Jak skutecznie rekrutować pracowników z branży IT?

Mimo ciągłego rozwoju branży IT, wciąż jest wiele mitów na temat zarówno programistów jak i rekruterów IT. Czy jednak programista to zawsze rozpieszczony introwertyk w koszuli w kratkę? A rekruter IT to zwykły ,,naganiacz”, który tylko pije kawę i spamuje kandydatów na LinkedInie? Oczywiście, że nie! Te stereotypy możemy schować do szuflady, a zamiast tego uzbroić się w konkretną wiedzę w jaki sposób połączyć interesy obu tych grup. Mogłoby się wydawać, że obie strony mają do siebie nieco skomplikowany stosunek, a przecież grają w końcu do jednej bramki. Jak skutecznie rekrutować specjalistów IT?

Znajomość technologii podstawą w skutecznej rekrutacji IT

Mimo, że wydaje się to podstawową wiedzą – nie dla każdego rekrutera znajomość technologii jest oczywista. Choć nie powinniśmy oczekiwać od rekruterów znajomości wszystkich szczegółów pracy programistów, to płynność w prowadzeniu ogólnych rozmów z kandydatami w branży IT jest niezbędna. Zaczynając od słynnego “Java to nie JavaScript”, czyli znajomości języków programowania, przez cykl powstawania oprogramowania po ogólne informacje związane z pracą programistów (metodologia pracy, architektura aplikacji, testowanie) – rekruter musi być w stanie swobodnie udzielić informacji na te tematy. Bez tego proces rekrutacji może nie być odbierany jako profesjonalny.

Jeśli chcesz szczegółowo poznać cykl tworzenia oprogramowania – sprawdź nasz artykuł.

Oczywiście są pytania, na które rekruterzy IT mogą nie znać odpowiedzi. Jeden z głównych grzechów rekruterów to składanie niemożliwych do spełnienia obietnic. Nasza wiedza powinna pozwalać na przeprowadzenie rzetelnej konwersacji z kandydatem, opisując techniczne aspekty roli. Zawsze otworem stoi przed nami Internet, pełen wartościowych źródeł, takich jak np.: Słownik pojęć IT.

Aktywne poszukiwanie specjalistów IT

Jak rozpocząć sourcing? Najprostszym sposobem jest korzystanie ze zdobytych kontaktów. Przejrzyj znajomych na LinkedIn, sprawdź wewnętrzną bazę kandydatów i skontaktuj się z osobami, które były już zainteresowane podobną rolą. Szukając kandydatów na stanowiska juniorskie, testerów manualnych czy role biznesowe – możesz próbować korzystać z ogłoszeń. W przypadku innych ról najlepiej sprawdza się bezpośredni kontakt, zwłaszcza przez Linkedin. Jeśli używasz konta Premium, możesz zorganizować sourcing pracując w projektach rekrutacyjnych Linkedina. Dodatkowo opcja „open for new opportunities” pozwala na dużo bardziej efektywny sourcing programistów. Ten wariant pokazuje nam listę osób rozważających nowe oferty pracy.

Co jeśli nie mamy takiej możliwości? Bez płatnego konta rekruterskiego wciąż możemy dobrze zorganizować sourcing na LinkedIn. Jak? Zacznij od budowania bazy kontaktów dodając znajomych do swojej sieci.

Posiadasz bazę z numerami telefonów? Dzwoń bezpośrednio do kandydatów! Najpierw jednak wyślij maila lub wiadomość na LinkedIn, a później umów się na rozmowę telefoniczną. Wtedy możesz spokojnie przedstawić wszystkie informacje związane z rekrutacją na dane stanowisko IT. Pamiętaj, że kandydaci IT są pasywni i to Ty musisz podjąć inicjatywę, utrzymać zainteresowanie drugiej strony, a przede wszystkim nie przestawać szukać!

Candidate Experience

Kandydaci IT są rozchwytywani na rynku pracy. W przypadku takich rekrutacji candidate experience, bieżący kontakt i feedback są szczególnie istotne. Jeśli po rozmowie będziesz zwlekać z feedbackiem np. dwa tygodnie, może się okazać że Twój kandydat dostał ofertę w konkurencyjnej firmie. Nie tylko rekruterzy, ale również menedżerowie/liderzy IT powinni mieć na uwadze to, aby po weryfikacji kompetencji technicznych kandydata, jak najszybciej udzielić mu feedbacku z tego obszaru – w ten sposób powinna być realizowana skuteczna rekrutacja w IT. Nie jest w końcu zaskoczeniem, że kandydaci wymieniają się swoimi doświadczeniami z procesów rekrutacyjnych z innymi osobami z branży, a to wpływa zarówno na markę pracodawcy jak i rekrutera, która jest niezwykle istotna w przypadku procesów rekrutacyjnych w IT.

Zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne

Niezależnie od tego, czy jesteś rekruterem, czy firmą która poszukuje specjalistów IT, wszystkie wymienione powyżej czynniki będą miały wpływ na finalny sukces rekrutacyjny.

Jeśli Twoja firma nie posiada wewnętrznego zespołu HR lub jego zasoby są niewystarczające, warto wówczas skorzystać z zewnętrznej firmy rekrutacyjnej, która posiada ekspertyzę w rekrutacji w branży IT. Jedną z takich firm jest Talent Place. Dzięki dużej społeczności HR ekspertów wyspecjalizowanych w wielu branżach, potrafi znaleźć i dopasować pracowników IT do każdej organizacji. Rekruterzy z Talent Place pracują zdalnie i rozproszeni są w różnych lokalizacjach, dzięki czemu znają także specyfikę lokalnego rynku pracy. To sprawia, że docierają dokładnie tam, gdzie powinni docierać i w szybkim tempie są w stanie znaleźć idealnie dopasowanego kandydata. A jak wspomniano wcześniej, szybkość w branży IT jest nieoceniona. Przykładem skutecznej rekrutacji w branży IT jest współpraca Talent Place z Microsoftem, o której możecie przeczytać we wpisie Microsoft rekrutacja Case Study na naszej stronie internetowej.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis okazał się przydatny i wiesz już jak rekrutować specjalistów IT. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak możemy Cię wesprzeć? Wejdź na naszą stronę i zobacz jak wygląda crowdstaffing dla branży IT – wypełnij formularz a my skontaktujemy się z Tobą, aby opowiedzieć Ci więcej szczegółów.

Jeśli jesteś rekruterem IT, który chce pracować w środowisku ekspertów i realizować ciekawe projekty rekrutacyjne dla znanych marek, zapraszamy do zakładki Dla rekrutera i dołącz do naszej społeczności.

Sprawdź także nasz poprzedni artykuł, w którym opisujemy jak dotrzeć do pasywnych kandydatów IT

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl