Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych przy poszukiwaniu pracy?

Poruszanie się po rynku pracy może być trudne, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę albo zmieniasz pracę po długim czasie w jednym miejscu. Jak ułatwić sobie ten proces?

Jest wiele sposobów na poszukiwanie pracy, takich jak: przeglądanie ofert na portalach z ogłoszeniami, polecenia znajomych lub kontakt z pracodawcami podczas targów pracy i eventów organizowanych przez firmy. Czasem przydaje się jednak dodatkowa pomoc w postaci zaufanej firmy rekrutacyjnej, która przeprowadzi nas przez cały proces rekrutacji. Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych, takich jak Talent Place?

Pomoc w przygotowaniu dokumentów

Twoje CV czy list motywacyjny to, w większości przypadków, pierwszy kontakt potencjalnego pracodawcy z Tobą. Masz dzięki temu szansę pokazać, że jesteś odpowiednią osobą na stanowisko w danej firmie.

To niezwykle istotne, żeby dopasować swoje CV do tego, czego poszukuje pracodawca. Jeśli podkreślisz te doświadczenia i umiejętności, które są dla niego ważne, zwiększysz swoje szanse na powodzenie w całym procesie rekrutacyjnym.

Współpracując z agencją rekrutacyjną, zyskujesz dodatkową parę oczu. Rekruter spojrzy na Twoje CV, zanim trafi ono do potencjalnego pracodawcy. Podczas rozmowy możesz zawsze poprosić o poradę i uzyskać dodatkowe wskazówki. Rekruterzy pracują bardzo blisko z firmami i wiedzą, czego oczekują one od kandydatów. Może się okazać, że wystarczy wprowadzić kilka małych poprawek, żeby lepiej się zaprezentować. Jeśli uwypuklisz odpowiednio swoje zalety, na pewno zaprocentuje to w dalszym procesie rekrutacyjnym.

Wiedza o rynku pracy

Rekruterzy z agencji rekrutacyjnych mają dobry ogląd na rynek pracy. Nie tylko prowadzą rekrutacje dla swoich klientów, ale też rozmawiają z kandydatami z różnych firm, prowadząc swoje projekty. Dzięki temu mają wiedzę na temat tego, jakie umiejętności są poszukiwane przez pracodawców oraz jakie są możliwości rozwoju w różnych firmach. No i oczywiście jak wyglądają kwestie finansowe na poszczególnych stanowiskach Mamy na ten temat informacje z kilku źródeł – z jednej strony od kandydatów, z drugiej od pracodawców. Regularnie sprawdzamy też raporty płacowe, żeby wiedzieć, jak zmieniają się wynagrodzenia w szerszej perspektywie.

Taka wiedza na temat rynku może być przydatna na różnych etapach życia zawodowego. W szczególności wtedy, gdy nie mamy zbyt wiele informacji – kiedy dopiero rozwijamy swoją ścieżkę zawodową lub chcemy się przekwalifikować. Może być także pomocna, kiedy jesteśmy w jednej firmie od kilku lat i straciliśmy rozeznanie co do rynku pracy.

Opieka na każdym etapie rekrutacji

Chyba wszyscy słyszeliśmy historie pod tytułem „Oddzwonimy do Pana”. Osoby poszukujące pracy opowiadają w mediach społecznościowych i forach internetowych swoje historie z poszukiwań i dzielą swoimi doświadczeniami – często negatywnymi. Zazwyczaj wygląda to tak: Kandydat odbywa w firmie rozmowę o pracę z rekruterem wewnętrznym lub bezpośrednio z managerem, a następnie otrzymuje informację, że wróci do niego się wkrótce z feedbackiem. Potem długie oczekiwania na kontakt, który nigdy nie następuje.

Poszukiwanie pracy to stresujące zadanie samo w sobie. W Talent Place ważne jest dla nas to, abyś ty jako Kandydat był dobrze poinformowany o statusie swojej aplikacji. Dlatego właśnie dbamy o to, abyś na bieżąco wiedział, jak przygotować się do kolejnych etapów rekrutacji i co ewentualnie możesz poprawić, aby zaprezentować się jeszcze lepiej. Dostarczamy Ci pełen pakiet informacji na temat firmy, do której aplikujesz, opowiadamy o tym, ile może trwać proces rekrutacji i jakie wyzwania mogą pojawić się w trakcie. Stały kontakt z kandydatem jest naszym priorytetem.

Pomoc w poszukiwaniach wymarzonego pracodawcy

Rekruter nigdy nie jest w stanie zagwarantować tego, że dostaniesz tę pracę. Ma na to wpływ wiele czynników. Mogą być to kwestie zależne od Ciebie, jak twoje doświadczenie i umiejętności, czy to jak zaprezentujesz się na rozmowie. Może się też zdarzyć, że firma znajdzie osobę, która dużo lepiej pasuje do jej profilu stanowiska, albo przez wewnętrzną sytuację firmy zamknie rekrutację.

Jedną z dużych zalet współpracy z agencjami rekrutacyjnymi jest to, że współpracują z różnymi klientami. Nawet jeśli nie powiedzie Ci się w jednym procesie, może się zdarzyć, że rekruter będzie w stanie zaproponować Ci inną ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania.

Są też sytuacje, w których firmy w całości zlecają rekrutację agencji. Ogłoszeń takich firm nie znajdziesz, poszukując na własną rękę. Może się wydawać, że firma nie ogłasza się sama, bo ma słabą opinię i nie chce zrazić do siebie potencjalnych kandydatów. Ale to nie jest główny powód. Najczęściej jest to związane z tym, że firma dynamicznie się rozwija i na przykład nie posiada własnego, wewnętrznego działu rekrutacji. Oszczędzają więc swój czas, zostawiając te działania dla wyspecjalizowanych agencji rekrutacyjnych, które biorą na siebie zadanie pozyskiwania aplikacji i wstępnej selekcji. Do ich zadań należy wtedy przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych i podjęcie ostatecznej decyzji o zatrudnieniu.

W takiej sytuacji, współpracując z firmą rekrutacyjną, masz możliwość wzięcia udziału w procesach rekrutacyjnych, do których nie miałbyś dostępu, korzystając z innych źródeł. Fakt ten sprawia, że warto korzystać z agencji rekrutacyjnej i świadczonych przez nią usług.

Pamiętaj, poszukiwanie nowej pracy może na początku wydawać się trudne, jednak z pomocą profesjonalistów może przejść on gładko. Dlatego warto skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy rekrutacyjnej, takiej jak Talent Place. Możesz wtedy liczyć na profesjonalne wsparcie podczas całego procesu rekrutacji. Z rekruterem przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej i wprowadzisz poprawki do CV, żeby podkreślić swoje mocne strony. Będziesz mieć też dostęp do ciekawych ofert, które nie są publikowane przez firmy i otrzymasz cenne wskazówki na temat rynku pracy. Zatem, jeśli odezwie się do Ciebie rekruter z firmy rekrutacyjnej, nie obawiaj się! A wręcz przeciwnie – nawiąż z nim relację, a być może pozostaniecie ze sobą w kontakcie na dłużej.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis dostarczył Ci wielu przydatnych informacji i wiesz już dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych. Jeśli szukasz obecnie pracy, wejdź na naszą stronę w zakładkę Oferty pracy i sprawdź czy znajdziesz coś dla siebie. Jeśli nie, złóż swoje CV,a my skontaktujemy się z Tobą, gdy pojawią się nowe oferty.

Polecamy sprawdzić też nasz poprzedni artykuł, w którym przedstawiamy najpopularniejsze objawy wypalenia zawodowego.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl