleźć odpowiedniego pracownika? 

Sourcing w branży IT

Tu należy zadać sobie najważniejsze pytanie: z jakich niestandardowych metod sourcingu powinienem skorzystać, aby z sukcesem zakończyć proces rekrutacji w branży IT? Znasz to? Założę, się, że z pewnością nie jeden raz byłeś w takiej sytuacji. 

Sourcing w branży IT różni się od tego stosowanego dla ról niezwiązanych z technologiami informacyjnymi, stąd i metody często odbiegają od tych powszechnie stosowanych. Zdecydowana większość specjalistów IT, to kandydaci pasywni, którzy każdego dnia otrzymują wiele różnych ofert pracy. Natomiast rekruterzy specjalizujący się w tych rekrutacjach, ścigają się między sobą, aby pozyskać jak najlepszych kandydatów w najkrótszym czasie. To wszystko powoduje, że coraz częściej sięgamy po niestandardowe metody sourcingu. Jakie? No właśnie i tutaj z pomocą przychodzi poniższa lista.

  1. Wyszukiwarki internetowe

Najczęściej stosowane przez nas kanały w pozyskiwaniu wszelkich informacji to wyszukiwarki internetowe. A gdyby tak wykorzystać je do pozyskiwania kandydatów pasywnych? Mowa tu o wyszukiwarkach typu Google czy Bing. Sourcing w wyszukiwarkach wiąże się z koniecznością używania operatorów logicznych danych dla konkretnej strony internetowej. X-ray, bo o tym mowa, pozwala nam na przeszukiwanie konkretnej domeny według różnych kryteriów. Najczęściej stosowanymi operatorami jest insite, intitle oraz inurl.  Każdy z tych operatorów pozwala nam na wyszukanie informacji na przykład w tytule bądź w linku do strony. Jest to metoda czasochłonna, aczkolwiek niezwykle skuteczna, co w połączeniu z odpowiednimi narzędziami, pozwala nam na efektywne przeszukiwanie konkretnej domeny lub subdomeny. Minusem tego rozwiązania jest fakt, iż szczegółowe filtrowanie otrzymanych wyników jest nieco ograniczone.

  1. Media społecznościowe dla profesjonalistów

O ile media społecznościowe zrzeszające profesjonalistów jak LinkedIn są najczęściej wykorzystywanym miejscem, w którym poszukuje się kandydatów w rekrutacjach IT, o tyle Goldenline czy Xing już tak popularne nie są. W każdym z tych portali kandydatów wyszukuje się nieco inaczej, niemniej jednak warto poświęcić czas, by odnaleźć idealnego kandydata.

Szukając specjalistów takich jak web designer, web developer, UX/UI designer czy IOS app designer warto przeglądać portal Dribble lub Behance. Dribble jest platformą autopromocji i sieci społecznościowych dla cyfrowych twórców. Wykorzystywana jest jako platforma portfolio projektowego oraz do dzielenia się swoją pracą online. Behance zaś to platforma, której głównym celem jest prezentowanie i odkrywanie twórczości.

  1. Portale i serwisy 

Programiści to jedna z najczęściej szukanych grup specjalistów IT, których zdecydowanie należy szukać na portalach dla nich przeznaczonych. Takimi miejscami może być na przykład GitHub, hostingowy serwis internetowy przeznaczony do projektów programistycznych wykorzystujących system kontroli wersji. GitHub posiada swoją własną wyszukiwarkę, która umożliwia nam łatwy dostęp i wyszukiwanie kandydatów po określonych kryteriach.

Kolejnym portalem, który zrzesza specjalistów IT jest StackOverflow. Jest to serwis społecznościowy, na którym programiści mogą zadawać pytania dotyczące szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania. Dzięki temu portalowi jesteśmy w stanie dotrzeć do bardzo dużej ilości kandydatów, którzy mogą być zainteresowani nowymi propozycjami zawodowymi. Innym takim serwisem, który poświęcony jest programowaniu to np. 4programmers. Na nim również jesteśmy w stanie wyszukać kandydatów, którzy pracują w konkretnej technologii i mogą być zainteresowani nowymi ofertami pracy. 

  1. Grupy tematyczne

Pozostając w temacie portali dla specjalistów, warto odwiedzać grupy tematyczne. Takie grupy można znaleźć w mediach społecznościowych na przykład Linkedin czy Facebook. Ponadto portal Meetup zrzesza specjalistów IT, którzy pracują w danej technologii oraz spotykają się, podczas różnego rodzaju wydarzeniach. Pozwala nam to na dotarcie do wielu specjalistów, którzy nie występują w innych popularnych serwisach społecznościowych lub są ukryci przed okiem wyszukiwarki. Dołączając do takiej grupy, stajemy się częścią społeczności, z której możemy pozyskać odpowiednich kandydatów lub przesłać krótką wiadomość zachęcającą do zapoznania się z naszą ofertą pracy.

  1. Portale dla freelancerów

Jedną z metod sourcingu jest przeszukiwanie miejsc, w których ogłaszają się freelancerzy, którzy poszukują dla siebie nowego projektu. Zaletą sourcingu w takim miejscu jest fakt, iż specjaliści są w stanie w krótkim czasie dołączyć do projektu. Znanymi portalami są freelancer, Fiverr i Upwork, gdzie można znaleźć projekty i specjalistów o różnym stopniu zaawansowania i technologii. 

Czy sam sourcing wystarczy?

Sama idea sourcingu nie jest czymś nowym i dotychczas powstało wiele publikacji na ten temat. Musimy pamiętać, że metody oraz kanały wyszukiwania talentów uzależnione są od konkretnego profilu kandydata. Niemniej jednak faktem jest, iż to od sourcingu w ogromnym stopniu zależy, czy osiągniemy sukces, bądź nie. W rekrutacjach IT bardzo często należy stosować metody, które są niestandardowe. Oznacza to, że należy trzymać rękę na pulsie i każdego dnia odkrywać nowe miejsca, w których kandydaci mogą się pojawiać. 

Bez sourcingu nie poszerzymy zbudowanej dotychczas bazy kontaktów. Sourcing jest początkiem dla szerszej metody, którą jest talent pooling. Istotą jest budowanie relacji nie tylko z kandydatem, ale z innymi rekruterami. Tworzymy sieć wzajemnych kontaktów, polecając sobie wzajemnie projekty i osoby, które mogą być nimi potencjalnie zainteresowane. Jak zatem połączyć obie metody, opisano w artykule Sourcing czy Talent Poolingna naszym blogu.

Talent Pooling Community to społeczność rekruterów na Slacku. To miejsce wymiany wiedzy na temat strategii talent poolingu oraz przestrzeń do wymieniania się kandydatami. W naszej społeczności jesteśmy przekonani, że najlepsze talenty pochodzą z rekomendacji. Dołącz do naszej społeczności rekruterów na Slacku.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl