Jak szukać pracy, nie mając dużego doświadczenia?

Obecnie przed kandydatami szukającymi pracy występuje szereg możliwości – postęp technologiczny, coraz częściej dostępny model pracy hybrydowej, zdalnej, otwarte rynki pracy. Wydaje się, że każdy znajdzie miejsce dla siebie. Poszukiwanie pracy to pewnego rodzaju projekt, do którego warto się przyłożyć, by znaleźć ten odpowiedni model czy organizację dla siebie.  

Każdy kiedyś jej szukał – jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Nie da się z dnia na dzień zostać specjalistą od poszukiwania pracy. Jeśli szukasz swojego pierwszego zatrudnienia i zastanawiasz się, jak znaleźć pracę bez doświadczenia, to poniższe treści przedstawią Ci kilka skutecznych sposobów na znalezienie ciekawej pierwszej pracy.

Każdy jest innym unikatowym mixem różnych predyspozycji oraz umiejętności. Pierwszym krokiem, który możesz postawić podczas poszukiwania pracy, jest wgląd w siebie stwórz swego rodzaju mapę myśli, na której możesz wypisać odpowiedzi na postawione sobie pytania, przykładowo:

 • jakie wykształcenie posiadam,
 • jakie znam języki,
 • jakie obszary mnie interesują,
 • jakie posiadam dotychczasowe doświadczenie – zatrudnienia, prowadzone projekty, uczestnictwo w kołach naukowych,
 • jakie posiadam umiejętności – fizyczne, biurowe, sprzętowe,
 • w jakich aktywnościach dodatkowych zawsze biorę udział,
 • jak spędzam czas wolny,
 • czy jestem aktywny czy stonowany,
 • czy jestem towarzyski czy zdystansowany,
 • jacy ludzie mnie inspirują,
 • jakie treści – artykuły/książki najczęściej czytam,
 • co mnie napędza/motywuje.

Zabawa wydaje się trywialna, natomiast pozwoli Ci w prosty sposób stworzyć szkic CV opartego na własnych kompetencjach. 

Tworzenie CV

W sieci możemy wybierać pomiędzy wieloma szablonami i kreatorami do tworzenia CV. Już nawet w popularnym narzędziu Canva dostępna jest opcja stworzenia CV. Jeśli we wzorze, który wybrałeś, jest kategoria, do której nie posiadasz treści – stwórz swoją własną w jej miejsce. Nie warto się tym zrażać. Kategorie mogą być związane z zainteresowaniami, pozwolą na opisanie siebie z perspektywy posiadanych predyspozycji i cech. Taka sekcja może posiadać elementy listu motywacyjnego. Ważne, by być szczerym i nie koloryzować. 

Gdzie szukać pracy bez doświadczenia? Portale do nabywania kontaktów oraz poszukiwania pracy

Profil na LinkedIn

Mając przygotowane CV, możesz przejść do tworzenia profilu na LinkedIn. To platforma społecznościowa dla ludzi aktywnych zawodowo. W tworzenie profilu powinniśmy włożyć tyle samo staranności co w przygotowywanie CV – budując odpowiednie sekcje, dodatkowo np. wklejając linki do treści, które tworzyliśmy w sieci (jeśli posiadamy np. nagrania na youtube, piszemy swojego bloga, prowadziliśmy przez jakiś czas konkretny kanał społecznościowy itd.). LinkedIn pomaga na wiele sposobów połączyć nas z potencjalnymi pracodawcami oraz rekruterami. Możemy sobie pomóc, dając algorytmowi podpowiedzi – szukaj firm, profili, postaci z życia biznesu, które Cię  inspirują i zaobserwuj ich. Zaproś znajomych ze studiów, czy poprzednich miejsc pracy, oraz dodaj na swoim profilu odpowiednie słowa kluczowe. LinkedIn pozwala publikację ofert pracy, w sekcji ogłoszenia. Najczęściej te wyświetlające się od razu są personalizowane pod Twoje doświadczenie oraz stanowiska. Jeśli poszukujesz czegoś innego, bez problemu masz możliwość przeglądania całej bazy propozycji. 

Gdzie jeszcze warto się pojawić poszukując pracy? 

Pracuj.pl

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać pracy bez doświadczenia, w Polsce najpopularniejszym portalem do poszukiwania pracy jest pracuj.pl. Platforma ta zachęca do zbudowania tam również swojego profilu zawodowego – tożsamego z CV oraz dołączenie dokumentu. Ułatwia to aplikowanie na wyszukane i dopasowane ogłoszenia.

Jak szukać pracy bez doświadczenia?

Tworząc mapę myśli, skupiałeś się na określeniu naszych zasobów. Teraz tym samym kluczem posłużysz się do wyszukiwania ogłoszeń. Jeśli Twoją mocną stroną jest konkretny język obcy – wpisz go w wyszukiwarkę bez nazwy stanowiska – przeglądając listę ze stanowiskami, wybór ogłoszenia dopasuj do pozostałych swoich mocnych stron lub predyspozycji.

Pamiętaj, że biorąc pod uwagę opcję pracy „fully remote”, w wyszukiwaniach nie musisz ograniczać się do jednego miasta.

Czasami cechą unikatową podczas szukania pracy może być dostępność w niestandardowych godzinach (np. zmiany wieczorne, nocne, weekendy).

Rozwój i motywacja

Obecnie bardzo ważną kwestią jest motywacja i otwartość na zmiany. Postawa „to do”. Jeśli chcesz otworzyć się na nowe możliwości, które obecnie są poza Twoim zasięgiem – rozważ zdobycie nowych kwalifikacji, np. ukończenie kursu, zdobycie certyfikatu, odpowiednio do Twoich zawodowych zainteresowań.

Mama w pracy

Młodym mamom szczególnie mogą odpowiadać miejsca z kulturą work-life fit – takim miejscem jest np. Talent Place. Osobiście trafiłam do firmy za pośrednictwem portalu mamopracuj – polecam przejrzenie dostępnych tam ofert.

Głowa do góry!

Tip na koniec jest z życia wzięty – jeśli czujesz, że nie wiesz, jak szukać pracy bez doświadczenia i proces ten Cię przerasta, to zgłoś się po pomoc. Na pewno w Twoim gronie znajomych, lub znajomych naszych znajomych czyli w kontaktach 2. stopnia znajduje się rekruter – do którego można napisać z prośbą o kilka wskazówek lub chwilę rozmowy. Nie zrażajmy się, że ktoś nie odpisze od razu. Wytrwałość i kreatywność w szukaniu pracy procentuje.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!
Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl