Rekrutacja, headhunting, sourcing, talent acquisition – czym się różnią?

Każdy zainteresowany rekrutacją, szczególnie jeżeli dopiero zaczyna swoją przygodę – zadaje lub zadawał sobie pytanie „czym właściwie zajmuje się rekruter?” W ogłoszeniach o pracę pojawia się wiele różnych nazw stanowisk w kontekście rekrutacji i nie zawsze mamy pewność, że wiemy, co się z nimi wiąże. Czym się różni headhunter od sourcera? Czy na stanowisku Specjalisty Talent Acquisition będę pracował z klientem? Z samego ogłoszenia bardzo często niewiele wiadomo – i jest to zrozumiałe. Dlaczego? Bo zanim zaaplikujemy na dane stanowisko, trzeba je dobrze poznać! Jeśli jeszcze macie jakieś wątpliwości – ten artykuł jest właśnie dla was!

Co to jest rekrutacja?

Jest to pozyskiwanie i wybór kandydatów, którzy spełniają wymagania stawiane na danym stanowisku. W większości przypadków rekrutacja obejmuje wszystko: od pozyskania kandydata, po jego wdrożenie do pracy (w zależności od firmy, w której pracuje rekruter). Wiąże się więc z takimi działaniami jak weryfikacja dokumentów aplikacyjnych oraz selekcja. Ta ostatnia polega na wyłonieniu osób, które mają kluczowe umiejętności i predyspozycje do wykonywania określonych zadań.

Istnieją dwa rodzaje rekruterów:

  • rekruterzy wewnętrzni – to osoby zatrudnione w strukturach danej firmy. Zajmują się projektami rekrutacyjnymi wyłącznie na rzecz macierzystego przedsiębiorstwa.
  • rekruterzy zewnętrzni – to przedstawiciele firmy zewnętrznej, np. agencji rekrutacyjnej, którzy są opiekunami kandydata podczas jego udziału w rekrutacji. Ich zadaniem jest prowadzenie rekrutacji na zlecenie konkretnych klientów.

W zależności od potrzeb rekrutacyjnych firmy, dla której dany rekruter pracuje, jego działania będą się różnić. Jedni rekruterzy działają bardziej proaktywnie i szukają – a czasami nawet przekonują – kandydatów do wzięcia udziału w rekrutacji. Inni działają tylko poprzez redakcję i wystawianie ogłoszeń – bez aktywnego szukania pracowników.

Headhunting – co to jest?

Rekrutacja to pojęcie bardzo ogólne i zawierające w sobie szereg przeróżnych zadań i aktywności.Jedną z form pracy rekrutera, która zyskała dużą popularność w ostatnim czasie, jest Headhunting. Headhunter to rekruter, który proaktywnie wyszukuje kandydatów na konkretne stanowiska. Są to najczęściej kandydaci trudni do znalezienia. Tacy, którzy mają sprecyzowane, wysokie lub pożądane na rynku kwalifikacje. Headhunter zainteresowany będzie zarówno kandydatem aktywnym, czyli takim, który w danym momencie szuka pracy, jak i pasywnym – czyli takim, który aktualnie wcale tej pracy nie poszukuje. Ważne jest, żeby kandydat pasował do stanowiska. Specjaliści zajmujący się headhuntingiem mogą być zaangażowani w cały proces rekrutacji lub mogą ograniczać się wyłącznie do kontaktowania się i weryfikacji kandydatów.


Poznaj historię firm, którym pomogliśmy znaleźć najlepszych kandydatów do pracy!


Sourcing w rekrutacji

Jeszcze inną formą pracy jako Rekruter jest Sourcing / Researching. Jest to często jeden z pierwszych etapów obsadzania stanowiska. Specjalista, zajmujący się sourcingiem ma za zadanie wyszukać najlepszych kandydatów do danej pracy, wykorzystując różne sposoby dotarcia do kandydata. Sourcer przeprowadza skomplikowane poszukiwania w branży i opracowuje listę najlepszych kandydatów na dane stanowisko. Jedynym ograniczeniem jest jego wyobraźnia! Może szukać kandydatów poprzez strony z ofertami pracy, biura karier czy poprzez media społecznościowe, takie jak LinkedIn czy Facebook. Źródeł pozyskania kandydata jest niezwykle dużo, a sourcer ma za zadanie wybrać to najskuteczniejsze w danym projekcie rekrutacyjnym czy w danej branży. Często wyszukiwanie kandydata jest jednym z obowiązków Specjalisty ds. Rekrutacji, ale nie musi tak być. Sourcer to obecnie bardzo często oddzielne stanowisko, a jeżeli jest dobry w tym, co robi – nie musi martwić się o znalezienie pracy. Sourcing w rekrutacji jest w ostatnim czasie bardzo popularny.

Talent Acquisition

Oprócz przedstawionych powyżej jest jeszcze jedno stanowisko często widywane na stronach z ofertami pracy – Talent Acquisition, czyli zdobywanie talentów. Czym właściwie jest talent acquisition? Jest to prawie to samo co rekrutacja. Prawie. Główna różnica polega na tym, że wówczas, gdy rekrutacja polega przede wszystkim na obsadzaniu stanowisk – zdobywanie talentów skupia się na dopasowywaniu pracodawców do wybitnych kandydatów, budowaniu i pielęgnowaniu relacji oraz promowaniu pozytywnego wizerunku firmy zatrudniającej. Mówiąc najprościej – rekruterzy dopasowują kandydatów do pracodawców, a specjaliści od zdobywania talentów oprócz tego robią trochę więcej. Działają jako rzecznicy marki pracodawcy, poszukując wykwalifikowanych specjalistów. Dążą do osiągnięcia celów firmy dotyczących zatrudnienia i celów zawodowych kandydata. Dbają o to, aby obie strony były zadowolone z procesu. Zdobywanie talentów to ciągła strategia znajdowania specjalistów, liderów lub przyszłych menedżerów do danej firmy. Koncentruje się na długoterminowym planowaniu zasobów ludzkich i znajdowaniu odpowiednich kandydatów na stanowiska wymagające bardzo określonego zestawu umiejętności. Na przykład firma technologiczna poszukująca programistów może potrzebować ogólnej strategii talentów opartej na silnej kulturze, wyjątkowych korzyściach oraz ulepszaniu i wykorzystywaniu swojej marki zatrudnienia.

Jak widzicie, praca w szeroko pojętej rekrutacji może mieć wiele twarzy. W zależności od tego, w czym dana osoba czuje się dobra i jakie posiada cechy – ma w czym wybierać. Każda z tych przedstawionych w artykule rodzajów pracy może być fascynująca i może przynosić ogromną satysfakcję. Dodatkowo większość zadań, które wykonuje się na stanowisku headhuntera, sourcera jak i specjalisty talent acquisition, można wykonywać zdalnie z każdego miejsca na ziemi. W Talent Place znajdziesz specjalistę od każdego z tych zawodów – niektórzy z nich pracują nawet z Hawajów! Home office to obecnie bardzo pożądany typ pracy, a rekrutacja to jedna z tych branży, która często nie wymaga stałej obecności w biurze, aby stale się rozwijać. Zatem może warto spróbować? 🙂

Mamy nadzieję, że powyższy wpis okazał się dla Ciebie interesujący i wiesz już co to jest sourcing oraz Talent Acquisition.

Polecamy sprawdzić także nasz poprzedni wpis, w którym opisujemy jak wygląda rekrutacja w branży medycznej

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl