13 elementów w CV, których lepiej unikać

Dobre CV to często połowa sukcesu w procesie rekrutacyjnym. Jest to pierwszy zestaw informacji, który otrzymuje o Tobie rekruter. To przepustka do tego, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Informacje zawarte w CV to zestaw danych, które rekruter wie o Tobie na starcie. Sprawdź jakich elementów w CV warto unikać lub umieszczać je tylko w zależności od specyficznych sytuacji.

CV Twoja zawodowa wizytówka

Na wiele stanowisk, rekruterzy otrzymują realnie nawet trzycyfrowe liczby CV i według statystyk, Twojemu CV poświęcone jest “na pierwszy rzut oka” kilkanaście sekund – które decydują o kontakcie z Tobą. Istnieje wiele firm lub poprostu osób specjalizujących się temacie tworzenia profesjonalnego CV, którzy po konsultacji, wykonają usługę sporządzenia dopasowanego Curriculum Vitae. Jednak przy odrobinie wcześniejszego researchu, napisanie trafnego i czytelnego dokumentu aplikacyjnego nie jest wcale taką czarną magią i każdy może zrobić to dobrze.

Błędy w CV i niepotrzebne elementy

Każde stanowisko jest inne, tak jak każda oferta pracy ma swoje wymagania, dlatego ważne jest, aby dostosować swoje CV pod konkretne wytyczne.

1. Dokładny adres

Ze względu na bezpieczeństwo swoje i swoich danych, nie podawaj swojego dokładnego adresu – nie jest to też potrzebne rekruterowi praktycznie w żadnym przypadku. Wystarczy samo miasto czy miejscowość. Jeżeli istotną kwestią w kryteriach rekrutacji jest dyspozycyjność i odległość od miejsca pracy (czas dojazdu), rekruterzy są świadomi, że aplikując na dane stanowisko, znasz lokalizację miejsca wykonywanej pracy i samodzielnie ocenisz swoją dyspozycyjność i czy jest realne, aby tam np. dojeżdżać. Pozostałe aspekty śmiało możesz omówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

2. Wcześniejsze etapy edukacji, np. umieszczanie szkoły podstawowej/gimnazjum

Jeśli w CV jest informacja o podjętych czy ukończonych studiach, nie jest potrzebna informacja o ukończonej szkole średniej – to jasne, że taka szkoła musiała zostać ukończona. Podobnie z każdym niższym stopniem edukacji – nie ma potrzeby zajmowania miejsca w CV na podstawową edukację.

3. Mniej istotne doświadczenie zawodowe, wykonywane prace dorywcze

Przykładowo aplikując na stanowisko w określonej branży, gdzie może masz też już jakieś doświadczenie, nie musisz zawierać wszystkich poprzednich stanowisk, prac dorywczych, sezonowych etc. – skup się na istotnym doświadczeniu. Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia, możesz ująć poprzednie prace dorywcze i postarać się ukazać, czego w nich się nauczyłeś do tego, czego wymaga nowe stanowisko – może pracy w grupie, pod presją czasu, kontakt z klientem? Wolontariaty i studenckie aktywności są też oczywiście mile widziane! Ważne jest to, aby w miarę możliwości sekcja doświadczenia pokazywała, na co jest się obecnie ukierunkowanym. Zawsze można wspomnieć podczas rozmowy o poprzednio wykonywanych pracach, z których oczywiście także wyniosło się cenne umiejętności.

4. Mało profesjonalny adres e-mail
Jeśli Twój prywatny e-mail nie brzmi zbyt profesjonalnie – słynne maile zakładane na domenie “buziaczek.pl”, maile zawierające zdrobnienia, “zabawne” słowa etc to najlepiej założyć oddzielnego maila na cele związane z poszukiwaniem pracy – wystarczy coś prostego zawierającego Twoje imię i nazwisko. Taki mail to nie jest oczywiście ogromny problem, ale profesjonalny adres mailowy zawsze będzie sprawiał lepsze wrażenie.

5. Zbyt wiele informacji dotyczących zainteresowań, hobby

Bardzo wiele osób odchodzi w całości od sekcji zainteresowań w swoim CV. Moim zdaniem, jeśli jest na nią miejsce, jak najbardziej można krótko podzielić się swoimi zainteresowaniami – czemu nie? Jest to zawsze dobry temat na krótki “small talk” przed czy po rozmowie. Na plus, jeśli są związane z czymś, co może się przydać w naszej pracy, ale również nie tylko. Ważne jednak, aby ta sekcja zainteresowań nie była zbyt rozbudowana, a tym bardziej dłuższa niż doświadczenie w CV.

6. Sekcja “o mnie” wskazująca na aplikowanie na zupełnie inne stanowisko

Jeżeli np. Twoje “professional summary” czy krótka sekcja “o mnie” mówi o tym, że chcesz się rozwijać dalej na stanowisku analityka finansowego, mimo, że chcesz zająć się teraz Data Science i pracą z Pythonem – warto zdecydowanie dopasować tą część i całe CV do firmy i stanowiska na które aktualnie aplikujesz. Może być to powodem odrzucenia Twojej kandydatury, ponieważ rekruter nie wie, czy aplikacja była pomyłką, czy faktycznie i dlaczego planujesz zmianę kierunku kariery.

7. Nieprawdziwe informacje

Warto spróbować aplikować na dane stanowisko, nawet jeśli nie spełniamy wszystkich “formalnych” wymagań. Pracodawcy są bardzo często elastyczni, jeżeli pozostałe umiejętności czy wcześniejsze doświadczenie odpowiadają ich potrzebom. Stąd przykładowo zawsze lepiej podać faktyczny, szczery poziom np. języka angielskiego jako B2, a nie wymagane w ogłoszeniu C1 – nieprawdziwe informacje zawsze mogą zostać zweryfikowane podczas rozmowy i niestety pozostawia to niesmak. Może się okazać, że taki poziom B2 będzie wystarczający patrząc na całokształt Twojego profilu zawodowego i wówczas rekruter i tak zdecyduje o kontakcie z Tobą. Podając tylko prawdziwe informacje szanujesz czas swój oraz rekrutera i nie ryzykujesz niezręcznej sytuacji podczas rozmowy.

8. Poziom znajomości języków/programów ukazany za pomocą “suwaka”/procentów

Jest to nieczytelny sposób ukazania poziomu naszych umiejętności. Niestety wiele szablonów CV taki układ zawiera – najlepiej po prostu usunąć te małe grafiki i spróbować określić skalę słownie poprzez określenia: podstawowy / średniozaawansowany / zaawansowany. Umiejętność języków obcych określamy poprzez poziom w skali A1-C2. Im prościej, tym lepiej – jeżeli już określać, to tylko poziomy kompetencji twardych czy języków.

9. Literówki, błędy gramatyczne

Przed wysłaniem CV najlepiej sprawdzić je kilkukrotnie pod kątem literówek czy błędów. Warto pokazać je także innym osobom w ramach “peer review”, aby uniknąć wysyłania aplikacji, w której wkradły się błędy. Jest to szczególnie ważne aplikując na ogłoszenie o stanowisko pracy, gdzie wspomniana dokładność, tak jak w przypadku księgowości czy administracji.

10. Nieczytelność (kolorystyka/układ) lub niedopasowany szablon CV do stanowiska

CV powinno być jasne i czytelne. Nawet najlepiej napisane, świetnie ukazane doświadczenie będzie wyzwaniem do przeczytania, jeśli czcionka jest biała na pastelowym tle. Jeśli chodzi o szablon (gdzie Canva jest powszechnie używanym programem w tworzeniu CV), zazwyczaj mamy do dyspozycji wiele opcji, w wielu kolorach, bardziej lub mniej zaawansowanym graficznie układzie. W branży kreatywnej (designerzy, graficy komputerowi) bardziej “żywy”, graficzny i mniej standardowy szablon może być na plus i przykuć uwagę, są jednak branże, gdzie lepiej pozostać przy klasycznym, neutralnym szablonie. Istotne jest to dlatego, gdyż CV powinno pasować do branży do której aplikujesz (inaczej powinno wyglądać CV, gdy aplikujesz do oddziału szwajcarskiego banku, a inaczej do małego startupu zajmującego się grafiką komputerową, czy na stanowisko związane z marketingiem w branży beauty) oraz w jakim kraju czy kręgu kulturowym starasz się o pracę.

11. Zdjęcie TAK/NIE

Obecnie bardziej jest to NIE niż TAK – chodzi tutaj o stosowanie idei inkluzywności, różnorodności podczas rekrutacji oraz zminimalizowanie wystąpienia jakiejkolwiek dyskryminacji na podstawie płci, czy wieku. Zdecydowanie jest to niepraktykowane przy aplikowaniu do międzynarodowych, dużych firm i nie tylko. Stało się to też standardem w krajach takich jak UK, Irlandia, US.

Są wciąż rekrutacje, na które zdjęcie w CV jest wręcz wymagane – np. Cabin crew w większości linii lotniczych. Są wciąż także kraje, w których jest to dalej w 2023 normalna praktyka, aby takie zdjęcie umieścić: Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria. Zawsze należy jednak przeanalizować, jaki jest to pracodawca, jaka jest kultura organizacyjna firmy.

Podsumowując, obecnie znacznie bezpieczniej jest wysłać CV bez zdjęcia.

12. Referencje TAK/NIE

W Polsce i ogólnie w Europie nie istnieje kulturowo konieczność dodawania notki o referencjach w CV, więc nie powinieneś zawierać takiej informacji – chyba, że będziesz poproszony o ich zapewnienie, co raczej rzadko się zdarza. Pamiętaj jednak, że ze względu na ochronę danych osobowych na swoim CV nie powinieneś zamieszczać danych kontaktowych byłych przełożonych, wystarczy notka o tym, że referencje są dostępne na życzenie.

13. Status cywilny

Kandydaci z niektórych krajów wciąż korzystają z przestarzałej opcji umieszczania swojego statusu cywilnego w CV. Taka informacja jest pracodawcom niepotrzebna oraz może prowadzić do dyskryminacji podczas rekrutacji. Zdecydowanie warto pominąć tę informację.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl