Jak wyznaczać sobie cele? – 4 kroki

Cele są nam potrzebne, aby rozwijać się i iść do przodu – są sposobem na wyrażenie naszych marzeń i planów. Musisz jednak wiedzieć, że samo wyznaczenie celu to nie wszystko – musisz pamiętać o motywacji w dążeniu do realizacji celów.

Kontekst – czyli dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego większość osób porzuca swoje cele i marzenia po kilku dniach lub w ogóle zapominają o tym jaki cel sobie wyznaczyli? Jest kilka ważnych wniosków dotyczących porzucania celów i marzeń:

-> to nie był ważny cel – realizacja tego celu nie wpłynęłaby na zwiększenie jakości Twojego życia
-> brakowało konkretnych powodów do zmiany – jeśli nie wiesz dlaczego podejmujesz działania, to ich nie realizujesz
-> nie wiesz jaki jest pierwszy kroki i nie podzieliłeś swojego celu na mniejsze części – zapisałeś swój cel, ale nie wiedziałeś co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności i nie podzieliłeś celu na mniejsze zadania

Zanim przystąpisz do wyznaczania celów – zapisz na kartce wszystkie ważne dla Ciebie obszary życia: jak rodzina, zdrowie, przyjaciele, wiara, rozwój czy praca i inne. Nie musisz wyłącznie wyznaczać celów w pracy – możesz skupić się także na innych obszarach. Zastanów się teraz na ile jesteś zadowolony z każdego obszaru twojego życia. Na ile jesteś zadowolony z relacji w rodzinie, na ile jesteś zadowolony ze swojego zdrowia. Po takiej analizie, na pierwszy plan wyjdą te obszary z których jesteś najmniej zadowolony. Zastanów się teraz jaki cel wyznaczasz sobie w tym obszarze, a dodatkowo zadaj sobie pytania:

-> Dlaczego ten cel jest dla mnie ważny?
-> Jak realizacja tego celu wpłynie na jakość mojego życia?

Koniecznie zapisz swoje wnioski, tak aby zawsze móc do nich wrócić – dobrze jest też umieścić listę w widocznym miejscu, aby codziennie wracać do swoich celów. Kontekst działania, wiedza po co realizujemy cel jest ważna szczególnie w trudnych momentach, zwłaszcza kiedy nie mamy siły, pomysłu i tracimy wiarę w realizację celu. Taka lista “powodów” dla których cel został wyznaczony, pomaga nam wrócić do działania!

Czy twój cel jest SMART? – metoda wyznaczania celów

Cel, który sobie wyznaczysz powinien być dla Ciebie ważny, ale też powinien mieścić się w pewnych ramach, które później pozwolą Ci ustalić priorytety, podzielić cel na mniejsze zadania oraz określić czas ich realizacji. A co najważniejsze, będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie “Czy cel został przeze mnie zrealizowany?”.

No więc co oznacza SMART? SMART to akronim od angielskich słów, które określają 5 charakterystyk celów, który możemy przetłumaczyć w następujący sposób:

-> cel ma być konkretny – musi być konkretnie zapisanym działaniem! A dodatkowo, musi być na tyle jasny, abyś mógł wytłumaczyć dlaczego to jest twój cel, co w związku z tym planujesz zrobić i w jaki sposób chcesz to zrobić.
-> cel ma być mierzalny – najlepiej aby cel był przedstawiony w ujęciu liczbowym – określasz w ten sposób jak wiele chcesz zrobić w ujęciu dziennym czy tygodniowym, aby cel uznać za zrealizowany.
-> cel ma być osiągalny – musisz pamiętać o zasobach, które masz obecnie oraz jakie zasoby będą Ci potrzebne do realizacji kolejnych zadań w ramach tego celu. Jeśli jakiś zasobów jest nie wystarczająco dużo – wtedy należy również zaplanować ich zdobycie i należy je uwzględnić w zadaniach do wykonania.
-> cel ma być istotny – cel, który realizujesz powinien być dla Ciebie ważny i istotny. Jego realizacja ma wpłynąć na poprawę jakości Twojego życia prywatnego i zawodowego. To właśnie tutaj znajdują się powody realizacji celu.
-> cel ma być określony w czasie – cel musi mieć jasno określony początek i koniec. Musisz wiedzieć jaki czas masz do dyspozycji, aby zrealizować cel.

Ważne jest to, aby teraz przejrzeć treść swojego celu i dopisać punkty, których brakuje – tak, aby Twój cel był SMART.

Podziel cel na mniejsze kroki

Wyznaczyłeś swój cel – teraz czas na wyznaczenie pierwszego zadania, które przybliży Cię do realizacji celu. Zastanów się od czego chcesz zacząć – zapisz ten pierwszy krok obok swojego celu wraz z datą realizacji. Wyznaczenie pierwszego zadania zmotywuje Cię do dalszego planowania kolejnych kroków i aktywności, które doprowadzą Cię do realizacji celu.

Jeśli wyznaczenie kolejnych kroków nie jest możliwe od razu, ponieważ zależy od wyniku realizacji pierwszego zadania np. jeśli chcesz polepszyć stan swojego zdrowia – to pierwszym krokiem będzie wybór lekarza oraz konsultacje, na których wyznaczysz badania do wykonania. Wtedy należy zaplanować kolejne działania wraz z datą ich realizacji po zrealizowaniu pierwszego kroku.

W momencie kiedy możesz wyznaczyć kolejne kroki i podzielić swoje zadanie na mniejsze – to ponownie weź do ręki notes, w którym wyznaczyłeś cele i zaplanuj dalsze działania do realizacji wraz z konkretnymi datami. Jeśli zadanie jest tylko jedno i powtarza się systematycznie to warto przygotować prosty tracker – gdzie są wyznaczone daty działania i jeśli zadanie zostało zrealizowane to wystarczy je wykreślić i przejść do kolejnego.

Sprawdzaj postępy realizacji celów

Mierzenie postępów to jedno z najważniejszych zadań, które Cię czeka podczas realizacji celów. To właśnie ta czynność ma bezpośredni wpływ na Twoją motywację – bo wykreślając kolejne zadania, które zrealizowałeś, widzisz jaki jest twój postęp i jak blisko jest do zrealizowania celu w całości.

Co należy mierzyć i sprawdzać:

-> listę zadań – czy wszystkie zadania są wpisane w kolejności ich realizacji, czy na bieżąco wpisuje lub zmieniam zadania, tak aby zrealizować swój cel
-> czas – czy każde zadanie ma określony czas trwania zadania? Czy zadania są realizowane w określonym czasie? Czy czas zadań się zmiania?
-> postęp – czy realizacja zadań i czas, który został zaplanowany ma wpływ na postęp jaki poczyniłeś w danym dniu, tygodniu lub miesiącu? Co się zmieniło?

Monitorowanie realizacji zadań należy tylko do Ciebie – to Ty jesteś odpowiedzialny sam przed sobą w związku z obranym celem. Pamiętaj, że to nie koniec świata, jeśli czegoś nie zrealizowałeś. To jest dla Ciebie ważna lekcja – wyciągnij wnioski, zastanów co się stało. A co najważniejsze wdróż wnioski na przyszłość.

Podsumowanie

Wyznaczanie celów, trenowanie swojej motywacji i determinacji w realizacji planów i celów to jedno z Twoich najważniejszych zadań. To Ty jesteś w pełni odpowiedzialny za wyznaczanie sobie celów, planowanie, realizację i wyciąganie wniosków z zadań, które realizujesz. Zainwestuj w swój rozwój i wyznacz choć jeden cel na kwartał, który pomoże Ci w rozwoju. Po przeczytaniu tego artykułu wyznaczenie i zaplanowanie działań powinno być dla Ciebie dużo prostsze! Zachęcamy także do zapoznania się z naszym artykułem – 10 sposobów na poprawę umiejętności zarządzania czasem.

Powodzenia!

Piotr Pawłowski

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z trendami w HR!

TP_www_BOTTOM_HR

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl