Rekrutacja w branży TSL. Jakie oferty pracy można znaleźć w tym obszarze?

Jeszcze w 2019 roku Polska była liderem przewozów w Unii Europejskiej. Pandemia Covid-19 jednak mocno spowolniła działanie tego sektora, a według analityków Santander Bank Polska, doprowadziła w konsekwencji do spadku tonażu ładunków przetransportowanych przez krajowych przewoźników o 8,3 % rok do roku w okresie od stycznia do lipca 2020 r. Zmniejszenie przewozów spowodowane było obniżeniem aktywności produkcyjnej i handlowej w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Jednak w pierwszej połowie 2020 roku kryzys związany z covid-19 spowodował rozwój w branży e-commerce. Według estymacji Santander Bank Polska, sprzedaż B2C wzrosła wówczas w Polsce o około 140 %, co z kolei przyczyniło się do przyrostu popytu na przewozy towarów do centrów logistycznych oraz klientów.

Co więcej, przed wybuchem pandemii koronawirusa przewidywano, że średni udział branży e-commerce w całkowitej sprzedaży detalicznej w Europie Zachodniej wzrośnie do 15,3% do 2022 roku. Jednak według szacunków Centre for Retail Research (CRR), pandemia spowodowała, że poziom ten zostanie osiągnięty już w 2021 roku.

Co zatem czeka branżę TSL w najbliższej przyszłości? Według danych Santander Bank Polska, popyt na usługi krajowych przewoźników może wrócić do poziomu sprzed pandemii już w nadchodzącym 2021 roku.

Rekrutacja w branży TSL

Jak kształtują się obecnie potrzeby i jak wygląda obecnie rekrutacja w branży TSL? Według raportu PwC ,,Transport przyszłości – perspektywy rozwoju transportu drogowego w Polsce 2020-2030″, przy utrzymaniu prognozowanego wzrostu rynku, zakładano, że całkowity niedobór kierowców w branży może sięgnąć nawet około 200 tys. osób w 2022 roku przy zapotrzebowaniu na poziomie blisko 950 tys. osób.

Ma na to wpływ między innymi zjawisko starzejącego się społeczeństwa. W Polsce około 20% osób, które obecnie są uprawnione do kierowania pojazdami ciężarowymi, osiągnęło już wiek emerytalny, więc prawdopodobnie w ciągu najbliższych 5 lat odejdzie z pracy. Kolejną zagrożoną grupą (21%) są kierowcy, którzy osiągną wiek emerytalny w ciągu najbliższych 10 lat. Jednocześnie oznacza to, że do 2030 r. z rynku może zniknąć nawet 40% zawodowych kierowców. Osoby poniżej 35 roku życia to jedynie 17% wszystkich posiadających uprawnienia.

Jak pokonywać wyzwania rekrutacyjne w branży TSL?

Odpowiedzią na wyzwania rekrutacyjne w branży TSL może być transport autonomiczny. Według analiz PwC od końca trzeciej dekady XXI w., transport będzie jednym z sektorów, w którym automatyzacja będzie postępować w najszybszym tempie. Prognozuje się, że na przełomie lat 20. i 30. obecnego wieku, 23% obecnych miejsc pracy w transporcie może zostać w pełni zautomatyzowane. Co więcej, wskaźnik ten może wzrosnąć w latach 30. nawet do 50%. Szacuje się także, że po roku 2025, pojazdy autonomiczne pozwolą ograniczyć koszty przewozu o nawet 28 % w porównaniu z rokiem 2016.

Dlatego pracodawcy powinni pamiętać, że kluczowym aspektem w rozwoju firmy będzie skuteczna rekrutacja specjalistów z obszaru IT. Według ankiet przeprowadzonych przez PwC, aż 60% badanych stwierdziło, że pozyskiwanie pracowników o profilu technologicznym jest szczególnym wyzwaniem. Jednak ich właściwa selekcja może okazać się niezbędna w kontekście dalszego wzrostu branży TSL.

Jak zatem firmy prognozują obecnie swoje potrzeby rekrutacyjne? Według raportu firmy Adecco, niektóre branże zwiększyły liczbę swoich ofert pracy w stosunku do roku poprzedniego, a wśród nich znajduje się nie tylko branża IT, ale również e-commerce oraz logistyka. Wzrost ten wynosi około 10-20%. Oprócz tego, pracodawcy z branży TSL nie planują w ciągu najbliższych 3 miesięcy redukować zatrudnienia, a wręcz przeciwnie – utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie (38%) oraz zwiększyć zatrudnienie (62%). Daje to nam jasne przesłanki, że firmy z tego obszaru poszukują obecnie możliwości rozwoju, a niedobór pracowników może jeszcze bardziej wzrosnąć.

Jak pozyskać specjalistów do pracy w TSL?

Rekrutacja w obszarze TSL może być obecnie trudna. Niedobór pracowników w tym sektorze był już obecny w ostatnich latach, a zjawisko to potęguje kryzys związany z koronawirusem, z którego branża próbuje się aktualnie otrząsnąć. Wiele firm jest otwartych na rozwój i przyjęcie nowych pracowników, ale jak dotrzeć do specjalistów i zrekrutować ich ,,na już”?

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznej firmy rekrutacyjnej, która posiada ekspertyzę w rekrutacji w branży TSL. Jedną z niewielu takich firm jest Talent Place. Dzięki dużej społeczności HR ekspertów wyspecjalizowanych w wielu branżach, w tym TSL, potrafi znaleźć i dopasować pracowników do każdej organizacji. Rekruterzy z Talent Place pracują zdalnie i rozproszeni są w różnych lokalizacjach, dzięki czemu znają także specyfikę lokalnego rynku pracy. To sprawia, że docierają dokładnie tam, gdzie powinni docierać i w szybkim tempie są w stanie znaleźć idealnie dopasowanego kandydata. Przykładem skutecznej rekrutacji w branży TSL jest współpraca Talent Place z Trans.eu, o której można przeczytać w Trans EU case study na naszej stronie internetowej. Zobacz i przekonaj się sam, że praca w TSL nie jest nam obca.

Oferty pracy w TSL

Chcesz dowiedzieć się więcej jak możemy Cię wesprzeć? Wejdź na naszą stronę, gdzie przeprowadzana jest rekrutacja i selekcja pracowników, wypełnij formularz a my skontaktujemy się z Tobą, aby opowiedzieć Ci więcej szczegółów.

Jeśli jesteś rekruterem, który chce pracować w środowisku ekspertów i realizować ciekawe projekty rekrutacyjne dla znanych marek, zapraszamy do zakładki Dla rekrutera – dołącz do naszej społeczności i uzyskaj szybki odzew na swoje oferty pracy w TSL.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl