Work-life fit – przyszłość na rynku pracy?

Jeśli dostawałbyś złotówkę za każdym razem, gdy słyszysz lub widzisz hasło “work-life balance”, to bardzo możliwe, że redaktorzy Forbesa właśnie dopisywaliby Twoje nazwisko do listy najbogatszych ludzi w Polsce. O work-life balance mówi się wszędzie i było na ten temat głośno jeszcze zanim pandemia zmusiła nas do zastanowienia się, co jest dla nas w życiu i w pracy ważne. A jednak firmy, które obserwują trendy i spoglądają w przyszłość rynku pracy wiedzą, że work-life balance to przeszłość. Nadchodzi epoka work-life fit.

Work-life fit – co to znaczy?

Szybko okazało się, że popularna dotychczas idea work-life balance tak naprawdę nie oddaje rzeczywistych potrzeb współczesnych pracowników. Bo w jaki sposób określić, co jest równowagą między pracą i życiem prywatnym, jeśli dziś praca rzadko kiedy oznacza przebywanie w biurze od 9 do 17, a czas “po godzinach” to nie tylko odpoczynek, ale też obowiązki domowe i rodzinne? Obecnie pracować da się z każdego miejsca na świecie; zdalnie, jako freelancer, ale też na etat. Work-life fit, czyli dopasowanie pracy do życia prywatnego, to odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy. Dlaczego? Work-life fit umożliwia zorganizowanie swojej pracy i życia tak, by można było realizować cele zawodowe i rozwijać swoje hobby, piąć się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej, a jednocześnie pogłębiać więzi rodzinne. Bez względu na tradycyjne granice czasu i miejsca. Nie chodzi o to, by za wszelką cenę szukać równowagi między życiem prywatnym a pracą – ale o to, by dostosować pracę do życia, zgodnie z indywidualnymi potrzebami w danym momencie. Bo przecież życiowe priorytety często zmieniają się wraz z wiekiem – dziś może zależeć Ci na stabilnej pracy w określonych godzinach, a już za 5 lat być może to, czego będziesz szukać, to elastyczność i realizacja pojedynczych projektów.

Work-life fit – jak to osiągnąć?

Zamiast szukać równowagi między pracą a życiem prywatnym, czas skupić się na tym co dla Ciebie najważniejsze w obu tych sferach. Jakie masz cele zawodowe? Jakie rzeczy chciałbyś osiągnąć prywatnie? Żeby dopasować pracę do siebie i swoich potrzeb, zacznij od oceny tego, jak, kiedy i gdzie pracujesz najefektywniej. Praca zdalna to coś dla ciebie? A może wolisz usystematyzowany tryb biurowy lub hybrydowy? Jesteś rodzicem i marzysz o tym, by między work-life a balance dopisać jeszcze family – tak, by pogłębiać rodzinne więzi bez konieczności rezygnowania z kariery lub hobby? Work-life fit jest rozwiązaniem, które pozwoli ci wszystkie te kwestie pogodzić: możesz dopasować pracę do życia, zgodnie z tym, na czym aktualnie Ci zależy. To z kolei gwarantuje rozwój w kluczowych dla Ciebie obszarach. Zastanów się więc, w jaki sposób, gdzie i ile chcesz pracować. A później zadaj sobie ostatnie, najważniejsze pytanie: która firma pozwoli ci wdrożyć w życie ideę work-life fit?

Nowatorskie podejście do pracy – to już się dzieje!

Na temat work-life fit póki co mówi się głównie za granicą: o korzyściach dopasowania pracy do stylu życia wypowiadają się psychologowie z APA Center for Organizational Excellence, czy stratedzy transformacji pracy, tacy jak Cali Williams. Ideę elastycznego dostosowania pracy do stylu życia wdrożyli między innymi twórcy platformy do zarządzania mediami społecznościowymi Buffer. W Polsce większość przedsiębiorstw nadal promuje podejście work-life balance.

A jednak są tacy, którzy idą o krok dalej i nie tylko umożliwiają wprowadzenie zasady work-life fit w życie, ale wręcz zachęcają do tego. W Talent Place od zawsze ceniliśmy możliwość pracy zdalnej, na długo przed tym, zanim na ten tryb ze względu na pandemię przeszli wszyscy. O elastycznym dopasowaniu pracy do stylu życia mówiło się u nas od początku istnienia firmy. W Talent Place propagujemy ideę work-life fit i stosujemy ją u siebie. Dlaczego? Bo wiemy, że to rozwiązanie po prostu działa. Jeśli praca współgra z życiem prywatnym, to pracownicy są bardziej zaangażowani w projekty i zmotywowani. Potwierdzają to wszyscy, którzy do nas dołączają – szybko stają się częścią naszej kultury i czerpią z pracy satysfakcję. Przy okazji realizując swoje pasje, poświęcając czas rodzinie czy surfując na Hawajach.

Rozumiemy również, że potrzeby często zmieniają się na przestrzeni czasu. Dlatego w Talent Place istnieje możliwość płynnego przechodzenia jeśli chodzi o rodzaj umowy i wymiar czasu pracy. Takie zmiany może nie następują z dnia na dzień, ale staramy się reagować jak najszybciej i robimy wszystko, by dopasować zlecane projekty do możliwości czasowych ludzi.

Dołącz do Talent Place i zobacz, jak work-life fit wygląda w praktyce!

Zmień pracę na taką, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb. My praktykujemy to podejście z sukcesem już kolejny rok i zachęcamy Cię do spróbowania! Możesz pracować zdalnie, stacjonarnie z krakowskiego biura, na umowę o pracę lub B2B, w pełnym wymiarze godzin lub projektowo. Decyzja należy do Ciebie.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl