Czy Work-life fit to benefit, którego potrzebuję?

Kultury organizacyjne firm w ostatnich latach przechodzą niemałe przeobrażenia. Praca zdalna i hybrydowa już na dobre zakorzeniły się w naszym systemie. Zmienił się nasz styl a także sposób wykonywania obowiązków. Ponadto coraz większą rolę w wyborze miejsca pracy gra elastyczność. Wysoka inflacja oraz wszechobecny zastój na rynku skłaniają nas do refleksji oraz poszukiwania nowych rozwiązań. Często, aby nie rezygnować z poziomu życia, skłaniamy się ku zmianie pracy lub podejmowaniu dodatkowych projektów. Jeśli poszukujesz zdalnej i elastycznej możliwości zatrudnienia – bardzo prawdopodobne, że pokochasz koncepcję Work-life fit! To już nie trend, to rzeczywistość.

Czym jest Work-life fit?

Koncepcja Work-life fit to dopasowanie pracy do życia prywatnego. Zawiera się w niej odpowiedź na obecne potrzeby rynku pracy i zmieniające się z czasem priorytety. Dlaczego? Strefa czasowa nie gra roli, pracując zdalnie możesz pracować z każdego miejsca na świecie, o dogodnej dla Ciebie porze dnia niezależnie od obowiązków i potrzeb np. bezproblemowego wyjścia urzędu czy lekarza, zaprowadzenia dzieci do szkoły etc. Jesteś sową? Skowronkiem? Dla każdego znajdzie się przestrzeń i możliwość rozwoju. O korzyściach Work-life fit za granicą wypowiadają się np. psychologowie z APA Center for Organizational Excellence, czy Cali Williams – strateg transformacji pracy. 

Work-life fit pozwala zorganizować pracę w taki sposób, aby móc realizować cele (nie tylko zawodowe). Każde hobby wymaga innych pokładów energii, czasu a nawet pory dnia przeznaczonej na realizację. Miejsce pracy ceniące sobie elastyczność pozwala na połączenie prywatnych zainteresowań z rozwojem kariery zawodowej, bez konieczności wybierania między jednym, a drugim. WLF to także więcej czasu na np. realizowaniu się w roli rodzica. Koncepcja zdecydowanie jest jednym z czynników ułatwiających walkę z wypaleniem zawodowym, które obecnie dotyka coraz więcej osób.

Dla kogo jest Work-life fit?

Praca zdalna oraz elastyczny czas pracy, czy tzw. flexicurity to oczekiwana codzienność. Z Work-life fit skorzystają wszyscy pracownicy, a w szczególności Ci, którzy cenią sobie oszczędność czasu oraz komfort pracy z domu. Nie jest to już benefit, a pełnoprawna część kultury organizacyjnej wielu firm. Przewiduje się, że coraz więcej firm zacznie przechodzić na pracę w takim modelu (przeczytaj o trendach w rekrutacji na 2023 rok). Dzięki pracy w zgodzie z WLF pracownicy Talent Place mogą korzystać z firmowego benefitu w postaci apartamentu w Alicante przez cały rok i wyjechać na workation wraz ze swoim zespołem czy z rodziną. 

Work-life fit a rodzicielstwo

Zdecydowanie z możliwości pracy w takim modelu skorzystają wszyscy rodzice, a także kobiety w ciąży, chcące pracować np. jako freelancer. Work-life fit da Ci szansę na spędzenie z dzieckiem większej ilości czasu w pierwszych latach jego rozwoju, a w późniejszych bezstresowe odprowadzanie, czy odbieranie ze szkoły oraz zajęć dodatkowych. Taką możliwość pokochały mamy w Talent Place. 

Badania nt. Work-life fit

O 2022 roku przeprowadziliśmy badanie nt. modelu Work-life fit. Wykazano w nich, że załatwianie spraw prywatnych w czasie pracy, możliwe jest jedynie w wyjątkowych przypadkach w niemal połowie firm (49%). Utrudnienia w zakresie założenia rodziny/rodzicielstwa wskazał co czwarty badany (24%). Powodem tych trudności są m.in: mało elastyczne miejsce pracy (44%), kwestie finansowe (39%) lub mało elastyczny czas pracy (36%). Podobna sytuacja ma miejsce w kwestii rozwijania przez pracowników swoich zainteresowań: praca utrudniała rozwijanie zainteresowań, aż co trzeciemu badanemu (36%) – co ewidentnie pokazuje, że elastyczność jest jedną z podstawowych potrzeb w zeszłym roku. W 2023 przewiduje się, że tendencja jeszcze bardziej wzrośnie. Raport z całości badania “Aktualny model pracy w firmach, a system pracy Work-life fit” możesz przeczytać TUTAJ.

WLF jest dla mnie?

Czy Work-life fit to rozwiązanie, którego potrzebujesz? Odpowiedź zależy od osoby do której skierowano pytanie, gdyż każdy z nas ma inne priorytety.

Dla wielu osób jest to po prostu wygoda i oszczędność czasu. Dla innych możliwość zgrania kalendarza pod obowiązki rodzinne i firmowe. Wiele osób uwielbia to co robi, dlatego chętnie podejmuje się dodatkowych projektów poza stałą pracą, by zdobywać szczersze doświadczenie. WLF jest często jedynym rozwiązaniem dla młodych osób, które studiują dziennie, a chcą zdobywać praktyczne umiejętności w organizacji. Maniacy podróżowania, nie muszą zastanawiać się czy starczy im urlopu na wszystkie zaplanowane wyjazdy. Są też oczywiście osoby, które nie widzą korzyści z benefitu Work-life fit, bo po prostu lubią pracować w ściśle określonych godzinach w wyznaczonym miejscu, a sprawy prywatne załatwiają po swojej pracy.

Odpowiedź na to pytanie, czy WLF jest benefitem, którego potrzebujesz, zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji. 

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl