Wróć do bloga

Top 8 Blogów dla Rekruterów w 2019

Widzieliście już nasz artykuł o najciekawszych podcastach rekrutacyjnych? Jeśli jeszcze nie znacie naszego zestawienia, możecie nadrobić zaległości i poznać podcasty o HR. Tym razem jednak przygotowaliśmy coś dla tych z was, którzy wolą spędzać czas chłonąc w formie pisemnej. Po raz kolejny staraliśmy się ująć temat dość szeroko - nie zamknęliśmy się tylko na rynku polskim. O tym gdzie znaleźć najciekawsze artykuły o rekrutacji i HR opowiada Paulina Rogala, IT Rekruter współpracujący z Talent Place. Oto osiem propozycji, które uznała za najbardziej wartościowe.

Najlepsze blogi dla rekruterów 2019

1. Irina Shamaeva

Link do bloga: https://booleanstrings.com
Irina to niesamowicie doświadczona postać, związana od ponad 20 lat z sourcingiem i rekrutacją. Specjalizuje się szczególnie w branży programistycznej - dlatego szczególnie polecam ją osobom powiązanym z IT. Irinę można zobaczyć na konferencjach sourcingowych na całym świecie, a swoją ogromną wiedzą dzieli się również na swoim blogu. Jej posty pojawiają się stosunkowo rzadko - średnio raz na dwa tygodnie - ale w niesamowicie dokładny sposób omawiają tematykę związaną z sourcingiem (ze wskazaniem konkretnych źródeł jak np Linkedin). Z drugiej strony blog Iriny poświęcony jest tematyce zbierania i zarządzania danymi w rekrutacji.

2. Greenhouse blog

Link do bloga: https://www.greenhouse.io/blog
Greenhouse dla wielu rekruterów kojarzony jest jako jeden z najlepszych ATSów na rynku. Sama również do niedawna ograniczałam się do korzystania wyłącznie z tego narzędzia przy prowadzeniu kandydatów w czasie rekrutacji. Szybko odkryłam, że Greenhouse ma do zaoferowania również bardzo ciekawego bloga o rekrutacji! Posty pisane są w języku angielskim, pojawiają się co kilka dni i poruszają przepastną gamę tematów, związanych z sourcingiem, employer brandingiem czy też budowaniem kultury organizacji. Polecam również zapisać się do newslettera ‘modern recruiter’ - można to zrobić z poziomu strony głównej.

3. Kasia Tang

Link do bloga: https://kasiatang.com/
Oczywiście możemy znaleźć też świetne blogi na polskim rynku. Jedną z bardziej rozpoznawalnych osób związanych z branżą rekrutacji i szkoleń powiązanych z branżą HR jest Kasia Tang. Część z was może kojarzyć ją z poprzednią nazwą bloga - Kasia Borowicz. Na blogu autorki znajdziemy bardzo dużo interesujących materiałów dotyczących sourcingu i employer brandingu. Materiałów jest dużo - wpisy pojawiają się średnio co 7-10 dni i pisane są zarówno po polsku jak i po angielsku - bloga więc śmiało możecie polecać swoim zagranicznym znajomym :)

4. Rekrutacyjny - Paweł Zdziech

Link do bloga: http://rekrutacyjny.blogspot.com
Na tego bloga natrafiłam kiedyś zupełnie przypadkiem. Wyróżniały go ciekawe i nieoczywiste tematy, które wnoszą wiele świeżego spojrzenia do świata rekrutacji. Autor łączy swoje doświadczenie w obszarze rekrutacji (głównie IT) z szeroko pojętą wiedzą managerską. Dzięki temu powstały takie intrygujące wpisy jak „Kahneman stosowany (w rekrutacji)” - czyli myślenie szybkie i wolne oraz jego zastosowanie w pracy rekrutera, ale również recenzje innych książek jak np. „7 nawyków skutecznego działania”. To z tego bloga dowiedziałam się na przykład dlaczego będąc rekruterem warto podążać za mądrościami żydowskimi :) Paweł nie wrzuca postów z dużą częstotliwością ale prowadzi bardzo przejrzysty spis treści, gdzie możemy znaleźć wpisy dotyczące konkretnych tematów.

5. The Evil HR Lady

Link do bloga: http://www.evilhrlady.org/
To w rzeczywistości Suzanne Lucas, która choć nie wygląda „diabelsko” to ma ogromne doświadczenie w rekrutacji i consultingu. Posty Suzanne są napisane w wyjątkowy sposób - mocno opierają się na tym, co dzieje się aktualnie na świecie i w social media. W parze z jej lekkim stylem całość czyta się bardzo przyjemnie, a jej posty ukazują się często. Jeśli wierzyć LinkedIn, Suzanne zajmuje się blogowaniem full-time. Ten blog to prawdziwa kopalnia wiedzy, a autorka umieszcza w nim również swoje nagrania z wystąpień publicznych, np. TedTalks - dlatego na pewno każdy znajdzie tam coś interesującego.

6. Bob Sutters - Work Matter

Link do bloga: https://bobsutton.typepad.com/my_weblog/
Ciekawy blog, który zdecydowanie zasługuje na większe zainteresowanie w Polsce. Jego twórcą jest wykładowca Stanford. Autor opublikował ponad 200 artykułów w akademickich i popularnych publikacjach oraz siedem książek. Stowarzyszenie American Management Association uplasowało go na 10 miejscu wśród 30 najlepszych liderów, którzy mieli największy wpływ na biznes (2014). Jeżeli jednak spodziewacie się nudnych, „uczelnialnych” postów - możecie się zaskoczyć. Bob w mistrzowski sposób łączy swoją ogromną wiedzę, doświadczenie i poczucie humoru. I choć posty pojawiają się rzadko i niektóre z nich były dodane bardzo dawno temu, to nie przestają być aktualne.

7. Undercover Recruiter

Link do bloga: https://theundercoverrecruiter.com
To bardzo przystępny i przejrzysty blog dla rekruterów, który obejmuje praktycznie każdy temat związany z rekrutacją o jakim możemy pomyśleć. Artykuły zwykle dotyczą jednej z 3 głównych kategorii: pracodawca, rekrutacja i kandydat. Dzięki takiemu podziałowi możemy łatwo znaleźć interesujące nas zagadnienia. Autorzy postów są zazwyczaj związani z biznesem rekrutacyjnym, ale zdarzają się też wyjątki. Dzięki temu, że twórców bloga jest wielu, treści pojawiają się na nim często. Undercover Recruiter daje możliwość zapisania się do cotygodniowego newslettera więc z łatwością pozostaniemy na bieżąco z nowościami.

8. Candidate experience

Link do bloga: http://candidateexperience.pl/
Na koniec blog dla rekrutera polskiej autorki, który porusza tematy w dużej mierze związane z employer brandingiem. Zyta Machnicka należy do najbardziej doświadczonych specjalistów w Polsce - w zasadzie można nazwać ją pionierką Employer Brandingu (jest też założycielką EBmasters). Dzięki ogromnemu doświadczeniu zdobytemu na różnych stanowiskach, posty Zyty pozwalają na zrozumienie istotnych zagadnień z wielu punktów widzenia. Informacje są rzetelne, a artykuły pokazują innowacyjne podejście do rekrutacji, EB czy budowania kultury organizacji. Sama autorka mówi, że pisze bloga aby takie terminy, jak employer branding i candidate experience nie były traktowane jako chwilowa moda, ale niezbędniki wpisywane w strategię biznesową każdego przedsiębiorstwa. Posty na blogu pojawiają się raczej rzadko - nieraz co kilka miesięcy - ale ich jakość rekompensuje długi okres oczekiwania.
Zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku możemy znaleźć mnóstwo blogów HR, które dadzą rekruterom odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Subskrypcje takich źródeł są nie tylko źródłem wiedzy, ale również inspiracji. Lektura może sprawić że nowe pomysły narodzą się w głowie same, a podane rozwiązania usprawnią nasze dotychczasowe działania. W momentach wypalenia zawodowego może również przyjść z pomocą odnalezienia nowych pokładów motywacji :) Zachęcam, abyście przejrzeli je w spokojniejszy wieczór. Gwarantuję, że szybko zasubskrybujecie 2-3 z nich i będziecie do nich zaglądać regularnie. Oczywiście zaraz po tym, jak przejrzycie najnowsze wpisy na blogu Talent Place ;)Autor: Paulina Rogala