Aktualny model pracy w firmach a system Work-life fit [raport]

Według raportu “Work-life fit” przygotowanego na zlecenie Talent Place, zaledwie 1 na 4 firmy oferuje pracę w 100% zdalną. Niespełna 1 na 5 zaś pracę w modelu hybrydowym. Tymczasem praca zdalna, projektowa, a przede wszystkim zgodna z potrzebami zespołów staje się coraz bardziej pożądana wśród pracowników. Dlatego rynek pracy potrzebuje nowych rozwiązań. Takich, które umożliwią pracownikom elastyczne łączenie życia prywatnego i zawodowego. 

Nowe oczekiwania pracowników, nowe rozwiązania

Czas na rozwijanie pasji, pogłębianie więzi rodzinnych i regenerację jest kluczem do zachowania dobrego samopoczucia pracowników. Zadowolenie członków zespołu przekłada się z kolei na ich produktywność i lojalność wobec firmy. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Talent Place, 44%  pracowników nie chce pracować cały czas z biura, a co czwarty preferuje taką formę pracy (25%). Dla członków zespołów coraz ważniejsza jest elastyczność w pracy i możliwość dostosowania jej do swojego życia prywatnego. Co ciekawe, nie tyczy się to jedynie najmłodszego pokolenia na rynku pracy. Work-life fit to korzyści również dla rodziców, pasjonatów podróży czy osób 50+, które w tym modelu pracy zyskują więcej możliwości.

A jednak, jak wynika z raportu “Work-life fit”, zaledwie 25% pracodawców oferuje swoim pracownikom pracę w 100% zdalną. Model hybrydowy dostępny jest w 19% firm, natomiast pracę stacjonarną umożliwia aż 99% pracodawców. Podobnie jest w przypadku elastyczności godzin wykonywania obowiązków. Aż 60% pracowników ma odgórnie ustalony czas pracy, natomiast zaledwie 9% może samodzielnie decydować, w jakich godzinach pracuje.

Firmy coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom swoich pracowników, oferując na przykład różnorodne formy zatrudnienia (praca na etat, w oparciu o umowę zlecenie czy kontrakt B2B). Widoczny jest również rozwój pakietów benefitów pracowniczych. Przestały królować “owocowe poniedziałki”, pojawiły się natomiast dodatki uwzględniające realne potrzeby zespołów. Co znajduje się wśród nowoczesnych benefitów? M.in. dostęp do opieki psychologicznej, firmowe miejsce na workation, 4-dniowy tydzień pracy czy nielimitowane płatne urlopy.

Raport Work-life fit – czy zmienia się podejście do pracy, pracowników i pracodawców?

Ostatnie lata przyczyniły się do transformacji, którą dziś obserwujemy na rynku pracy. Pracownicy i pracodawcy poniekąd “musieli” doświadczyć pracy zdalnej i spróbować nowego podejścia do organizacji swojego czasu. I chociaż wiele firm zdecydowało się wrócić stacjonarnego modelu pracy, to jednak znaczna część organizacji postanowiła wprowadzić pracę zdalną lub hybrydową na stałe. Pozwala to na większą elastyczność czy pokazanie zaufania menedżerów do swoich zespołów.

Przeprowadziliśmy pierwsze badanie dotyczące nowej kultury organizacyjnej w Polsce, które obrazuje, jak bardzo potrzeby – zarówno pracowników, jak i pracodawców – zmieniły się. W Talent Place praca w modelu work-life fit: zdalna, elastyczna i dopasowana do aktualnych potrzeb zespołów od zawsze była obecna. Współpracujący z nami rekruterzy sami decydują gdzie, kiedy i w jakim wymiarze godzin chcą realizować obowiązki służbowe. A jak to wygląda w innych polskich firmach? Z badania wynika, że niemal połowa (46%) pracowników nadal preferuje pracę w stałych godzinach np. 8-16. Dla 23% idealnym rozwiązaniem byłyby elastyczne godziny rozpoczęcia pracy, ale w stałym określonym zakresie. Około 25% jest za tym, by pracę rozpoczynać i kończyć elastycznie.

Koncepcję work-life fit zna 33% respondentów. Według badania 17% chciałoby wprowadzenia takiej kultury organizacyjnej w swojej firmie, a 9% deklaruje, że już pracuje w ten sposób. Jakie korzyści pracownicy i pracodawcy widzą w modelu work-life fit? W przypadku pracodawców są to przede wszystkim bardziej wypoczęci pracownicy (62%), zwiększona produktywność zespołów (47%) oraz mniej konfliktów w pracy (47). Pracownicy zaś zwracają uwagę głównie na harmonię między życiem prywatnym a zawodowym (51%), wydajniejszą pracę ze względu na brak presji ze strony przełożonych (48%) oraz zaufanie do pracownika (42%).

Zapraszamy do zapoznania się z raportem, materiał w całości dostępny jest TUTAJ.

Jak już dziś stworzyć miejsce pracy przyszłości?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od specyfiki danej organizacji, jej kultury oraz celów. Istnieją jednak pewne podstawy, o które warto zadbać. Przede wszystkim menedżerowie powinni wsłuchać się w indywidualne potrzeby każdego pracownika. Ponieważ zespoły są różnorodne, również oczekiwania będą odmienne. Niektórzy wolą w pełni oddać się pracy, dla innych kluczowe będzie spędzenie czasu z rodziną lub oddanie się swoim pasjom. Przed pracodawcami stoi więc trudne, ale ważne zadanie – muszą wsłuchiwać się w potrzeby swoich pracowników oraz wdrażać rozwiązania, które będą dla zespołów stanowić realną wartość. Ważne jest też zwinne reagowanie na zmiany, które niewątpliwie będą mieć miejsce.

Podczas debaty Miejsce pracy przyszłości organizowanej przez Talent Place eksperci z firm takich jak Bolt, inSTREAMLY, Google for Startups czy Fundacja Wysokich Obcasów podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz dobrymi praktykami, które stosują w organizacjach (nagranie z eventu dostępne TUTAJ). Wśród nich m.in. wymienione wyżej benefity takie jak 4-dniowy tydzień pracy czy nielimitowane płatne urlopy. W Talent Place również zdecydowaliśmy się na benefit work-life fit. Jest nim mieszkanie firmowe w Alicante (Hiszpania), do którego pracownicy mogą wybrać się na workation lub urlop z rodziną bądź przyjaciółmi. Apartament jest odpowiedzią na potrzeby pracowników, którzy cenią sobie elastyczny czas pracy, pracę zdalną i nowe podejście do obowiązków.

Nie ulega wątpliwości, że świat potrzeb pracodawców i pracowników zmienił się. Elastyczność, dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne, benefity dopasowane do indywidualnych potrzeb – tego oczekują obecnie pracownicy. Z kolei pracodawcy są coraz bardziej otwarci na potrzeby pracowników, jednocześnie starając się je pogodzić z zachowaniem wydajności i potrzebami biznesowymi. Praca ma ogromny wpływ na życie osobiste i nie da się oddzielić jednej strefy od drugiej. Szczególnie w dobie pracy zdalnej i hybrydowej. Dlatego też tak ważne jest, aby dopasować pracę i życie prywatne – niekoniecznie poprzez szukanie równowagi.


Poznaj historię firm, którym pomogliśmy znaleźć najlepszych kandydatów do pracy!


Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl