Na etacie lub projekcie – poznaj formy współpracy z Talent Place

Rekruterzy, którzy chcą podjąć współpracę z Talent Place, mogą wybrać ile czasu chcą poświęcić na współpracę i wybrać jej formę – działać projektowo lub etatowo. Czym różnią się od siebie te dwie ścieżki i która z nich jest dla Ciebie?

Freelancing 2.0 w rekrutacji – dodatkowe źródło przychodów

Pracujesz na etacie, prowadzisz własną działalność lub jesteś freelancerem i masz przestrzeń na dodatkowe projekty? Świetnie! Wystarczy, że poświęcisz nam min. 10 godzin tygodniowo, a my zapewnimy Ci odpowiednią ilość projektów. W Talent Place sam decydujesz w jakich godzinach i skąd pracujesz oraz jakie projekty realizujesz. Dla nas liczy się Twoja skuteczność i profesjonalizm.

W Talent Place, poza samą rekrutacją, dla osób bardziej doświadczonych, istnieje możliwość współpracy również jako koordynator procesów rekrutacyjnych. Do Twoich zadań będzie należeć więc nie tylko sam kontakt z kandydatami, lecz także wybór zespołu rekruterów i zarządzanie nim w czasie projektu oraz kontakt z klientem.

W Talent Place możesz również oprócz projektów rekrutacyjnych współpracować z klientami pod kątem usprawnienia ich wewnętrznych procesów HR – pomóc na przykład w ułożeniu ścieżek kariery lub w przygotowaniu systemu motywacyjnego dla pracowników.

Crowdstaffing, czyli rekrutacja przez społeczność

Wydawać by się mogło, że jako freelancer jesteś skazany wyłącznie na siebie, swoje znajomości i własny zestaw umiejętności rekruterskich. Nic bardziej mylnego. W Talent Place przy każdym projekcie możesz liczyć na wsparcie rozbudowanej społeczności rekruterów, którą łączą wspólne cele i poczucie przynależności. Możesz skorzystać z doświadczenia innych specjalistów z różnych lokalizacji, poradzić się w trudnych kwestiach czy rozbudować sieć kontaktów dzięki ich pomocy. Community Talent Place obecnie liczy ponad 100 rekruterów specjalizujących się w różnych branżach.

Crowdstaffing to nie tylko wsparcie dla rekrutera podczas procesów rekrutacyjnych. To również dwutorowy sposób na efektywne pozyskiwanie najlepszych pracowników. Dlaczego? Z jednej strony rozproszona, zróżnicowana społeczność rekruterów pozwala na dostarczenie dużej ilości aplikacji. Z drugiej, ten model współpracy to sprawdzona metoda, która pozwala wyłonić najlepszych kandydatów. To właśnie dzięki rekrutacji przez społeczność headhunterzy Talent Place mogą pochwalić się wysoką skutecznością i znakomitymi wynikami.

Wybieraj projekty, które Cię interesują

Podejmując współpracę jako rekruter – freelancer to Ty decydujesz, który projekt chcesz poprowadzić: możesz iść w stronę dobrze znanych stanowisk w branżach, które nie mają przed Tobą tajemnic albo spróbować swoich sił w zupełnie nowych obszarach. Dotychczas prowadziłeś rekrutacje dla działów produkcji, a teraz chcesz podjąć wyzwanie na przykład jako rekruter IT? W Talent Place będziesz mieć ku temu okazję. Różnorodność projektów i klienci z wielu branż to znak rozpoznawczy tego miejsca.

Dla rekruterów szukających nowych wyzwań taki model współpracy sprawdzi się idealnie. To również świetna okazja do rozwoju – współpraca z innymi rekruterami, różnorodnymi klientami i kandydatami.

Freelancing? To nie dla mnie, wolę pracę jako rekruter na etacie

W Talent Place rozumiemy, że freelancing czy współpraca projektowa nie jest dla wszystkich, dlatego również zwolennicy współpracy na cały etat znajdą u nas swobodę formy pracy i rozwoju zawodowego. Modelem, który wówczas proponujemy jest stała praca w wewnętrznym teamie rekruterów Talent Place, realizującym projekty dla strategicznych klientów lub współpraca w modelu RPO, czyli Recruitment Process Outsorcing. Na czym on polega?

RPO w Talent Place polega na wynajęciu przez klienta rekrutera ze społeczności, aby przez określony czas pracował w jego zespole. To świetna okazja, żeby w krótkim czasie pracować dla różnych firm, mając cały etat w Talent Place. W tym modelu współpracy nie tylko będziesz reprezentować klienta w przygotowaniu i przeprowadzeniu rekrutacji, lecz także pomożesz mu w ujednoliceniu praktyk rekrutacyjnych oraz postarasz się wdrożyć nowe technologie i narzędzia, dzięki którym procesy będą efektywniejsze.

RPO – odpowiedź na potrzeby rekrutacyjne przedsiębiorstw

Zdarza się, że w firmach pojawia się nagła potrzeba rekrutacyjna i trzeba zrekrutować dużą liczbę kandydatów w krótkim czasie. To nie lada wyzwanie dla działów HR, zwłaszcza, jeśli zespoły nie mają wystarczających zasobów do wykonania tego zadania. W takiej sytuacji RPO staje się odpowiednim działaniem, które pozwala szybko i skutecznie pozyskać nowych pracowników, przy okazji oszczędzając czas i pieniądze. Rekruter bądź zespół rekruterów z ramienia Talent Place dzięki doświadczeniom i rozbudowanej sieci kontaktów pomaga wyłonić idealnych kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach i przeprowadzić cały proces rekrutacyjny.

Buduj zespoły, wizerunek, eksperckość

W czasie trwania umowy RPO jako rekruter Talent Place będziesz współpracować z klientem zdalnie, podobnie jak rekruterzy freelancerzy. Pozostając w stałym kontakcie, reprezentujesz firmę na zewnątrz i wspierasz ją we wszystkich procesach rekrutacyjnych. Do obowiązków należą więc zarówno planowanie zatrudnienia, zbieranie informacji, jak i selekcja kandydatów oraz weryfikacja, aż na onboardingu i raportowaniu postępów kończąc. Co jeszcze? Zadbasz o pozytywny Employer Branding firmy, wspomagając ją w procesach i budując wizerunek, wspierając rozwój i zapewniając przewagę na rynku. Rekruterzy RPO również korzystają z pomocy i wsparcia społeczności.

Atmosfera, która podkręca efektywność

Niezależnie od tego, czy wolisz elastyczność jako rekruter-freelancer czy stabilność jako rekruter na umowie o pracę, w Talent Place z powodzeniem zrealizujesz swoje cele. Co więcej, zgrana społeczność rekruterów stanie się źródłem wsparcia, inspiracji i szybko poczujesz się w niej „jak u siebie”. Atmosfera przyjaźni i współpracy to coś, co wyróżnia Community Talent Place na tle branży rekrutacyjnej. Różnorodność jest siłą tej społeczności, a wspólne cele jeszcze mocniej napędzają pozytywne działania i motywują do osiągania najlepszych wyników..

Nie ulega wątpliwości, że obie drogi rozwoju w Talent Place to propozycje dla współczesnych rekruterów. Cenisz sobie elastyczność i chcesz samodzielnie wybierać, ile czasu poświęcisz na projekty i jak wiele z nich zrealizujesz w danym miesiącu? Postaw na współpracę jako rekruter freelancer. Wolisz wspierać konkretne przedsiębiorstwa w procesach rekrutacyjnych i w oparciu o ich kulturę pomagać im wzrastać w siłę? Sprawdź się w roli rekrurtera RPO lub dołącz do core teamu Talent Place.

Piotr Pawłowski

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z trendami w HR!

TP_www_BOTTOM_HR

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
HR HERO

Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się
w branży HR i rekrutacji!