Talent Pool: Wpływ AI na zatrudnienie w Polsce [RAPORT]

Wydatki w 2023 roku na zastosowania sztucznej inteligencji (AI) na świecie będą wynosić 154 miliardy dolarów. To ponad 20% wszystkich kosztów oprogramowania. Średnioroczna stopa wzrostu inwestycji w AI dochodzić ma do 27% i przekroczyć w 2030 roku ponad 300 miliardów dolarów. Jaki wpływ na rynek pracy i kwestie zatrudnienia przyniesie rozpowszechnienie się narzędzi opartych o sztuczną inteligencję? Gdzie znaleźć najlepszych kandydatów?

Talent Place na podstawie wieloletniej współpracy ze swoimi klientami oraz doświadczenia społeczności ponad 200 ekspertów HR opracowuje cyklicznie raporty Talent Pool dotyczące najbardziej pożądanych na rynku pracowników. W najnowszym raporcie skupiliśmy się na puli dostępnych kandydatów z branży IT w Polsce w efekcie wzrostu zainteresowania i coraz częstszego stosowania sztucznej inteligencji.

Cel raportu 

Talent Pool to pojęcie używane przez branżę HR w odniesieniu do puli dostępnych na rynku kandydatów o pożądanych przez firmę umiejętnościach.

Raport przedstawia informacje dotyczące 4 ról związanych z rozwojem sztucznej inteligencji: Python Developer, AI Engineer, ML Engineer, ML Ops Engineer.

Celem raportu jest udzielenie odpowiedzi właścicielom firm i pracownikom
działów HR m.in. na takie pytania jak:

  • jakie warunki finansowe są obecnie atrakcyjne dla kandydatów
  • jakie benefity są najczęściej oferowane na danym stanowisku
  • jaka jest dostępność kandydatów z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami 
  • jakie są główne powody rezygnacji kandydatów z aplikowania

Raport jest również przydatnym źródłem wiedzy dla kandydatów, którzy chcą poznać najczęściej oferowane warunki współpracy na danym stanowisku w branży.

Partnerem technologicznym raportów jest Skillveo – platforma do szkoleń i onboardingu online.

Rynek AI

Przewiduje się, że wydatki w 2023 r. na zastosowanie AI na świecie wyniosą 154 miliardy dolarów. Jest to ponad 20% wszystkich kosztów oprogramowania. Natomiast średnioroczna stopa wzrostu inwestycji w AI dochodzić ma do 27% i przekroczyć w roku 2030 ponad 300 miliardów dolarów. Europejski rynek sztucznej inteligencji rośnie stabilnie pomimo niepewności gospodarczej, wojny, inflacji i cięć budżetów IT. Szacuje się, że wydatki na rynku AI będą rosnąć co roku średnio o 25,5% w latach 2022-2026, do 191 mld dolarów w 2026 r. Analitycy przewidują, że wzrost wygeneruje głównie oprogramowanie zorientowane na sztuczną inteligencję o 32,4% co roku.

Źródło: Obserwatorfinansowy.pl, CRN.pl

Perspektywy zatrudnienia

Według Światowego Forum Ekonomicznego, nowe technologie związane ze sztuczną inteligencją mogą spowodować utratę netto 14 milionów miejsc pracy na świecie do 2027 roku. Przewiduje się, że świat zyska około 69 milionów miejsc pracy dzięki AI, ale 83 miliony ludzi straci zatrudnienie z powodu rozwoju nowej technologii. Inżynieria AI jest jedną z najbardziej obiecujących gałęzi przemysłu i teraz jest idealny czas na jej rozwój. 

Coroczna lista nowych wakatów publikowana przez platformę LinkedIn stawia na pierwszym miejscu stanowisko specjalisty ds. sztucznej inteligencji, które wzrosło o 74% rocznie w ciągu ostatnich czterech lat. Według raportu Indeed, inżynier ds. uczenia maszynowego zajął pierwsze miejsce na corocznej liście 25 najlepszych miejsc pracy w USA, odnotowując 344% wzrost liczby ofert pracy w ciągu ostatnich kilku lat i roczne wynagrodzenie podstawowe w wysokości 146 000 USD. Portal No Fluff Jobs wskazał, iż pracy związanej z AI szuka obecnie o 68% więcej osób niż rok temu. Aż o 195% częściej wyszukiwane są oferty zatrudnienia wymagające znajomości NLP. Na każde ogłoszenie przypada około 30 do nawet 80 kandydatów. W tej branży znacznie wzrosły wynagrodzenia w ciągu roku, gdzie zdarza się, że w przypadku kontraktu B2B proponują ponad 100 tys. zł miesięcznie.

Rynek pracy AI w Polsce

W najnowszym raporcie Talent Pool przygotowanym przez Talent Place dane przedstawiają wyniki dotyczące stanowisk takich jak Python Developer, AI Engineer, ML Engineer oraz ML Ops Engineer na rynku pracy w Polsce. 

Talent Pool & wynagrodzenie w Polsce

Python w 2020 roku znalazł się na czwartym miejscu wśród języków programowania  wykorzystywanych na świecie przez zawodowych developerów według danych z Stuck Overflow oraz Bulldogjob.pl. W Polsce na rynku dostępnych jest 54 667 osób z doświadczeniem w pracy jako Python Developer. Wynagrodzenie na tym stanowisku waha się w przedziale od 5000 brutto dla Juniora do 26 000 brutto dla Seniora w przypadku umowy o pracę. Na kontrakcie B2B są to kwoty od 6 000 netto do 32 000 netto. 

Na stanowisku AI Engineer na rynku w Polsce dostępnych jest 13 831 osób z doświadczeniem w tym obszarze. Specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na zarobki w przedziale od 5 000 brutto dla Juniora na umowie o pracę do 30 000 brutto dla Seniora. Kontrakt B2B zaczyna się od 7 000 zł netto do 36 000 zł netto w zależności od poziomu seniority. 

Na polskim rynku dostępnych jest 14 926 osób z doświadczeniem w pracy jako ML Engineer. Osoby z doświadczeniem na tym stanowisku zarabiają w od 5 000 zł brutto jako Junior do 30 000 zł brutto jako Senior na umowie o pracę. W przypadku umowy B2B są to widełki zaczynające się od 7 000 zł netto dla osób z najmniejszym doświadczeniem do 35 000 zł netto dla specjalistów. 

W Polsce z doświadczeniem w pracy jako ML Ops Engineer jest dostępnych na rynku 3 982 specjalistów. Wynagrodzenie dla ekspertów w tej dziedzinie jest podobne, jak w przypadku ML Engineera, ponieważ przedział zaczyna się od 5 000 zł brutto na umowie o pracę dla Juniora, a może wynieść do 35 000 zł netto w przypadku kontraktu B2B dla Seniora.

Źródło: Platforma Linkedin – ilość dostępnych specjalistów na rynku w Polsce

Warunki współpracy 

Mężczyźni stanowią znaczną większość osób wśród pracowników branży IT, jednak poziom udziału kobiet (25%) powoli, ale systematycznie rośnie. Najczęstszą formą zatrudnienia w sektorze technologicznym jest umowa B2B, ze względu na elastyczną jaką zapewnia pracownikowi oraz uzyskanie wyższych dochodów przy takim samym koszcie ze strony zlecającej pracę firmy. Dlatego właśnie najczęstszymi powodami rezygnacji kandydatów z aplikowania na ofertę pracy w branży IT jest zbyt niskie wynagrodzenie oraz brak możliwości współpracy w oparciu o zróżnicowane formy umowy.

Podsumowanie

Jak wskazują raporty SAS z 2018, 72% organizacji na całym świecie wykorzystuje sztuczną inteligencję w co najmniej jednym obszarze prowadzonej działalności biznesowej. Ponad 50% firm realizujących projekty z wykorzystaniem AI osiąga sukces. 

Na polskim rynku pracy wpływ AI spowoduje wzrost zapotrzebowania na ekspertów z branży IT oraz wpłynie na powstawanie nowych stanowisk o określonej specjalizacji wraz z rozpowszechnieniem się narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. Wzmożona ilość generowanych danych będzie napędzać zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie ich analizy oraz programistów od rozwoju oprogramowania.

AI to rozwiązanie, z którego już powinni korzystać współcześni przedsiębiorcy, zarówno potężni gracze na rynku, jak również małe i średnie firmy. Świadomość korzyści wykorzystania sztucznej inteligencji to droga do przewagi konkurencyjnej i usprawniania biznesu.

Pobierz nasz cały raport: TALENT POOL: Python Developer, AI Engineer, ML Engineer, ML Ops Engineer w Polsce

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl