Test Gallupa – co musisz wiedzieć o badaniu CliftonStrenghts?

W rozwoju osobistym może pomóc wiedza na temat swoich mocnych stron. Jak je odkryć? Pozwala na to popularne badanie CliftonStrengths, znane także jako test Gallupa. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się o tej metodzie więcej.

Narzędzie do rozwoju osobistego

Test Gallupa pozwala odnaleźć i określić talenty jednostki lub całej grupy. Opowiada o wyborach innych na podstawie sposobu patrzenia na świat. Doskonale buduje poczucie własnej wartości i pokazuje, że każdy z nas ma talent. Narzędzie wykorzystywane jest do większego zrozumienia samego siebie. Bezpośrednio wpływa na zwiększenie rentowności członków całego zespołu. Szczególnie doceniają go osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, jakie talenty skrywają!

Najważniejsze pojęcia według Gallupa

Talent – naturalny wzorzec działania, który można wykorzystać produktywnie. Pierwsze rekcja na daną sytuację.

Mocna strona – predyspozycja do osiągania pozytywnych rezultatów przez wykonywanie określonych zadań w sposób bliski doskonałości.

Zagadnienia te są elementami Gallupowej matematyki, która jest bardzo prosta:

Talent x inwestycja = mocna strona

Inwestycja w tym przypadku to nic innego jak zwiększenie świadomości na temat swojego potencjału.

Różne osoby – odmienne podejścia do rozwoju osobistego

Donald O. Clifton skupiał się na mocnych stronach jednostki, zamiast na poprawianiu tego, co robią źle. Twórca tego konceptu bardzo mocno skupia się na niwelowaniu słabych stron. Test Gallupa natomiast stawia na to, by focusować się na mocnych stronach i zarządzać przy okazji tymi słabymi. W jego podejściu chodzi o świadomość oraz akceptację swoich słabości. Gallup sprzeciwia się teorii, że ‘’możesz wszystko’’. Twierdzi, że nie o to chodzi, by trudzić się cały czas i dopiero na koniec mieć swój moment chwały. Zdecydowanie lepiej jest mieć mniejsze osiągnięcia każdego dnia. Zasada ta sprawdza się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Różne strony życia w badaniu

Test skupia się na wyłonieniu indywidualnych umiejętności (talentów). Są one podzielone na cztery podstawowe kategorie:

  • Wykonywanie (rozwaga, dyscyplina, odpowiedzialność)
  • Wywieranie wpływu (aktywator, rywalizacja, wiara w siebie)
  • Budowanie relacji (elastyczność, współzależność, empatia)
  • Myślenie strategiczne (analityk, wizjoner, strateg)

Kluczem do osiągnięcia jak największych korzyści w wykonanego testu i wyłowionych talentów jest jego odpowiednie omówienie. Bardzo często, badane osoby nie są w stanie dowiedzieć się zbyt dużo o sobie analizując na własną rękę wykonany test. Gallup wyróżnił 34 talenty, które klasyfikują zdolności osoby badanej.

Test Gallupa – jak wygląda badanie

Test Gallupa składa się ze 177 pytań. Odpowiedzi na nie mają być zgodne z tym, co czuje ankietowany. W odpowiedziach chodzi o zaznaczenie tego, z czym najbardziej się rezonuje. Badanie przygotowane jest tak, że nawet pominięcie kilku pytań pozwoli programowi opracować wynik. Ta sama zasada dotyczy zaznaczenia kilku odpowiedzi neutralnych.

Program analizuje każdą odpowiedź na pytanie i na tej podstawie przygotowuje obszerny raport. Na samym szczycie listy są talenty, które mają największy potencjał i wychodzą na pierwszy plan. Ostatnie pięć punktów to aspekty, które nie są mocnymi stronami ankietowanego. Nie oznacza to jednak, że nie da się nad nimi pracować! Czasem zdarza się, że umiejętności na samym dole listy nie są potrzebne (można poradzić sobie bez nich). Raport w pełnej wersji jest bardzo obszerny. Zawiera 25 stron i przedstawia praktyczne opisanie każdego talentu. Raport w wersji skróconej skupia się wyłącznie na pięciu pierwszych najlepszych talentach.

Trzy etapy pracy z talentami

Po skończonym teście ankietowany zna swoje predyspozycje i mocne strony. Samo to jednak nie wystarczy. Omówienie wyników testu z osobą pracującą na testach Gallupa pozwoli wdrożyć w życie nowe zachowania, które pozwolą pielęgnować wyłonione talenty.

Etapy pracy z talentami prezentują się następująco:

  • Name it – nazwij. Dowiedz się co kryje się pod nazwami talentów i naucz się opowiadać o nich swoimi słowami.
  • Claim it – doceń. Omów swoje talenty, rozpoznaj, jak pracują. Doceń ich wartość i odkryj sytuacje z życia, w których ich używasz.
  • Aim it – wykorzystaj. Świadomie wykorzystuj swoje talenty do realizacji swoich celów. Wdrażaj je w swoje życie.

Wnieś pracę w zespole na jeszcze wyższy poziom

Z talentami Gallupa można pracować także w zespole. To doskonałe narzędzie do budowania efektywności grupy.

Gallup twierdzi, że ‘’Nigdy nie osiągniemy tak dobrych wyników poprawiając swoje słabe strony, jakie możemy osiągnąć inwestując w rozwijanie naszych talentów’’.

Doskonałym przykładem na to, że lepiej jest skupiać się na rozwoju mocnych stron są dwie grupy osób, które zostały poddane ciekawemu badaniu. Jedna z nich składała się z osób, które czytają wolno (90 słów na minutę), druga natomiast czytała szybko (300 słów na minutę). Wyniki analizy były zniewalające: osoby z pierwszej grupy podniosły swoją efektywność o 66% uzyskując wynik 150 słów na minutę. Druga grupa zrobiła zdecydowanie większy progres czytając aż 2900 słów na minutę.

Test Gallupa: co zyskuje się dzięki poznaniu swoich talentów?

Ludzie lubią być doceniani. Świadomość tego, jakie są nasze predyspozycje pozwala objąć pewną ścieżkę kariery, piąć się po jej szczeblach. Ale i nie tylko! Znając swoje możliwości możemy cieszyć się życiem i żyć z większą dozą pewności siebie. Maksymalizuje to szansę na osiągnięcie swoich celów. O to właśnie w tym chodzi – by motywować inne osoby do działania! Gallup zmierzył, że ludzie, którzy koncentrują się na używaniu swoich mocnych stron są 3x bardziej zadowoleni z jakości swojego życia i są 6x bardziej zaangażowani w swoje obowiązki. Ludzie pracujący w obszarze swoich mocnych stron lepiej traktują klientów, więcej osiągają i lubią chodzić do pracy, a zespoły używające pracy z talentami mają lepszą rentowność i wyniki!

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl