Pracownicy z językiem niemieckim poszukiwani na rynku pracy

Jednym z najbardziej pożądanych języków przez pracodawców w Polsce to język niemiecki. Niemcy to potęga gospodarcza, a w dodatku Polska jest na piątym miejscu wśród partnerów handlowych naszych zachodnich sąsiadów. Język niemiecki otwiera wiele drzwi do studiów za granicą i pracy w wielu różnych firmach i lokalizacjach.

W ciągu ostatniej dekady w Polska stała się jednym z największych centrów outsourcingu procesów biznesowych / usług wspólnych (BPO / SSC) w Europie. Przy odpowiednim zestawie umiejętności specjaliści mówiący w tym języku mogą znaleźć z łatwością pracę w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu.

Znajomość języka angielskiego traktowana jest przez pracodawców jako standardowa kompetencja. Natomiast, mało kto wie ale 3 na 4 przedsiębiorców inwestujących w Polsce szuka pracowników władających językiem niemieckim.

Dotyczy to głównie branż takich jak księgowość, przemysł, dystrybucja i logistyka. Firmy często gotowe są zapewnić swoim pracownikom darmowe podwyższanie kompetencji językowych i organizują w biurze grupowe lub indywidualne lekcje niemieckiego. Coraz bardziej popularny staje się także oferowany przez szkoły i platformy językowe – niemiecki online – dzięki czemu pracownicy mogą uczestniczyć w zajęciach językowych niezależnie od lokalizacji.

Z roku na rok coraz więcej firm, również niemieckich, decyduje się na lokowanie swoich filii w naszym kraju, a – według raportów i badań – ponad 2/3 przedsiębiorstw z niemieckim kapitałem wymaga od pracowników znajomości języka w stopniu zaawansowanym. Często zatem biegłe lub komunikatywne posługiwanie się niemieckim, nawet bez większego doświadczenia zawodowego, otwiera pracownikom drzwi do kariery i wysokich zarobków.

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Ludzie podejmują się nauki języka niemieckiego z bardzo wielu różnych powodów. Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim niewątpliwie wzbogaci zawodowe portfolio każdej osoby. Certyfikat językowy zwykle wiąże się z podwyżką pensji. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto uczyć się języka niemieckiego.

Oto kolejne z nich:

1. Życie zawodowe. Porozumiewanie się z niemieckojęzycznymi partnerami zawodowymi za pomocą ich języka ojczystego prowadzi do lepszych relacji, a tym samym do bardziej udanej komunikacji. Ta natomiast może nadać szybszy bieg karierze.

2. Język niemiecki jest pierwszym lub drugim językiem prawie 125 milionów ludzi. Tylko w samej Europie jest językiem ojczystym około 100 mln ludzi. W siedmiu krajach europejskich – Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu, Włoszech i Lichtensteinie – język niemiecki jest językiem urzędowym całego kraju lub któregoś z regionu.

3. Polska i Niemcy utrzymują bliskie stosunki gospodarcze. Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski i jednym z największych inwestorów. Coraz więcej niemieckich firm uznaje Polskę za atrakcyjne miejsce do inwestowania i zakłada tu swoje firmy. Znajomość języka niemieckiego może znacznie zwiększyć szanse zawodowe. Niemcy mają niedobór wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT, lekarzy, pielęgniarek i specjalistów. Zatem, znając język niemiecki polscy specjaliści mają realne szanse znalezienia pracy w tym kraju.

4. Komunikacja. Rozwój w dziedzinie mediów oraz technologii komunikacyjnej i informacyjnej sprawia, że niezbędna okazuje się komunikacja w wielu językach. Po języku angielskim język niemiecki jest najczęstszym językiem Internetu. Wiele stron internetowych jest w języku niemieckim. Niemcy są na 5. miejscu na świecie, jeżeli chodzi ilość wydawanych książek. Wyżej w klasyfikacji są jedynie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Chiny i Rosja. Znajomość języka niemieckiego pozwala nam więc na ciągłe i efektywne poszerzanie naszej wiedzy na podstawie tych publikacji.

5. Język niemiecki w turystyce. W czasach sprzed wybuchem pandemii turyści z krajów niemieckojęzycznych podróżowali dużo i w różne miejsca na Ziemi. Wydawali oni także podczas urlopu więcej pieniędzy niż turyści z innych krajów. Chętnie spędzali swój czas wolny z personelem czy przewodnikami, którzy biegle posługują się ich językiem ojczystym. Nie jest pewne w obecnych czasach czy możliwość podróżowania wróci do poziomu sprzed czasu pandemii ale na pewno język niemiecki przyda się do komunikacji z turystami.

6. Porozumienie międzykulturowe. Nauka języka niemieckiego pozwala na pewnego rodzaju wgląd w życie i marzenia ludzi zamieszkujących kraje niemieckojęzyczne z całą ich wielokulturowością.

Język niemiecki jest na pewno trudniejszy od angielskiego, ale też bardziej pożądany na rynku pracy. Mniej osób nim włada. Dużo spółek z Niemiec inwestuje swój kapitał w Polsce i szuka pracowników z językiem niemieckim.

Pracownicy ze znajomością języka niemieckiego

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że znajomość języków obcych jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych kwalifikacji na rynku pracy. Poza wspomnianymi wcześniej korzyściami, umiejętność ta staje się niezwykle przydatna w ramach reprezentowania firmy za granicą czy podczas wyjazdów służbowych. Ma również znaczący wpływ na kontakty między pracownikami.

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie znajomość języków obcych odgrywa coraz ważniejszą rolę dlatego warto się ich uczyć 🙂

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl