RPO a skalowanie biznesu i ekspansja na rynki zagraniczne

RPO, czyli outsourcing procesów rekrutacyjnych, to coraz częstsze rozwiązanie w obliczu potrzeby szybkiego budowania nowych zespołów w firmach. Dlaczego? Wiąże się ono z niższymi kosztami, krótszym czasem zatrudnienia oraz wsparciem wewnętrznych działów HR. A to szczególnie istotne w przypadku firm, które postanawiają dokonać ekspansji zagranicznej. Inny rynek niż rodzimy to odmienne realia rynku pracy, różne oczekiwania Kandydatów, których trzeba zrekrutować w oparciu o kulturę organizacji. RPO a skalowanie biznesu? Dowiedz się więcej!

Rekrutacja zespołów za granicą

Rekrutacja zagraniczna to jeden z trudniejszych elementów ekspansji zagranicznej, z jakimi borykają się organizacje. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na oddelegowanie polskich pracowników do współpracy z klientami zagranicznymi, czy też postawisz na zatrudnienie osób mieszkających w docelowej lokalizacji, przeprowadzenie procesów rekrutacyjnych będzie zadaniem wymagającym i kosztownym: zarówno jeżeli chodzi o czas, jak i o finanse. Przede wszystkim, zanim w Twojej firmie otworzy się proces rekrutacyjny dla zespołów zagranicznych, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • Ile osób potrzebujesz zrekrutować i na jakie stanowiska?
  • Co będzie należało do zadań poszczególnych specjalistów?
  • Jakie cele będą do zrealizowania dla tych osób?
  • Co wyróżnia firmę i sprawia, że ludzie będą chcieli w niej pracować?
  • Jakie wynagrodzenie będzie odpowiednie w przypadku poszukiwanych ról na danym rynku?

Oprócz tego pozostają kwestie takie jak niezbędna dokumentacja czy onboarding nowych pracowników. Wewnętrzne działy HR mogą okazać się niewystarczające w obliczu tak złożonego wyzwania, jakim jest szybka rekrutacja nowych zespołów poza granicami Polski. Dlatego w przypadku wychodzenia na rynek zagraniczny, firmy decydują się na współpracę z agencjami rekrutacyjnymi: przekazują pojedyncze procesy rekrutacyjne bądź wynajmują zespół doświadczonych rekruterów na wyłączność.

RPO a ekspansja na rynki zagraniczne

Warto zastanowić się, jakie rozwiązania HR sprawdzą się najlepiej podczas ekspansji na rynki zagraniczne. Lepiej zamienić cały proces w kilka pojedynczych zleceń czy wynająć zespół rekruterów i powierzyć mu wykonanie tylu zatrudnień, ile firma aktualnie potrzebuje? W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się RPO, czyli zespół rekruterów na wyłączność. RPO to najefektywniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie w obliczu dużej potrzeby rekrutacyjnej – a z właśnie taką mierzą się firmy, które decydują się na wyjście poza rodzimy rynek. RPO pozwala organizacjom szybko i skutecznie skalować procesy. Twój dział HR otrzymuje wtedy wsparcie doświadczonych rekruterów ze znajomością branży, lokalnego rynku i języka w którym komunikują się kandydaci, gotowych do działania już po krótkim wprowadzeniu w cele biznesowe organizacji.

RPO pozwala zatem na sprawniejszą integrację, szybsze wdrożenie rekruterów w projekty, a także zapewnia dostęp do niezbędnych narzędzi, sieci kontaktów i baz danych. Nie wspominając o skalowalniu działań tak, by zaspokajać zmieniające się potrzeby firmy i nadążać za dynamicznością, jaka towarzyszy ekspansji na rynek zagraniczny. Dodatkowo analiza danych i raporty dostarczane przez zespoły RPO pozwalają firmom na bieżąco oceniać postępy w projektach oraz pomagają w optymalizacji i standaryzacji procesów rekrutacyjnych. Nie można również pominąć kluczowej dla wielu firm kwestii finansów: RPO to niższe koszty dla firmy względem tradycyjnego, projektowego modelu współpracy. Procesy rekrutacyjne prowadzone w modelu RPO są przejrzyste, dostosowane do potrzeb i ciągle doskonalone, dzięki czemu to nawet 2 do 5 razy tańsza usługa względem tradycyjnego modelu współpracy z agencją, w zależności od ilości zatrudnień.

RPO to jednak korzyści nie tylko finansowe. Dedykowany zespół rekruterów w Twojej firmie to osoby doświadczone w branży, mające na swoim koncie realizację podobnych projektów dla klientów z całego świata. Dzięki temu wiedzą, które praktyki okażą się dla Twojej firmy optymalne, a których nie warto stosować. Dodatkowo rekruterzy RPO będą na co dzień wspierać Twój dział HR i pomagać w usystematyzowaniu procesów takich jak onboarding, ścieżki kariery czy system benefitów pracowniczych. Profesjonalne wyszukiwanie i zatrudnianie talentów to również znakomity Employer Branding dla Twojej firmy i budowanie jej pozytywnego wizerunku w oczach zagranicznych klientów. Współpraca RPO z ekspertami HR to dobry sposób na dotarcie do kandydatów szybko, niższym kosztem, z pewnością, że talenty zostaną dopasowane do kultury firmy, a ich umiejętności rozwiną całą organizację. Więcej o korzyściach z RPO dla firm znajdziesz w naszym kolejnym artykule.

Wysoka jakość Kandydatów i szybkość zamknięcia procesów to kolejne argumenty przemawiające za tym, że RPO to najlepsza pomoc w skalowaniu biznesu i ekspansji na rynki zagraniczne. Wykwalifikowany zespół rekruterów, wyposażony w unikalne narzędzia, prowadzi zatrudnienia od A do Z, angażując się w przygotowanie strategii, sourcing i dopasowanie rekomendacji kandydatów do specyfiki działania firmy i do celów biznesowych. Zwłaszcza w przypadku inwestorów czy firm wychodzących poza rodzimy rynek jest to ważne. Ogromne potrzeby rekrutacyjne zarówno jednych, jak i drugich, potrzebują nie tylko sprawnego zamknięcia, ale też zapewnienia, że dedykowane specjalnie pod ich potrzeby rozwiązania HR pozwolą im zatrudnić cały zespół bądź zespoły na czas. RPO z Talent Place pozwala organizacjom na szybkie i bezproblemowe skalowanie swoich możliwości w zakresie zatrudniania pracowników.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl

Download our report for free

Find the answer to the business needs of companies
looking for the right place to invest.

Download our report for free

Find the answer to the business needs of companies
looking for the right place to invest.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
HR HERO

Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się
w branży HR i rekrutacji!