Rola rekrutera to coś więcej, niż prowadzenie rekrutacji. Rekruter łączy ze sobą kandydatów oraz klientów. Dobry headhunter IT powinien posiadać podstawową wiedzę w branży, w której działa. Jakie cechy powinien posiadać rekruter? Skąd pozyskiwać specjalistyczną wiedzę, aby wiedzieć, jak rozmawiać o technologiach z kandydatami? Dowiedz się!
Rola rekrutera
Rekruterzy odpowiadają nie tylko za przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych. Pełnią także rolę negocjatorów i mediatorów. Podział ich obowiązków, możemy podzielić na trzy obszary: kandydat, biznes i zarządzanie zespołem (procesem).
Kandydat
Headhunter IT powinien znać podstawowe zasady sourcingu i innych metod docierania do pasywnych kandydatów. Ze względu na to, że obecnie mamy rynek kandydata, rekruterzy muszą wykazywać się kreatywnością, elastycznością, dobrą organizacją czasu, powinni tworzyć i odkrywać nowe rozwiązania. Headhunter IT powinien rozwijać swoje umiejętności społeczne, aby odpowiednio zbadać motywację do zmiany miejsca pracy (o niej przeczytaj tutaj). Uzyskanie informacji o tym, co dzieje się u kandydata, czy szuka nowych wyzwań itd., usprawni przeprowadzenie go przez cały proces rekrutacyjny end-to-end.
Biznes
Rekruter reprezentuje klienta, firmę, do której poszukiwani są kandydaci IT. Zatem jest twarzą procesu rekrutacyjnego. Wymagania odnośnie stanowiska a także cechy poszukiwanego pracownika, powinny zostać zebrane w sposób jak najdokładniejszy i jak najbardziej jakościowy. Rekruter musi przekazywać klientowi wszystkie niezbędne informacje o kandydatach. Umożliwi to odnalezienie tego pożądanego, a finalnie zamknięcie rekrutacji z sukcesem.
Zarządzanie procesem
Poza wyszukiwaniem kandydatów i kontaktem z klientami, istotne jest odpowiednie zaplanowanie działań. Natomiast później, konieczne jest zarządzanie nimi w taki sposób, aby utrzymać je na odpowiednim torze, aby odnieść sukces.
Jakie cechy powinien posiadać rekruter i jaka wiedza jest mu niezbędna?
Dobry headhunter IT powinien posiadać cechy takie jak: komunikatywność, kreatywność, otwartość na innych, cierpliwość, pewność swoich umiejętności, analityczne myślenie, otwartość na poszukiwanie nowych źródeł kandydatów oraz zacięcie sprzedażowe.
Oferta pracy także jest poddawana sprzedaży, tylko w tym przypadku konsumentami są kandydaci IT. Wspominaj o benefitach, które oferuje firma, np. mieszkanie za granicą na wakacje lub workation (tak jak na przykład apartament w Alicante dla pracowników Talent Place), możliwość wyboru umowy czy kontraktu jak najbardziej dostosowanych do potrzeb, możliwość wyboru modelu pracy (stacjonarnie, hybrydowo, zdalnie).
Wiedza
Rekruter IT powinien:
znać podstawowe metodologie wykorzystywane w zarządzaniu projektami – mieć wiedzę co na nie się składa a także, gdzie są wykorzystywane,
odróżniać języki front-endowe od back-endowych – jakie języki programowania do nich należą, za co odpowiadają, na co wpływają,
wiedzieć jakie istnieją testy (manualne, automatyczne), zapoznać się z podstawowymi pojęciami z ich obszaru,
posiadać podstawową wiedzę z zakresu baz danych, a także ich rodzajów – wiedzieć jakie bazy wykorzystuje się w danym środowisku, do czego są używane w życiu codziennym.
mieć ogólną wiedzę na temat obszaru cloudowego – pojęcia, wykorzystanie itd.
Znać różnice pomiędzy frameworkiem a biblioteką
Jak się przygotować do rozmowy?
Rekrutacja IT może wydawać się wyzwaniem, ponieważ wymaga nabycia specjalistycznej wiedzy. Jednak, możesz ją czerpać z wielu źródeł, i tak naprawdę nie jest to takie trudne. Zacznij od znajomych z branży IT lub bardziej doświadczonych headhunterów IT. Pomyśl o zapisaniu się do newsletterów, wzięciu udziału w webinarach lub konferencjach IT. Dobre na początek będą też kursy na platformach e-learningowych. Czytaj blogi, śledź osoby z branży w mediach społecznościowych, np. YouTube, Instagramie, Facebooku czy LinkedInie. Staraj się podążać za trendami i pogłębiać wiedzę o popularnych tematach.
Koniecznie pamiętaj o tym, że…
Rekrutacja IT i związane z nią nowe technologie szybko się uaktualniają, zmieniają. Zanim zaczniesz realizować projekt, zapoznaj się z opisem stanowiska, sprawdź, czym charakteryzuje się dana technologia oraz gdzie jest wykorzystywana. Jeśli nie znasz odpowiedzi – pytaj! Każda okazja jest dobra, by rozwijać swoje kompetencje i pogłębiać wiedzę.
Chcesz do nas dołączyć? Dowiedz się więcej TUTAJ