Recruitment Process Outsourcing – rozwiązaniem przyszłości

RPO zdobywa ogromną popularność, jako usługa dostosowana do szybkości i intensywności zmian na rynku pracy. Liczy się elastyczność i czas reakcji, aby pozyskać odpowiednich kandydatów. 

Jeśli Twoja firma potrzebuje w krótkim czasie zatrudnić wielu specjalistów, ale nie dysponuje wolnymi mocami przerobowymi działu HR, to rozwiązanie może okazać się idealnym rozwiązaniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sprawnie i skutecznie możesz osiągnąć sukces dzięki RPO. 

Czym jest RPO?

W najprostszej definicji Recruitment Process Outsourcing (RPO) jest podstawową formą outsourcingu procesów biznesowych, w których pracodawca zleca outsourcing procesów rekrutacyjnych podmiotowi zewnętrznemu, w tym przypadku agencji w celu realizacji wszystkich lub wybranych procesów dotyczących zatrudnienia.

Czym RPO różni się od tradycyjnej usługi rekrutacyjnej?

Klasyczna współpraca z agencją rekrutacyjną polega na zleceniu agencji poszukiwania i przedstawienia pracodawcy odpowiednich kandydatów do pracy. Sukcesem jest wybranie przez pracodawcę do zatrudnienia kandydata przedstawionego przez agencję. 

modelu RPO Rekruter z agencji staje się częścią działu rekrutacyjnego danego pracodawcy, a więc działa pod jego marką. Rekruter RPO przejmuje wszystkie lub większą część obowiązków związanych z prowadzeniem procesu rekrutacyjnego. Jest to więc usługa znacznie szersza niż samo poszukiwanie i przedstawianie kandydatów, tak jak w klasycznej współpracy rekrutacyjnej. Dodatkowo za usługę płaci się abonamentowo, a nie jak w przypadku samej rekrutacji za każdego zarekomendowanego i zatrudnionego kandydata. 

Kiedy skorzystać z RPO?

Z usług RPO korzystają zarówno duże, międzynarodowe korporacje, jaki i małe startupy, które są w fazie szybkiego rozwoju i potrzebują fachowego wsparcia w rekrutacji. 

Jest to również idealne rozwiązanie dla:

 • firmy, która ma zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, ale jest to tylko okresowe. Zatrudnienie nowego pracownika do działu HR na ten czas jest często niemożliwe lub nieopłacalne,
 • małej firmy, które nie mają swojego działu rekrutacji, a potrzebuje profesjonalnego procesu zatrudniania pracowników,
 • firmy, która czuje, że ich obecne procesy rekrutacyjne są nieefektywne,
 • firmy, która wchodzi na polski rynek i musi stworzyć swój core team.

Forma współpracy

Współpraca w modelu RPO jest elastyczna pod względem czasowym. Może trwać miesiąc, kwartał czy też rok czasu. Dodatkowo może to być osoba na pełen lub część etatu. 

Ta elastyczność dotyczy także zakresu współpracy – czy powierzysz Rekruterowi RPO wszystkie procesy, czy tylko wybrane, całość zależy od Ciebie. Sam zakres usługi może dotyczyć, tylko samego sourcingu i rekrutacji, ale także wsparcia hiring managerów w rozmowach rekrutacyjnych, czy przekazywaniu wybranym kandydatom oferty pracy i ustalenie procesu onboardingu, aż po zadania związane z employer brandingiem itp.

Warto tutaj dodać, że wynajęty RPO Rekruter pracuje dla Ciebie na wyłączność. Jest to przewaga nad standardową współpracą z agencją rekrutacyjną, podczas której Rekruter prowadzi przeważnie wiele projektów równocześnie dla różnych klientów.

Outsourcing procesów rekrutacji w Talent Place

Współpracując w modelu RPO z Talent Place, nie traci się kontroli nad przebiegiem procesu rekrutacji. Od samego początku pracodawca ustala z Rekruterem RPO swoje oczekiwania, cele i zasady współpracy. Rekruter poznaje kulturę danej organizacji, procesy, jak i samych managerów – staje się częścią organizacji. Na bazie jego doświadczeń dobiera on odpowiednie narzędzia i technologie, dzięki czemu cały proces jest maksymalnie zoptymalizowany. 


Rekruter RPO jest to osoba z dużym doświadczeniem w procesach rekrutacyjnych, najczęściej wyspecjalizowana w konkretnej branży. W naszych zasobach możesz znaleźć specjalistów miedzy innymi z branży IT, Engineering, Marketing, Sales, SSC/BPO oraz rekrutacjach międzynarodowych. 

Korzyści RPO dla Twojej firmy z Talent Place

Recruitment Process Outsourcing (RPO), skutkuje nawiązaniem długofalowej relacji firma – agencja, co wiąże się z wieloma korzyściami, których brak przy sporadycznej współpracy.

 • RPO rekruter bierze odpowiedzialność za skuteczność, terminowość i przebieg procesu,
 • masz pewność, że cały proces będzie przeprowadzony profesjonalnie oraz zgodnie z najnowszymi trendami rynkowymi,
 • dzięki doświadczeniu rekrutera procesy przebiegają szybciej, a koszty procesu są maksymalnie zoptymalizowane,
 • dostaniesz wsparcie w innych procesach personalnych tak jak employer branding czy onboarding,
 • nie tworzysz nowego etatu w organizacji, gdyż rekruter jest wynajęty, a ty otrzymujesz fakturę za usługę,
 • brak konieczności tworzenia dodatkowego stanowiska pracy – usługa wykonywana jest zdalnie,
 • rekruter posiada już własne narzędzia pracy, w tym także konto na portalu LinkedIn dla rekruterów,
 • otrzymujesz profesjonalistę wyspecjalizowanego w rekrutacji kandydatów na określone stanowiska pracy,
 • unikatową wartość tworzy dostęp do agencyjnego talent poola, czyli aktywnej bazy kandydatów, dzięki czemu rekomendacja idealnego kandydata jest możliwa nawet w 7 dni.

Dlaczego warto?

Jest to nowoczesna strategia biznesowa, dostosowana do wymagań stawianych przez rynek. Umożliwia sprawne pozyskanie wartościowych pracowników. Na zlecenie rekrutacji „na zewnątrz” decydują się nie tylko międzynarodowe korporacje, ale i małe przedsiębiorstwa. To odpowiednia forma współpracy dla każdej formy działalności, która potrzebuje wsparcia w zatrudnieniu pracowników. Korzyści płynące ze wsparcia agencji są liczne: oszczędność czasu i pieniędzy, skuteczność, jak również dostęp do wiedzy eksperckiej, która zapewnia powodzenie całego procesu i efektywność. 

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl