Rekrutacja w modelu RPO – 8 korzyści dla Twojej firmy

Gdy firma rozważa współpracę z agencją HR, może wybrać jeden z wielu modeli współpracy. Dużym zainteresowaniem na rynku cieszy się usługa wynajmu rekrutera (lub całego zespołu), który staje się częścią zespołu klienta i realizuje cały proces pod jego nadzorem i marką. Model ten, Recruitment Process Outsourcing (RPO), skutkuje nawiązaniem długofalowej relacji firma-agencja, co wiąże się z wieloma korzyściami, których brak przy sporadycznej współpracy. Dlaczego tak jest? Poniżej znajdziesz 8 korzyści, jakie Twoja firma może zyskać dzięki współpracy w modelu RPO z Talent Place.

Outsourcing procesu rekrutacji w Talent Place

1. Wsparcie wewnętrznego zespołu

Skala zatrudnień się zwiększa, a Twój zespół nie wie “w co ręce włożyć”? W modelu RPO Twój zespół zyskuje wsparcie na tych odcinkach pracy, na których potrzebuje. Chcesz zbudować pipeline kandydatów? Wynajmij sourcerów. Nie masz doświadczenia w rekrutacji programistów? Wynajmij rekrutera IT. Dodatkowo nasi eksperci RPO przez cały czas będą wspierać Twoje wewnętrzne zespoły: od planowania i strategii zaczynając, na koordynacji działań i onboardingu kończąc. Wspólnie zadbają również o Employer Branding firmy i Candidate Experience.

2. Doświadczenie w branży

Wsparcie w rekrutacji może być skuteczne tylko wtedy, jeśli zostanie powierzone w ręce ekspertów. Nasi rekruterzy RPO to specjaliści w swoich dziedzinach, poparci doświadczeniem na rynku. Ich zaletą jest szybkie wdrożenie się w strukturę organizacji i gotowość do działania. Zaletą wynajęcia społeczności Talent Place jest fakt, że dysponujemy zespołami specjalizującymi się w różnych branżach od IT, BPO/SSC, po Sprzedaż, Marketing, Inżyniering, Obsługa klienta, itp.

3. Oszczędność finansowa

Outsourcing procesu rekrutacji w ramach współpracy z agencją to również niższe koszty w porównaniu do zleceń na pojedyncze projekty. Dlaczego? Zamiast określonej kwoty za zrekrutowanie konkretnego pracownika, firma płaci miesięczny abonament za wynajem rekrutera i niskie success fee za zatrudnienie. To sprawia, że outsourcing rekrutacyjny jest od 2 do nawet 5 razy tańszy względem innych modeli współpracy. To proste: im więcej planujesz zatrudniać osób w miesiącu, tym bardziej RPO się opłaca!


Poznaj historię firm, którym pomogliśmy znaleźć najlepszych kandydatów do pracy!


4. Oszczędność kadrowa

Ponieważ Twoja firma wypożycza rekruterów, nie musisz zatrudniać nowych osób w swoich zespołach HR. Zamiast kosztów stałych, masz koszty zmienne. Wystarczy, że przekażesz najważniejsze informacje o firmie oraz o procesie i zaprezentujesz oczekiwania, a my znajdziemy odpowiednich rekruterów, którzy błyskawicznie rozpoczną pracę nad projektem. Również inne kwestie organizacyjne, takie jak zatrudnienie rekruterów, odpowiedzialność za ich rozwój, szkolenia i narzędzia należą do agencji, a nie firmy.

5. Efektywna rekrutacja

Dzięki bliskiej współpracy z zespołem wewnętrznym i Hiring Managerami nasi rekruterzy RPO dostarczają dopasowanych kandydatów jeszcze szybciej niż w tradycyjnym modelu współpracy z agencjami zewnętrznymi. Dodatkowo gwarantujemy, że nasi rekruterzy dzięki wsparciu społeczności Talent Place osiągają podobne lub często lepsze wyniki niż rekruterzy wewnętrzni.

6. Wsparcie społeczności Talent Place

Nawiązanie współpracy z naszą społecznością, która działa w oparciu o crowdstaffing to dodatkowa wartość dla firmy. Rekruterzy pracujący w ramach outsourcingu procesów rekrutacyjnych mają do pomocy sieć ponad 100 rekruterów z różnych branż, którzy wzajemnie polecają sobie kandydatów i dzielą się wiedzą na temat nowych, skutecznych metod sourcingu. To jednak nie wszystko – dbamy o rozwój naszych rekruterów, podnoszenie kompetencji i regularny feedback dotyczący zadowolenia i motywacji w pracy.

7. Optymalizacja procesów

Współpraca z rekruterem RPO to nie tylko wsparcie w rekrutacji. Ekspert HR w Twojej firmie na wyłączność poza realizacją procesów rekrutacyjnych może pomóc we wszystkich procesach HR: podpowie na przykład, jak ułożyć ścieżki kariery w firmie albo jak zadbać o Employer Branding. Dodatkowo możesz liczyć na analizę przeprowadzonych działań i na jej podstawie wyciągnąć wnioski, jakie czynności usprawniłyby procesy rekrutacyjne w Twojej firmie.

8. Elastyczność

Rekruterzy RPO są elastyczni i potrafią dostosować się do zmian, które zachodzą u klienta. W Twojej firmie w danym okresie nastąpiła większa potrzeba rekrutacyjna? Możesz czasowo zwiększyć swój zespół RPO, a my dostarczymy osoby z odpowiednimi kompetencjami. Z kolei jeśli potrzebujesz w danym momencie zmniejszyć zespół, to w modelu RPO również jest to możliwe.

Podczas współpracy we wskazanym modelu agencja rekrutacyjna staje się wsparciem dla Twojego biznesu i dla działów HR. W Talent Place stawiamy na stały kontakt z zespołem HR i Hiring Managerami, co pozwala nam skutecznie realizować strategię rekrutacyjną Twojej firmy, w zgodzie z jej wartościami, zasadami i kulturą organizacji.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl

Download our report for free

Find the answer to the business needs of companies
looking for the right place to invest.

Download our report for free

Find the answer to the business needs of companies
looking for the right place to invest.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
HR HERO

Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się
w branży HR i rekrutacji!