Dlaczego warto zacząć karierę w IT od JavaScript?

JavaScript od lat cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które zaczynają swoją ścieżkę kariery w IT. Nie bez przyczyny, to jeden z najbardziej popularnych języków programowania, według W3techs.com aż 97,1% stron internetowych wykorzystuje JavaScript do swojego funkcjonowania. A według Stack Overflow w 2020 roku, prawie 67% developerów korzystało z JavaScript w codziennej pracy.

Jak zacząć pracę jako programista? Postaw na Java Script!

Zastanawiasz się jak zacząć pracę jako programista? Wybierz JavaScript! To jeden z podstawowych języków programowania, który powinien znać każdy, kto chce zajmować się zarówno tworzeniem stron internetowych jak i tworzeniem aplikacji webowych.

Łatwiejsze przebranżowienie / możliwość poznania wielu branż

Znajomość JavaScript nie ogranicza się do żadnej branży – możesz pracować w każdej branży, która będzie dla Ciebie interesująca. Jest to niezmiernie istotne, że w przypadku, gdy zmiennym środowisku, branża, w której pracujesz przechodzi kryzys. Znając JavaScript łatwiej jest się przebranżowić. A dodatkowo możesz wzbogacić swoje CV o znajomość wielu branż – co zawsze jest dodatkowym atutem w procesie rekrutacji.

Wszechstronność JavaScript

Znając JavaScript możesz zarówno tworzyć strony internetowe jaki i zaawansowane aplikacje webowe. Zarówno jednych i drugich jest coraz więcej – coraz więcej użytkowników czy firm, chce mieć swoją stronę internetową jako swoją wizytówkę siebie, usług czy produktów. A kolejna grupa podmiotów tworzy zaawansowane aplikacje webowe, w których programista JavaScript jest niezbędny.

Łatwość w budowaniu swojego portfolio

W oparciu o znajomość JavaScript możesz zacząć tworzyć swoje portfolio na Github’ie, które później możesz zaprezentować potencjalnemu pracodawcy na rozmowie rekrutacyjnej. Oczywiście znajomość samego JavaScript nie wystarczy, żeby zbudować stronę internetową – dlatego warto wcześniej zaczerpnąć wiedzy na temat HTML czy CSS. Budowanie własnego portflio projektów pokazuje zarówno twój rozwój w tworzeniu stron, jak i determinację oraz systematyczność w nauce i podnoszenie swoich umiejętności.

Jak zacząć pracę w IT? Rekrutacja Java Script Developera

Co powinno znaleźć się w Twoim CV

CV to Twoja wizytówka w bardzo konkurencyjnej rekrutacji. Według portalu LinkedIN w Polsce umiejętność JavaScript jest deklarowana przez ponad 144 tysiące osób. Co sprawia, że konkurencja wśród kandydatów jest tutaj ogromna. Twoje dokumenty aplikacyjnego to twoja pierwsza styczność z potencjalnym pracodawcą. To na podstawie tych dokumentów rekruter podejmie decyzję o włączeniu Cię do procesu rekrutacji lub odrzuceniu. Jak zacząć pracę w IT z sukcesem? Czym się wyróżnić? Na pewno czytelnym i estetycznym dokumentem. Zadbaj o to aby pojawiły się konkretne sekcje:

-> dane osobowe
-> podsumowanie kariery
-> doświadczenie wraz z linkami do portfolio
-> edukacja
-> klauzule RODO

Jednym z ważniejszych punktów, w których możesz się wyróżnić jest podsumowanie kariery – to tutaj możesz wprowadzić informacje o Twoich największych sukcesach (ważne, aby były konkretne i mierzalne – najlepiej liczbowe) oraz informacje o swoich planach rozwojowych. Ważne, aby te kilka zdań pokazywały Ciebie i Twoje osiągnięcia.

Przykładowy projekt i portfolio jako jeden z etapów procesu rekrutacji

Kolejnym etapem, po przejrzeniu CV i wstępnym zweryfikowaniu osób do kolejnego etapu, jest przekazanie kandydatom testu do uzupełnienia lub przejrzenie portfolio. Z racji tego, że na procesy związane z JavaScript aplikuje wiele osób, kolejny etap ma za zadanie wyłonienie najlepszych z najlepszych. Częstym elementem tego procesu rekrutacji jest przygotowanie przykładowego projektu o konkretach parametrach w określonym czasie lub przejrzenie dostępnego portfolio. Dlatego bardzo istotne jest to, aby budować swoje portfolio od samego początku – im więcej projektów o różnych parametrach i różnym stopniu trudności tym lepiej dla Ciebie. Pamiętaj, aby systematycznie odświeżać swoje portfolio i cyklicznie dodawać do niego nowe projekty – czy te, które przygotowujesz dla swoich klientów czy też własne projekty.

Pytania praktyczne na rozmowie rekrutacyjnej

Rozmowa rekrutacyjna o praca JavaScript to najczęściej ostatni krok w procesie rekrutacji. Do tego etapu dostają się osoby, które zarówno zwróciły uwagę Rekrutera poprzez dobrą komunikację, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych czy też przygotowanie do testowego projektu. Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i czego możesz się na niej spodziewać? Na pewno pytań związanych z:

-> firmą do której aplikujesz
-> motywacją do zmiany pracy/rozpoczęcia pracy w firmie
-> poprzedniego doświadczenia
-> teorią i praktycznym wykorzystaniem JavaScript
-> Twoimi wymaganiami i oczekiwaniami

Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej. W pierwszej kolejności przygotuj sobie informacje o firmie i stanowisku, na które aplikujesz. Wypisz sobie najistotniejsz informacje o firmie oraz kilka ważnych punktów związanych z Twoją motywacją do pracy w tej firmie. Zastanów się dlaczego chcesz pracować w tej firmie, na stanowisku JavaScript/Front-end Developera i w jaki sposób wiąże się to z twoją ścieżką rozwoju.

Przed rozmową rekrutacyjną, przejrzyj ponownie swoje projekty i doświadczenie – zastanów się czy były jakieś wyzwania związane z projektem i jak zostały rozwiązane (to częste pytanie rekruterów, które obrazuje jak reagujesz na trudności). Dodatkowo porównaj swoje doświadczenie z wymaganiami z ogłoszenia, jeśli dostrzeżesz podobieństwa, jak np. znajomość dodatkowych frameworków to zaznacz to w przypadku opowiadania o swoim doświadczeniu. Im więcej informacji z ogłoszenia jest zbieżna z Twoimi osiągnięciami tym lepiej. Oczywiście nie obędzie się bez pytań o teorię i praktykę JavaScript – przypomnij sobie wszystkie kluczowe nazwy i terminy. Przeanalizuj, czy jakiś aspekt JavaScript jest dla Ciebie trudniejszy i przygotuj się z tych elementów. Możesz też samodzielnie zastanowić się, jakie pytania mogą się pojawić w związku z projektem i zadaniami, które będziesz realizować na tym stanowisku.

Na końcu zostaniesz zapytany o swoje oczekiwania i wymagania – zastanów się z jakiego poziomu negocjacji chcesz wystartować. Zwróć uwagę na swoje doświadczenie w pracy na podobnych projektach, na swoje ostatnie wynagrodzenie. Możesz oczywiście też zrobić research wynagrodzenia klikając tutaj i pobierając nasz raport.

JavaScript to jeden z najbardziej istotnych i rozwijających się języków programowania. Jako programista JavaScript możesz liczyć na stabilizację, ale też na poznawanie innych branż i firm – co będzie wzbogacało twoje doświadczenie na rynku pracy, a tym samym Twoją wartość.

Skończyłeś dopiero swoją edukację i będziesz szukać dopiero swojej pierwszej pracy? Sprawdź jak znaleźć pracę po studiach, aby poszukiwania zakończyły się sukcesem!

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl