Chorobowe na B2B – poznaj fakty i mity

Stajesz przed wyborem zatrudnienia na umowę o pracę lub kontraktem B2B i nie wiesz, co wybrać? Martwią Cię kwestie zdrowotne? W obu przypadkach zasady diametralnie się od siebie różnią. Która opcja będzie dla Ciebie lepsza? Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze mity na temat choroby w czasie zatrudnienia na podstawie kontraktu B2B. 

Czym jest kontrakt B2B?

B2B, czyli “business to business” to umowa regulowana przez Kodeks cywilny, zawierana pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej – w formie spółki lub JDG (jednoosobowej działalności gospodarczej). Jej podstawową cechą jest partnerstwo obu stron umowy. Wraz z tym w parze idzie także większa swoboda w definiowaniu przedmiotu danego zlecenia, oraz wyższa  odpowiedzialność niż w przypadku działania na podstawie umowy o pracę.

O porównaniu B2B oraz UoP pisaliśmy TUTAJ 

Jakie są najczęstsze mity o kontrakcie B2B?

Zestawiamy największe mity o kontrakcie B2B. Czy mają rację bytu? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości raz na zawsze. 

Pracując na kontrakcie B2B nie można chorować 

To fakt, że choroba nie zwalnia przedsiębiorcy z wykonania swoich zadań oraz obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, jak: wypełnienie deklaracji VAT, ZUS, zapłata składek na ubezpieczenia społeczne, czy codziennych wydatków takich jak bieżące opłaty za czynsz, prąd etc. 

W kwestii zadań wykonywanych na rzecz swojego zleceniodawcy warto uwzględnić w umowie B2B klauzule typu: bezpłatna przerwa w świadczeniu usług, rozliczanie na podstawie przepracowanych godzin czy wykonanej usługi. Dzięki temu będą regulować nieprzewidziane sytuacje jak choroba itp. Taki zapis pozwoli na większą elastyczność w organizacji czasu, obowiązków oraz mniej stresu.

Choroba przy umowie B2B = brak przychodów

Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, możliwe jest ubezpieczenie się na wypadek choroby. 

Jak to zrobić?

  • w ZUS w ramach dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
  •  u ubezpieczyciela prywatnego w ramach utraty dochodu lub hospitalizacji. Zagwarantują wypłatę świadczenia w sytuacji czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby czy wypadku.

Nie warto opłacać składki chorobowej, skoro ubezpieczenie chorobowe ZUS jest dobrowolne 

Wysokość zasiłku chorobowego jest zależna od opłacanych składek. Zanim zdecydujesz się nie inwestować w ubezpieczenie chorobowe ZUS, przeanalizuj potencjalne korzyści. Jeśli przez 90 dni poprzedzające chorobę opłacałeś składki, to należy Ci się zasiłek w wysokości 80% kwoty stanowiącej podstawę Twojego wynagrodzenia. Osoba z JDG korzystająca z preferencyjnego ZUS oraz opłacająca niższą składkę, niestety nie może liczyć na duże wsparcie.

W procesie decyzyjnym nad płatnością składki chorobowej weź pod uwagę fakt, że dotyczy nie tylko wypłaty zasiłku podczas choroby. 

  • zasiłek chorobowy – otrzymujesz 80% lub 100% wynagrodzenia nie dłużej jak 182 dni. W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub jest to, w trakcie ciąży – taki zasiłek można otrzymywać przez maksymalnie 270 dni.
  • świadczenie rehabilitacyjne – możliwe do pobierania przez 12 miesięcy. To prawo przysługuje, gdy wykorzystasz możliwość na pobieranie zasiłku chorobowego, a potrzebujesz dalszego leczenia / rehabilitacji, które przywrócą Ci zdolność do pracy.
  • zasiłek macierzyński – na czas po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka.
  • zasiłek opiekuńczy – w sytuacjach, gdy konieczne jest sprawowanie opieki nad dzieckiem do 14 roku życia lub innym chorym członkiem rodziny 

Opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe może okazać się korzystne, jeśli istnieje szansa, że wystąpi któraś z wyżej przytoczonych sytuacji.

Choroba = przymus zawieszenia działalności gospodarczej 

Zdecydowanie nie ma takiej potrzeby. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu kluczowych zasad.

Nie wykonywać pracy zarobkowej, tyczy się to nawet działań związanych z prowadzeniem działalności, w trakcie pobierania zasiłku z ZUS. Dozwolone są jedynie niezbędne do funkcjonowania firmy czynności formalnoprawne, czyli: sprawy kadrowe, opłata czynszu, podpisanie dokumentów.  

Jeśli przedsiębiorca nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu działalności, a jednocześnie jest zatrudniony na UoP i przebywa na etatowym L4, to powinien powstrzymać się od pracy także w swojej prywatnej działalności. 

Płatny urlop zdrowotny w ogłoszeniu dot. pracy

Firmy w tym przypadku stosują zapisy o przerwie w świadczeniu usług, która nie powoduje utraty wynagrodzenia. Niestety w umowie B2B nie ma możliwości, aby znalazł się zapis dokładnie regulujący kwestię urlopu, ponieważ jest to cecha umów o pracę. Warto dokładnie przyglądać się takim zapisom w ogłoszeniach. 

Wybierając umowę, na podstawie kontraktu B2B kluczowe jest zrozumienie pewnych kwestii, by lepiej zarządzać swoim czasem, zadaniami oraz działać w obliczu nieprzewidzianych sytuacji, aby Twoja sytuacja finansowa nie ucierpiała z powodu braku informacji i wiedzy na dany temat.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl