Jak wyznaczać sobie cele? – 4 kroki

Cele są nam potrzebne, aby rozwijać się i iść do przodu – są sposobem na wyrażenie naszych marzeń i planów. Musisz jednak wiedzieć, że samo wyznaczenie celów to nie wszystko – musisz pamiętać o motywacji w dążeniu do realizacji celów.

Kontekst – czyli dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego większość osób porzuca swoje cele i marzenia po kilku dniach lub w ogóle zapominają o tym, jaki cel sobie wyznaczyli? Wtedy nasuwa nam się myśl: jak wyznaczać cele, aby nie stracić motywacji? Jest kilka ważnych wniosków dotyczących porzucania celów i marzeń:

-> to nie był ważny cel – realizacja tego celu nie wpłynęłaby na zwiększenie jakości Twojego życia
-> brakowało konkretnych powodów do zmiany – jeśli nie wiesz dlaczego podejmujesz działania, to ich nie realizujesz
-> nie wiesz jaki jest pierwszy kroki i nie podzieliłeś swojego celu na mniejsze części – zapisałeś swój cel, ale nie wiedziałeś, co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności i nie podzieliłeś celu na mniejsze zadania.

Zanim przystąpisz do wyznaczania celów – zapisz na kartce wszystkie ważne dla Ciebie obszary życia: jak rodzina, zdrowie, przyjaciele, wiara, rozwój czy praca i inne. Nie musisz wyłącznie wyznaczać celów życiowych – możesz skupić się także na wyznaczaniu celów w pracy. Zastanów się teraz na ile jesteś zadowolony z każdego obszaru twojego życia. Na ile jesteś zadowolony z relacji w rodzinie, na ile jesteś zadowolony ze swojego zdrowia. Po takiej analizie, na pierwszy plan wyjdą te obszary z których jesteś najmniej zadowolony. Zastanów się teraz jaki cel wyznaczasz sobie w tym obszarze, a dodatkowo zadaj sobie pytania:

-> Dlaczego ten cel jest dla mnie ważny?
-> Jak realizacja tego celu wpłynie na jakość mojego życia?

Koniecznie zapisz swoje wnioski, tak aby zawsze móc do nich wrócić – dobrze jest też umieścić listę w widocznym miejscu, aby codziennie wracać do swoich celów. Kontekst działania, wiedza po co realizujemy cel jest ważna szczególnie w trudnych momentach, zwłaszcza kiedy nie mamy siły, pomysłu i tracimy wiarę w realizację celu. Taka lista “powodów” dla których cel został wyznaczony, pomaga nam wrócić do działania!

Wyznaczanie celów SMART – skuteczna metoda wyznaczania celów

Cel, który sobie wyznaczysz, powinien być dla Ciebie ważny, ale też powinien mieścić się w pewnych ramach, które później pozwolą Ci ustalić priorytety, podzielić cel na mniejsze zadania oraz określić czas ich realizacji. A co najważniejsze, będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie “Czy cel został przeze mnie zrealizowany?”.

No więc co oznacza wyznaczanie celów SMART? Jak wyznaczać cele za pomocą tej metody wyznaczania celów? SMART to akronim od angielskich słów, które określają 5 charakterystyk celów, który możemy przetłumaczyć w następujący sposób:

-> cel ma być konkretny – musi być konkretnie zapisanym działaniem! A dodatkowo, musi być na tyle jasny, abyś mógł wytłumaczyć dlaczego to jest twój cel, co w związku z tym planujesz zrobić i w jaki sposób chcesz to zrobić.
-> cel ma być mierzalny – najlepiej aby cel był przedstawiony w ujęciu liczbowym – określasz w ten sposób jak wiele chcesz zrobić w ujęciu dziennym czy tygodniowym, aby cel uznać za zrealizowany.
-> cel ma być osiągalny – musisz pamiętać o zasobach, które masz obecnie oraz jakie zasoby będą Ci potrzebne do realizacji kolejnych zadań w ramach tego celu. Jeśli jakiś zasobów jest nie wystarczająco dużo – wtedy należy również zaplanować ich zdobycie i należy je uwzględnić w zadaniach do wykonania.
-> cel ma być istotny – cel, który realizujesz powinien być dla Ciebie ważny i istotny. Jego realizacja ma wpłynąć na poprawę jakości Twojego życia prywatnego i zawodowego. To właśnie tutaj znajdują się powody realizacji celu.
-> cel ma być określony w czasie – cel musi mieć jasno określony początek i koniec. Musisz wiedzieć jaki czas masz do dyspozycji, aby zrealizować cel.

Ważne jest to, aby teraz przejrzeć treść swojego celu i dopisać punkty, których brakuje – tak, aby Twój cel był SMART.

Podziel cel na mniejsze kroki

Wyznaczyłeś swój cel – teraz czas na wyznaczenie pierwszego zadania, które przybliży Cię do realizacji celu. Zastanów się od czego chcesz zacząć – zapisz ten pierwszy krok obok swojego celu wraz z datą realizacji. Wyznaczenie pierwszego zadania zmotywuje Cię do dalszego planowania kolejnych kroków i aktywności, które doprowadzą Cię do realizacji celu.

Jeśli wyznaczenie kolejnych kroków nie jest możliwe od razu, ponieważ zależy od wyniku realizacji pierwszego zadania np. jeśli chcesz polepszyć stan swojego zdrowia – to pierwszym krokiem będzie wybór lekarza oraz konsultacje, na których wyznaczysz badania do wykonania. Wtedy należy zaplanować kolejne działania wraz z datą ich realizacji po zrealizowaniu pierwszego kroku.

W momencie kiedy możesz wyznaczyć kolejne kroki i podzielić swoje zadanie na mniejsze – to ponownie weź do ręki notes, w którym wyznaczyłeś cele i zaplanuj dalsze działania do realizacji wraz z konkretnymi datami. Jeśli zadanie jest tylko jedno i powtarza się systematycznie to warto przygotować prosty tracker – gdzie są wyznaczone daty działania i jeśli zadanie zostało zrealizowane to wystarczy je wykreślić i przejść do kolejnego.

Sprawdzaj postępy realizacji celów

Mierzenie postępów to jedno z najważniejszych zadań, które Cię czeka podczas realizacji celów. To właśnie ta czynność ma bezpośredni wpływ na Twoją motywację – bo wykreślając kolejne zadania, które zrealizowałeś, widzisz jaki jest twój postęp i jak blisko jest do zrealizowania celu w całości.

Co należy mierzyć i sprawdzać:

-> listę zadań – czy wszystkie zadania są wpisane w kolejności ich realizacji, czy na bieżąco wpisuje lub zmieniam zadania, tak aby zrealizować swój cel
-> czas – czy każde zadanie ma określony czas trwania zadania? Czy zadania są realizowane w określonym czasie? Czy czas zadań się zmiania?
-> postęp – czy realizacja zadań i czas, który został zaplanowany ma wpływ na postęp jaki poczyniłeś w danym dniu, tygodniu lub miesiącu? Co się zmieniło?

Monitorowanie realizacji zadań należy tylko do Ciebie – to Ty jesteś odpowiedzialny sam przed sobą w związku z obranym celem. Pamiętaj, że to nie koniec świata, jeśli czegoś nie zrealizowałeś. To jest dla Ciebie ważna lekcja – wyciągnij wnioski, zastanów co się stało. A co najważniejsze wdróż wnioski na przyszłość.


Poznaj historię firm, którym pomogliśmy znaleźć najlepszych kandydatów do pracy!


Podsumowanie

Wyznaczanie celów, trenowanie swojej motywacji i determinacji w realizacji planów i celów to jedno z Twoich najważniejszych zadań. To Ty jesteś w pełni odpowiedzialny za wyznaczanie sobie celów, planowanie, realizację i wyciąganie wniosków z zadań, które realizujesz. Zainwestuj w swój rozwój i wyznacz choć jeden cel na kwartał, który pomoże Ci w rozwoju. Po przeczytaniu tego artykułu wyznaczenie i zaplanowanie działań powinno być dla Ciebie dużo prostsze! Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami – 10 sposobów na poprawę umiejętności zarządzania czasem oraz koncepcja work-life fit.

Powodzenia!

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl