Słowniczek HR-owca

Crowdstaffing, sourcing, screening, talent acquisition, RPO – co znaczą popularne określenia HR? W tym wpisie postaramy się omówić najczęściej spotykane pojęcia w branży HR.

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Aby firma mogła się rozwijać, potrzebuje w swoim zespole najlepszych specjalistów! Zasada ta dotyczy przede wszystkim działu HR, który odpowiada za jeden z najważniejszych procesów w organizacji. Do głównych należą rekrutacja i onboarding, czyli pozyskanie nowych pracowników i wdrożenie ich w struktury organizacji. Specjaliści HR to poszukiwacze talentów, którzy są w stanie idealnie dopasować kandydata do danego stanowiska. Dbają także o to, by zapobiec rotacji pracowników w zespole.

W zależności od firmy, dział HR nosi także inne nazwy, takie jak:

 • dział zasobów ludzkich,
 • kadry,
 • dział personalny,
 • dział zarządzania kapitałem ludzkim.

W międzynarodowych korporacjach może być również nazywany działem:

 • employee success,
 • human capital management,
 • people operations.

Ważniejsze niż nazwa są osoby tworzące zespół HR i biorące czynny udział w rekrutacji każdego nowego kandydata. Pracodawcy coraz częściej decydują się na outsorcing rekrutacji, czyli zleceniu przeprowadzenia wszystkich procesów związanych z rekrutacją, a nawet onboardingiem, firmie zewnętrznej. Firmy współpracujące z Talent Place mogą zlecić plaftormie rekrutacyjnej pojedyncze projekty lub wynająć rekrutera np. na pół etatu czy  pełen wymiar godzin do swojego zespołu w ramach Recruitment Process Outsourcing (RPO)

Jak czytać oferty pracy? Proces rekrutacji

Kandydaci poszukujący ciekawych ofert spotkają na swojej drodze wiele informacji, które będą musieli przyswoić. Branża HR ciągle się rozwija, więc warto być na bieżąco ze wszystkimi nowymi pojęciami. Z pewnością będzie to przydatne dla każdego, komu zależy na rozwinięciu jego kariery, i to nie tylko w obszarze human resources. Przyjrzyjmy się, jakie są najważniejsze pojęcia z branży HR:

Crowdstaffing

Czyli rekrutacja przez społeczność rekruterów z szerokim doświadczeniem w wielu branżach. Crowdstaffing polega na budowaniu elastycznej społeczności freelancerów. Co więcej, rekruterzy z różnych branż współpracują ze sobą – każdy może liczyć na wsparcie innych ekspertów HR podczas rekrutacji.  Talent Place jest pierwszym w Polsce rozwiązaniem rekrutacyjnym opartym w 100% o metodę crowdstaffingu.

Brief meeting

To krótkie spotkanie na początku współpracy z firmą rekrutacyjną, mające na celu omówienie projektu. Podczas brief meetingu klient określa swoje potrzeby rekrutacyjne, oczekiwania odnośnie idealnego kandydata oraz pozwala zespołowi rekruterów lepiej poznać swoją organizację. Ma to na celu przygotowanie teamu HR do efektywnego przeprowadzenia projektu rekrutacyjnego. 

Sourcing

Czyli proces poszukiwania nowych pracowników poprzez wyszukiwanie ich online oraz offline. Obecnie najczęściej odbywa się to za pomocą mediów społecznościowych. Najpopularniejszym portalem do wykonywania sourcingu jest LinkedIn, na których można znaleźć szereg ciekawych osób otwartych na nową pracę. Podczas tego procesu dobrze jest jednak wyjść poza standardowe schematy i otworzyć się na niestandardowe źródła sourcingu

Screening

To nic innego jak pierwszy etap rekrutacji, czyli pierwszy kontakt z kandydatem ze strony pracodawcy. Zazwyczaj jest to krótka rozmowa telefoniczna, podczas której przekazywane są podstawowe informacje na temat kompetencji i wiedzy potencjalnego pracownika. Bardzo często uzgadniany jest wtedy termin kolejnej rozmowy w siedzibie firmy lub spotkania online.

Assessment Center

Z tym zagadnieniem pracownik będzie miał styczność już w procesie rekrutacyjnym. To metoda oparta na ocenie zdolności kandydatów. Dedykowany specjalista (assesor) obserwuje przebieg sesji i odnotowuje mocne strony osoby, z którą toczy się rozmowa. Tego rodzaju spotkania mogą obyć się zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

Talent Acquisition

Pozyskiwanie osób szczególnie uzdolnionych. Wyławianie tych, którzy mają mocno rozwinięte zdolności interpersonalne i ocena, które z nich realnie przyczyniają się do rozwoju firmy. Mowa tu nie tylko o tych, którzy posiadają konkretne umiejętności. Rekruterzy ”wyławiają” także osoby z predyspozycją do szybkiej nauki nowych kompetencji.


Poznaj historię firm, którym pomogliśmy znaleźć najlepszych kandydatów do pracy!


Trendy na rynku pracy i ich nazewnictwo

Pracodawcy chcący się rozwijać muszą iść z duchem czasu. Zasada ta dotyczy wszystkich, niezależnie od gałęzi gospodarki, którą się zajmują. Inwestycja w nowe narzędzia i rozwiązania jest kluczem do sukcesu. Każdy kandydat po zatrudnieniu przechodzi przez proces onboardingu, czyli wdrożenia. Może odbywać się on zarówno na miejscu, jak i zdalnie, z użyciem przeznaczonych do tego platform. Proces onboardingu można określić w kilku punktach:

 • podpisanie umowy,
 • uczestnictwo w szkoleniu BHP,
 • udział w kursach produktowych mających za zadanie omówienie pracy z klientem oraz zapoznanie się z ideą firmy,
 • aklimatyzacja w nowym miejscu pracy – poznawanie struktury pracowniczej i osób z poszczególnych działów.

Na podstawie poszczególnych etapów onboardingu, przygotowuje się employee journey map, czyli narzędzie służące do sprawdzenia i kontrolowania procesu wdrożenia. Taki feedback pozwala udoskonalić zatrudnianie nowych pracowników i maksymalnie je usprawnić. Podczas analizy bierze się pod uwagę zarówno sugestie działu HR, jak i przyjętych kandydatów.

Pozostałe pojęcia z tematyki HR, które warto znać

Zagadnienia związane z tematem rekrutacji można liczyć w setkach. My jednak skupiliśmy się na tych – naszym zdaniem – najważniejszych inajbardziej przydatnych. Należą do nich:

Wskaźnik eNPS

Employee net promoter score, w tłumaczeniu na nasz język ojczysty: wskaźnik lojalności pracowników. To podstawowe narzędzie dla pracodawcy,  pozwala na zbadanie zadowolenia z wykonywanej przez pracowników pracy. Badanie polega na ocenie organizacji w skali od 0 do 10. Fakt iż pracodawca pyta o poziom zadowolenia jest zdecydowanym plusem, ponieważ okazuje tym samym swoją troskę i chęć zadbania o dobrostan pracowników.

ATS (Applicant Tracking System)

System umożliwiający automatyzację zatrudniania nowych osób. Może się to odbywać poprzez filtrowanie przychodzących CV i ich przechowywanie, a także automatyczne udostępnianie ogłoszeń i informacji dotyczących wolnych miejsc pracy.

Outplacement

Nowość na rynku, z której korzystają nieliczne liczby pracodawców. Outplacement ma ogromne znaczenie dla dobrostanu psychicznego pracowników, szczególnie tych zmagających się z problemami natury psychicznej lub zaniżoną samooceną. To forma pomocy, która pomaga osobom zwolnionym poradzić sobie z utratą pracy i odnalezienia się na w nowej sytuacji. Może obejmować profesjonalną pomoc psychologiczną w połączeniu z udzielaniem rad i wskazówek dotyczących dalszych kroków.

Headhunter

Jest to osoba “poszukująca talentów”, mająca za zadanie wyszukiwanie kandydatów jak najbardziej odpowiadających potrzebom konkretnego stanowiska oraz przedsiębiorstwa. Aktualnie w niektórych firmach headhunter oraz rekruter to pojęcia tożsame.  

Candidate Experience

W dosłownym tłumaczeniu “doświadczenia kandydata”. Jest to suma doświadczeń kandydata związanych z firmą czy potencjalnym pracodawcą. Pojawiają w trakcie rekrutacji oraz są budowane podświadomie podczas każdej styczności z przedsiębiorstwem. 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi trendami HR? Zapisz się do naszego Newslettera HR HERO, w którym dzielimy się ekspercką wiedzą z branży human resources! 

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl