Skuteczne metody rekrutacji pracowników z pokolenia Z

Osoby z pokolenia Z niedawno rozpoczęły swoją drogę zawodową, część dopiero ją rozpocznie, a część zrobi to za kilka lub kilkanaście lat. Co powinien zrobić potencjalny pracodawca, aby oferta była atrakcyjna dla młodych ludzi? Prowadzę własną firmę od 4 lat i większość mojego zespołu reprezentuje generacja Z. Zatrudniam 10 osób i mam mnóstwo CV w moim biurze. Jak to zrobiłam? Przedstawię kilka prostych sposobów, które możesz wykorzystać, przygotowując się do rekrutacji pracowników z pokolenia Z.

1. Dbaj o „swoich” ludzi i atmosferę w firmie. Jesteśmy PARTNERAMI! Jestem swego rodzaju szefem i liderem, który pracuje ze swoim zespołem, a nie tylko kontroluję jego pracę i jedynie wymaga realizacji działań. Pokazuję i uczę różnych rzeczy, staram się być wzorem do naśladowania, liderem, który jest zawsze obok swoich pracowników. Całą pracę wykonujemy wspólnie. Jestem pewna, że to ich przyciąga. Szczerze mówiąc, u siebie używam słów Beniamina Franklina… „Powiedz mi, a zapomnę. Naucz mnie, a zapamiętam. Zaangażuj mnie, a się nauczę”. To naprawdę działa!

2. Pokolenie Z jest bardzo ambitne. Chcą być coraz lepszą wersją siebie, dlatego należy stworzyć dla nich przestrzeń do nauki i rozwoju. Przygotowując kursy, szkolenia i sposoby do pozyskiwania wiedzy, naprawdę to docenią. Skutecznym sposobem na nawiązanie kontaktu z młodszym pokoleniem jest pokazanie im, że nie tylko troszczysz się o nich w swojej firmie, ale także o ich prywatny rozwój. Regularnie chodzę z moimi pracownikami na szkolenia lub zapraszam specjalistów do nas.

3. Elastyczność. Potrzebują elastycznego pracodawcy i elastycznego podejścia do pracy. Pracodawcy może być bardzo trudno sprawić, by to zadziałało, ale musi on również być wyrozumiały i zaakceptować, że czasami jego usposobienie może ulec zmianie. Jeśli istnieje wysoki poziom lojalności między pracownikami a pracodawcami, nie powinno to stanowić problemu. Komunikacja to klucz.

4. Social Media. To prawdziwe zwierzęta mediów społecznościowych! Niedawno poprosiłam mój zespół o zrobienie rolek w trakcie wykonywania zadania – to był świetny pomysł! Byli podekscytowani i bardzo skoncentrowani na zadaniu. Pokolenie Z zamiast komunikatów tekstowych preferuje obraz i dźwięk. Zoomerzy w kreatywny sposób korzystają z osiągnięć technologii. Podstawową wartością dla pokolenia Z jest wiarygodność. Nie ufają wykreowanym przez media wyidealizowanym kampaniom. Zależy im za to na autentyczności, różnorodności i transparentności. Jest to niezwykle istotne w kontekście budowania marki, zwłaszcza, że zoomerzy stawiają na odpowiedzialną i świadomą konsumpcję. 

5. Przestrzeń do wyrażania opinii. Spraw, aby poczuli się ważni i że ich głos jest słyszany i szanowany. Bądź pracodawcą, który bierze pod uwagę ich opinie i jest otwarty na ich decyzje. Przedstaw pracownikom pokolenia Z możliwość dzielenia się pomysłami. Często ich pomysły mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją organziację. Zawsze słucham, rozważam pomysły i decyduje o ich wdrożeniu w mojej firmie.

6. Wspólne tworzenie społeczności. Żadne pokolenie nie ma tak silnego poczucia braku przynależności społecznej, jak generacja Z. Zapewnienie młodym pracownikom możliwości uczestniczenia w różnych akcjach i inicjatywach pomoże im poczuć się silniejszymi i związanymi z miejscem pracy. W mojej firmie prowadzimy różne akcje charytatywne oraz spotykamy się po pracy, by wspólnie spędzać czas. To czyni nas partnerami.

Podsumowując, biorąc pod uwagę fakt, że pokolenie Z dopiero wkracza na rynek pracy, firmy wciąż mają przestrzeń, aby przygotować się na nadchodzące czasy. Unikaj wrzucania ich na głęboką wodę, bądź partnerem, będziesz miał więcej do osiągnięcia, prowadząc ich i przygotowując opiekuńcze praktyki w miejscu pracy.

POZWÓL IM ROSNĄĆ.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl