Czy 4-dniowy tydzień pracy to przyszłość na rynku pracy?

Aktualnie obserwujemy zmianę podejścia przedsiębiorstw w kontekście kreowania wewnętrznej kultury organizacyjnej. Coraz częściej i głośniej mówi się o 4-dniowym tygodniu pracy, skróconych godzinach pracy, elastycznej pracy dostosowanej do potrzeb czy nielimitowanych urlopach. W tym wpisie bierzemy pod lupę temat 4-dniowego tygodnia pracy, na który decyduje się coraz więcej firm. Jak zmniejszenie liczby dni pracy do 4 wpłynie na efektywność zespołów i realizację założonych celów?

Idea 4-dniowego tygodnia pracy

Czym jest 4-dniowy tydzień pracy? To po prostu zmniejszenie liczby dni roboczych dla pracowników. Sposobów zastosowania tej zmiany jest wiele. Może być to dodatkowy dzień wolny, może być to wydłużenie lub skrócenie godzin pracy. Chodzi o to, by odejść od normy 40-50 tygodni pracy w roku czy też ok. 40h roboczych w tygodniu. Dzięki takiej  zmianie pracownikom jest łatwiej zachować balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Pracownicy mieliby więcej czasu na spędzenie go z rodziną, rozwijanie swoich pasji czy odpoczynek. Badania pokazują, że taka zmiana nie tylko, nie wpłynie negatywnie na produktywność, a wręcz przeciwnie — zwiększy ją

Zainteresowanie wprowadzeniem zmian w klasycznym modelu 5-dniowego tygodnia pracy wzrosło w 2018 roku, gdy projekt pilotażowy firmy Parpetual Guardian z Nowej Zelandii wyszedł pozytywnie. 

W 2019 roku Microsoft testował tę ideę w swojej japońskiej filii i okazało się, że odnotował aż 40% wzrost wydajności. 

Badania na temat 4-dniowego tygodnia pracy

Z roku na rok liczba przedsiębiorstw na świecie, w których wprowadzany jest 4-dniowy tydzień pracy, zwiększa się. Z najnowszych badań przeprowadzonych w styczniu 2022 roku, na 1021 pełnoetatowych pracownikach z USA możemy dowiedzieć się, co myślą o 4-dniowych tygodniach pracy. Tak prezentują się niektóre z wyników:

  • 92% z badanych pracowników poparłoby swojego pracodawcę wdrażając czterodniowy tydzień pracy
  • 88% pracowników stwierdziło, że poprawiłoby to ich równowagę między życiem zawodowym a prywatnym
  • 79% badanych uważa, że poprawiłoby to ich zdrowie psychiczne
  • 82% twierdzi, że dzięki temu byliby bardziej produktywni
  • 74% pracowników sądzi, że mogłoby wykonać tę samą ilość pracy w cztery dni

Jak można wywnioskować z przytoczonych wyników, pracownicy w większości przypadków są za wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy. Mniejsza ilość czasu na wykonanie konkretnych działań może być dodatkowym motywatorem, a także skłonić do lepszej organizacji czasu.

4-dniowy tydzień pracy w polskich organizacjach

W Polsce 4-dniowy tydzień pracy wprowadziła np. firma InStreamly. Tworzą swoją platformę streamingową, na której każdy, nawet najmniejszy  twórca może zarabiać. W ramach naszego podcastu HR Changers rozmawialiśmy z CEO InStreamly, Maciejem Sawickim (a już 8 września odbędzie się webinar z jego udziałem. W podcaście rozmawialismy na temat m.in 4-dniowego tygodnia pracy i jego wpływu na organizację. Inspiracją oraz czynnikami “za” wprowadzeniem u siebie takiego modelu był m.in Netflix i ich teza, że kontrola jest niepotrzebna. Nieważne, kto ile pracuje, ważne jaką wnosi wartość. Nie jest ważne, czy pracownik pracował 4 dni czy 5. Ważne, że zrobił to, na co się umówił. W tym wszystkim istotne jest również zaufanie oraz budowanie wzajemnych partnerskich relacji. Ważna jest także otwartość oraz transparentność, dzięki temu nikt nie powinien czuć się kontrolowany. InStreamly jest organizacją turkusową (więcej o tym, czym dokładnie jest model organizacji turkusowej przeczytaj TU), która działa w 100% zdalnie. Poza 4-dniowym tygodniem pracy posiadają także wiele innych innowacyjnych rozwiązań HR, jak np. nielimitowane urlopy. Możliwość działania opartego na takiej filozofii wymaga wypracowania ogromnego zaufania pomiędzy członkami organizacji. Miejmy nadzieję, że takich rodzinnych firm, którym zależy na wspólnym dobru będzie pojawiało się więcej. 

Webinar “4-dniowy tydzień pracy”

Postanowiliśmy w Talent Place zorganizować webinar zajmujący się tematem czterodniowego tygodnia pracy, naszymi gośćmi będą:

Annika Albert,Head of People Operations at Scoro Software. Firma tworzy kompleksowe oprogramowanie do zarządzania pracą, które pomaga firmom zwiększać marże i przyspieszać podejmowanie decyzji, opartych na danych w ponad 60 krajach. Wewnętrzne wykorzystanie Scoro odegrało znaczącą rolę w udanym przejściu firmy na 4-dniowy tydzień pracy.

Eva Skubida,Director of Talent Acquisition w G2i – platformie rekrutacyjnej, która łączy wykwalifikowanych programistów z niesamowitymi firmami. Firma koncentruje się na weryfikacji i obsłudze klientów, którzy wspierają misję zdrowia deweloperów – wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie, aby dopasować osoby do zdrowszych środowisk pracy, które poprawiają ich zdrowie, wspierają powrót do zdrowia po wypaleniu zawodowym i umożliwiają rozwój zawodowy poprzez spokojną pracę. 

Maciej Sawicki, CEO inStreamly, platformy łączącej twórców metaverse z markami. Z platformy korzysta ponad 50 000 twórców i kilkaset marek takich jak Netflix, Samsung czy Adidas. W 2022 roku inStreamly wprowadził politykę nielimitowanych wakacji i jest w trakcie wprowadzania 4-dniowego tygodnia pracy. Sprawdź również czym jest work-life fit!

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl