Zostań rekruterem! Jak zaplanować proces przebranżowienia się

Z roku na rok coraz więcej ludzi postanawia się przebranżowić. Zainteresowanie skupia się na wielu branżach, jedną z najpopularniejszych jest IT. Jednak niemałym przypływem juniorów cieszą się także HR oraz marketing. Pragniesz nowych wyzwań? Twój zawód nie daje Ci już tyle satysfakcji co kiedyś? Szukasz nowej drogi? Myślisz o tym, jak zostać rekruterem i zastanawiasz się, jak się przebranżowić i odpowiednio wejść w ten świat? Dobrze trafiłeś! Czytaj dalej i poznaj przydatne w tym informacje. 

Czym jest branża HR i jak zacząć w niej pracę?

HR czy też po polsku kadry, to dział, który zajmuje się polityką personalną w przedsiębiorstwie. W zależności od struktury firmy, jego rola jest mniej lub bardziej złożona. Zawsze jednak pełnione funkcje rozkładają się wokół tzw. zarządzania zasobami ludzkimi. Do lamusa odchodzą już sytuacje rodem z PRLu, kiedy to Pani z kadr, trzymała w garści cały biznes i od jej humoru zależało, kiedy nasza sprawa zostanie załatwiona. Obecnie, idealny HRowiec potrafi pogodzić zarówno interesy pracownika, jak i organizacji, którą reprezentuje, będąc przy tym profesjonalnym, bezstronnym, ale również przyjaznym, a pracownik firmy z przyjemnością zwraca się do niego o pomoc.

Jedną z ról nowoczesnego HRu jest także pozyskiwanie talentów dla biznesu. Poniżej przedstawię Ci cechy idealnego Rekrutera.

Jak dostać pracę w HR? Najważniejsze cechy rekrutera

Odpowiednie podejście i osobowość, to połowa sukcesu w niemal każdej dziedzinie życia, również w rekrutacji. Poniżej przedstawię  Ci kilka cech, które powinna posiadać osoba poważnie myśląca o tej profesji.

OSOBOWOŚCIOWE MUST HAVE:

  • komunikatywność i otwartość lubisz ludzi, a praca z nimi sprawia Ci przyjemność.
  • kultura osobista potrafisz w sposób uprzejmy odnieść się do drugiego człowieka, nawet w trudnych sytuacjach.
  • ciekawość – chętnie zdobywasz wiedzę w nowych zakresach.
  • umiejętność pracy w stresie przy wielozadaniowości roli – czujesz się komfortowo w szybkim i wymagającym środowisku pracy.
  • dbałość o standardy – ważne są dla Ciebie detale i przykładasz się do wykonywanej pracy; procedury są drogowskazami i nie masz problemu, aby ich przestrzegać.
  • dobra organizacja czasu potrafisz zdecydować, które zadania są najważniejsze i tak ustalić pracę, aby wszystko zostało wykonane.

Jeśli wpisujesz się w ten opis, to zdecydowanie posiadasz potencjał, aby odnaleźć się w roli Rekrutera. Zatem co dalej?

Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz pierwszy projekt?

Na początku, odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego zainteresowała Cię taka ścieżka kariery.  Praca w rekrutacji może wydawać się bardzo prostym zadaniem, ale rzeczywistość wygląda inaczej.

Po pierwsze musisz doskonale rozumieć potrzeby firmy, dla której rekrutujesz i znać narzędzia wykorzystywane do pozyskania kandydata. Bez względu na to, czy pracujesz w agencji, czy tzw. in-house, powinieneś wiedzieć jakie doświadczenie i cechy kandydata są potrzebne na stanowisku, na które rekrutujesz. Managerowie zawsze chętnie dzielą się tymi informacjami, warto jednak poszukać ich również na własną rękę. Internet jest ogromnym źródłem informacji, a na portalach takich jak Indeed: Praca, oferty pracy czy Glassdoor Job Search | You deserve a job that loves you back fajnie opowiadają o każdym stanowisku – dzięki temu dowiesz się więcej o branży HR i jak zacząć w niej pracę. Przydatny może okazać się również spis polecanych książek o branży.

Po drugie odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji, gdzie takowe zdobyć.

Skąd czerpać inspiracje i gdzie szukać wiedzy o tym, jak zostać rekruterem?

Być może masz wokół siebie znajomych pracujących w branży HR, którzy mogliby opowiedzieć Ci o najważniejszych zagadnieniach. Jeśli nie masz takich znajomości –  rozejrzyj się dookoła. Być może ktoś Cię zainspiruje,  przeczytasz artykuł o HR i uznasz, że to “coś dla Ciebie”. Cokolwiek to będzie, brnij dalej z tą swoją ciekawością. Jak zacząć?

Możliwości, by zdobyć wiedzę jest wiele. Mamy to szczęście, że obecnie na rynku znajdziesz również wiele ofert pracy dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z HR. 

Gdzie zdobyć pierwsze doświadczenie? 

Jeśli jesteś studentem, który zastanawia się, jak dostać pracę w HR – możesz na przykład rozważyć staż w dziale HR/Talent Acquisition. Jeśli chcesz się po prostu przebranżowić, znajdź ludzi, którzy zostaną Twoimi Mentorami! Najlepiej jest się uczyć od tych, którzy przeszli już podobną drogę i wiedzą, jak zostać rekruterem. Dodatkowo, jeśli nie możesz sobie pozwolić jedynie na naukę, warto zacząć od stanowiska asystenta, administratora czy koordynatora rekrutacji. Tą drogą dotrzesz do źródła, a Twoja ciężka praca zostanie w końcu doceniona awansem.

Zmiana pracy często paraliżuje. Niewiadoma, niepewności rynku, brak doświadczenia, nierzadko powstrzymują nas przed podjęciem kroku, który ostatecznie może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Czytaj, oglądaj, ucz się, a sukces stanie u Twoich drzwi! 

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!
Jak zostać rekruterem?

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl