Niestandardowe metody sourcingu – celowe literówki

Czy zdarzyło Ci się spotkać z literówką na profilu LD Kandydata? Mi tak! Zastanawiało mnie, ile osób robi to celowo, aby ograniczyć liczbę otrzymywanych wiadomości z ofertami pracy? Zaczęłam szukać! Wyniki moich poszukiwań doprowadziły mnie do wniosku, że mogę prowadzić sourcing, stosując nową metodę – wpisanie celowej literówki!

Przykłady celowych literówek w IT:

  1. “Java Devloper” → Link 
  2. “Python Devloper” → link 
  3. “Devloper” → link 
  4. “dotnet Developer” → link

Zastosowanie literówek

Celowe literówki możesz zastosować, przeprowadzając sourcing. W jaki sposób? Zamieść literówkę na przykład w nazwie stanowiska lub w nazwie wymaganej lub wymaganych technologii. Celowe błędy w pisowni mogą się również sprawdzić w wiadomości do kandydatów. Kto się oprze pokusie, aby wytknąć komuś błąd? Z własnego doświadczenia wiem, że zwrócisz na siebie uwagę jeśli pomylisz czyjeś Imię lub zrobisz błąd gramatyczny.

Jest tu ogromne pole do manewrów i nieskończona liczba kombinacji. Oczywiście pamiętaj, aby nikogo nie urazić i nie obrazić. Ta metoda jest dość kontrowersyjna, ale może przynieść pozytywny efekt.

Zalety celowych literówek

Czego możesz się spodziewać, to oczywiście zwiększony response rate. Nietypowy sposób na rozpoczęcie konwersacji. Zapadamy w pamięci Kandydata. Zwracamy na siebie uwagę, pokazując się od ludzkiej strony, my też popełniamy błędy. Jest to okazja, aby zejść z tonu i pokazać swoją ludzką twarz. Możemy obrócić całą sytuację w żart.

Wady literówek

Jest ryzyko, że kogoś nieumyślnie obrazimy  – jeśli pomylimy imię. Jest też szansa, że wyjdzie na to, że wrzuciliśmy coś poprzek “kopiuj”+ “wklej”. Może to nadwyrężyć naszą wiarygodność i nie być korzystne przy budowaniu relacji.

Z pewnością metoda zastosowania celowych literówek nie powinna być na pierwszym miejscu stosowania w codziennej praktyce zawodowej rekrutera. Jest to jednak coś innego i eksperymentalnego, co w efekcie może przynieść pozytywne skutki. Trzeba pamiętać też o zagrożeniach, które należy przeanalizować i upewnić się, że nikogo nie urazimy.

Natalia Szubert

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl