RPO a skalowanie biznesu i ekspansja na rynki zagraniczne

RPO, czyli outsourcing procesów rekrutacyjnych, to coraz częstsze rozwiązanie w obliczu potrzeby szybkiego budowania nowych zespołów w firmach. Dlaczego? Wiąże się ono z niższymi kosztami, krótszym czasem zatrudnienia oraz wsparciem wewnętrznych działów HR. A to szczególnie istotne w przypadku firm, które postanawiają dokonać ekspansji zagranicznej. Inny rynek niż rodzimy to odmienne realia rynku pracy, różne oczekiwania Kandydatów, których trzeba zrekrutować w oparciu o kulturę organizacji. RPO a skalowanie biznesu? Dowiedz się więcej!

Rekrutacja zespołów za granicą

Rekrutacja zagraniczna to jeden z trudniejszych elementów ekspansji zagranicznej, z jakimi borykają się organizacje. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na oddelegowanie polskich pracowników do współpracy z klientami zagranicznymi, czy też postawisz na zatrudnienie osób mieszkających w docelowej lokalizacji, przeprowadzenie procesów rekrutacyjnych będzie zadaniem wymagającym i kosztownym: zarówno jeżeli chodzi o czas, jak i o finanse. Przede wszystkim, zanim w Twojej firmie otworzy się proces rekrutacyjny dla zespołów zagranicznych, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • Ile osób potrzebujesz zrekrutować i na jakie stanowiska?
  • Co będzie należało do zadań poszczególnych specjalistów?
  • Jakie cele będą do zrealizowania dla tych osób?
  • Co wyróżnia firmę i sprawia, że ludzie będą chcieli w niej pracować?
  • Jakie wynagrodzenie będzie odpowiednie w przypadku poszukiwanych ról na danym rynku?

Oprócz tego pozostają kwestie takie jak niezbędna dokumentacja czy onboarding nowych pracowników. Wewnętrzne działy HR mogą okazać się niewystarczające w obliczu tak złożonego wyzwania, jakim jest szybka rekrutacja nowych zespołów poza granicami Polski. Dlatego w przypadku wychodzenia na rynek zagraniczny, firmy decydują się na współpracę z agencjami rekrutacyjnymi: przekazują pojedyncze procesy rekrutacyjne bądź wynajmują zespół doświadczonych rekruterów na wyłączność.

RPO a ekspansja na rynki zagraniczne

Warto zastanowić się, jakie rozwiązania HR sprawdzą się najlepiej podczas ekspansji na rynki zagraniczne. Lepiej zamienić cały proces w kilka pojedynczych zleceń czy wynająć zespół rekruterów i powierzyć mu wykonanie tylu zatrudnień, ile firma aktualnie potrzebuje? W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się RPO, czyli zespół rekruterów na wyłączność. RPO to najefektywniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie w obliczu dużej potrzeby rekrutacyjnej – a z właśnie taką mierzą się firmy, które decydują się na wyjście poza rodzimy rynek. RPO pozwala organizacjom szybko i skutecznie skalować procesy. Twój dział HR otrzymuje wtedy wsparcie doświadczonych rekruterów ze znajomością branży, lokalnego rynku i języka w którym komunikują się kandydaci, gotowych do działania już po krótkim wprowadzeniu w cele biznesowe organizacji.

RPO pozwala zatem na sprawniejszą integrację, szybsze wdrożenie rekruterów w projekty, a także zapewnia dostęp do niezbędnych narzędzi, sieci kontaktów i baz danych. Nie wspominając o skalowalniu działań tak, by zaspokajać zmieniające się potrzeby firmy i nadążać za dynamicznością, jaka towarzyszy ekspansji na rynek zagraniczny. Dodatkowo analiza danych i raporty dostarczane przez zespoły RPO pozwalają firmom na bieżąco oceniać postępy w projektach oraz pomagają w optymalizacji i standaryzacji procesów rekrutacyjnych. Nie można również pominąć kluczowej dla wielu firm kwestii finansów: RPO to niższe koszty dla firmy względem tradycyjnego, projektowego modelu współpracy. Procesy rekrutacyjne prowadzone w modelu RPO są przejrzyste, dostosowane do potrzeb i ciągle doskonalone, dzięki czemu to nawet 2 do 5 razy tańsza usługa względem tradycyjnego modelu współpracy z agencją, w zależności od ilości zatrudnień.

RPO to jednak korzyści nie tylko finansowe. Dedykowany zespół rekruterów w Twojej firmie to osoby doświadczone w branży, mające na swoim koncie realizację podobnych projektów dla klientów z całego świata. Dzięki temu wiedzą, które praktyki okażą się dla Twojej firmy optymalne, a których nie warto stosować. Dodatkowo rekruterzy RPO będą na co dzień wspierać Twój dział HR i pomagać w usystematyzowaniu procesów takich jak onboarding, ścieżki kariery czy system benefitów pracowniczych. Profesjonalne wyszukiwanie i zatrudnianie talentów to również znakomity Employer Branding dla Twojej firmy i budowanie jej pozytywnego wizerunku w oczach zagranicznych klientów. Współpraca RPO z ekspertami HR to dobry sposób na dotarcie do kandydatów szybko, niższym kosztem, z pewnością, że talenty zostaną dopasowane do kultury firmy, a ich umiejętności rozwiną całą organizację. Więcej o korzyściach z RPO dla firm znajdziesz w naszym kolejnym artykule.

Wysoka jakość Kandydatów i szybkość zamknięcia procesów to kolejne argumenty przemawiające za tym, że RPO to najlepsza pomoc w skalowaniu biznesu i ekspansji na rynki zagraniczne. Wykwalifikowany zespół rekruterów, wyposażony w unikalne narzędzia, prowadzi zatrudnienia od A do Z, angażując się w przygotowanie strategii, sourcing i dopasowanie rekomendacji kandydatów do specyfiki działania firmy i do celów biznesowych. Zwłaszcza w przypadku inwestorów czy firm wychodzących poza rodzimy rynek jest to ważne. Ogromne potrzeby rekrutacyjne zarówno jednych, jak i drugich, potrzebują nie tylko sprawnego zamknięcia, ale też zapewnienia, że dedykowane specjalnie pod ich potrzeby rozwiązania HR pozwolą im zatrudnić cały zespół bądź zespoły na czas. RPO z Talent Place pozwala organizacjom na szybkie i bezproblemowe skalowanie swoich możliwości w zakresie zatrudniania pracowników.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl