Trendy w rekrutacji 2021 i podsumowanie 2020

Co rok 2020 zmienił w rekrutacji i co po nim zostanie w 2021 roku? Jakie trendy będą widoczne w nowym roku i na co należy postawić? Wszystkie najważniejsze informacje o tym co przyniósł nam 2020 i jak będzie wyglądał 2021 znajdziesz w tym artykule.

Trudny 2020 rok dla HR

Początek 2020 roku nie zwiastował ogromnych zmian, jakie nastąpiły w połowie marca 2020. Wtedy to nastąpił pierwszy lockdown – zamknięto galerie handlowe, punkty usługowe, a lokale gastronomiczne mogły pracować tylko na dostawy. W firmach, gdzie była możliwość pracy zdalnej, większość osób się na nią zdecydowała – a tam, gdzie takiej możliwości nie było – zostały wprowadzone zalecenia dot. odległości czy bezpieczeństwa. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że hasło: dystans, dezynfekcja i maseczka zostanie z nami aż do końca roku.

Podczas pierwszego lockdownu – firmy szukały redukcji kosztów, tam gdzie tylko było to możliwe. Rezygnacja z biura, czy drogiego sprzętu była pierwszym krokiem. Później doszła niestety redukcje etatów, a na rynku pracy pojawiło się sporo nowych kandydatów, którzy zaczęli aktywnie poszukiwać pracy – były to zazwyczaj osoby z branży HR, handlowcy oraz juniorzy.

W wakacje nastąpił pewnego rodzaju “powrót do normalności” – od czerwca większość firm zaczyna podnosić się po kryzysie ostatnich miesięcy. Firmy chciały odbudować swoją pozycję na rynku, odrobić straty spowodowane postojami lub brakiem możliwości pełnej pracy. To w okresie wakacji nastąpił największy wzrost ofert pracy.

Wtedy też pojawiła się grupa Kandydatów, która nie szukała aktywnie pracy, a jedynie rozglądała się nad obecnymi możliwościami zatrudnienia. Pisząc ten artykuł, w grudniu, jesteśmy obecnie w drugim lockdownie, ale firmy i Kandydaci nie zaczęli wykonywać gwałtownych ruchów – większość procesów rekrutacji nadal się toczy, a Kandydaci składają swoje aplikacje.

Główne trendy na rynku pracy w 2020 roku:

1. Zdalny proces rekrutacji

To jest trend w obszarze rekrutacji, który może z nami zostać na dłużej. Szczególnie jeśli firmy nie będą się ograniczać w poszukiwaniu kandydatów tylko w konkretnej lokalizacji, ale rozszerzą swoje działania na całą Polskę lub inne kraje. Narzędzia do zdalnych rozmów rekrutacyjnych coraz bardziej się rozwijają, a co ważniejsze wiele portali z ogłoszeniami o pracę oraz systemy rekrutacyjne posiada już możliwość przeprowadzenia zdalnej rozmowy rekrutacyjnej oraz zdalnego assessment center. Wiele firm musiało przygotować się na taką formę – zmiany dotyczyły etapów procesów rekrutacji czy pytań na samych rozmowach rekrutacyjnych. Kandydaci i pracodawcy zaczęli wymagać od siebie nawzajem większej elastyczności co do warunków pracy. I mimo początkowych wyzwań ze zdalnym procesem rekrutacji, wiele firm chce pozostawić po części taką formę na dłużej – tak aby zaoszczedzić czas Kandydata, który musiałby poświęcić na dojazd do biura potencjalnego pracodawcy.

Zdalny proces rekrutacji umożliwił też otwarcie się szerzej na Kandydatów – wiele firm poszerzyło zakres poszukiwań nawet do terenu całej Polski czy Europy. To może być duży plus dla Kandydatów z mniejszych miejscowości, którzy do tej pory musieli emigrować do większych miast, gdzie koszty życia są zdecydowanie większe. Kandydaci spoza wielkich miast, będą mieli dostęp do najlepszych pracodawców i najlepszych miejsc pracy nie wychodząc z domu.

2. Trudny start kariery dla juniorów

Niestety rok 2020 nie był najszczęśliwszym czasem do rozpoczęcia kariery zawodowej. Większość firm przestała zatrudniać Kandydatów posiadających niewielkie doświadczenie. W większości branż były ograniczenia zatrudnienia tylko do osób niezbędnych do utrzymania procesu, produktu lub systemu. Wiele branż zatrudniających osoby bez doświadczenia lub studentów na część etatu było zamkniętych. Ten “martwy sezon” przypada na miesiące od marca do czerwca. Bo już z początkiem lipca część firm mogła się otworzyć i mogła zatrudnić na stanowiska juniorskie.

Oczywiście konkurencyjność na tym poziomie stanowisk jest obecnie dość spora, a drugi lockdown tylko pogarsza sytuację. Na co w takim razie warto było poświęcić czas oprócz poszukiwania pracy? Oczywiście na naukę i kursy, które mogły się odbyć zdalnie, a ich wpisanie do CV dawało dużą wartość.

3. Zwolnienia, redukcje etatów, restrukturyzacja

Po ograniczeniu wszystkich możliwych kosztów, które firma ponosi – ostatnią deską ratunku na utrzymanie jakiejś części miejsc pracy była restrukturyzacja i redukcje etatów – było to szczególnie widocznie podczas pierwszego lockdownu. Na przełomie kwietnia i maja nastąpił największy wzrost grupowych zwolnień i planowanych grupowych zwolnień. To wtedy pojawiło się też najwięcej inicjatyw wspierających Kandydatów w poszukiwaniu pracy.

Grupowe czy pojedyncze zwolnienia – to nigdy nie jest dobra informacja dla pracownika. Kandydaci często musieli zmienić branżę czy stanowisko, na którym pracują na zupełnie inne. To w tamtym okresie zaczął się gwałtowny rozwój branży e-commerce oraz produktów związanych z pracą zdalną, e-rozrywką czy telemedycyną. To tutaj Kandydaci kierowali swoje pierwsze kroki w procesach rekrutacji.

4. Inicjatywy i wsparcie HR-owe

Na przełomie kwietnia i maja na rynku pracy pojawiły się też pozytywne inicjatywy osób i firm, które wspierały osoby tracące pracę. Pojawiła się fala poleceń Kandydatów – wielu Managerów pomaga w znalezieniu pracy poprzez polecenia bezpośrednie lub publiczne np. na portalu LinkedIn. Pojawiły się inicjatywy, które zbierały kandydatów i aktualne oferty pracy w jednym miejscu. Pojawiło się mnóstwo możliwości poinformowania świata, że jest się otwartym na oferty pracy. Myślę, że wielu osobom, takie inicjatywy pomogły odnaleźć się na rynku pracy i zdobyć zatrudnienie. Wsparcie ze strony innych, czasami nieznanych osób, radość z zatrudnienia, czy wzajemne polecenia to było działanie, które dawało ogromną siłę i motywację do walki o zatrudnienie! Mam nadzieję, że taki pozytywny akcent pozostanie z nami na dłużej, a może na zawsze!

Istotne trendy w rekrutacji na 2021 rok:

1. Formalizacja pracy zdalnej

Praca zdalna będzie nam już chyba towarzyszyć przez długie lata. Wiele firm obawiało się takiej zmiany i początki pracy zdalnej na dużą skalę budziły duży strach wśród pracodawców – najczęściej było to związane z brakiem przygotowania narzędzi do pracy zdalnej. Po czasie coraz więcej firm, chce pozostać przy całkowitej lub częściowej pracy zdalnej. Jedyne czego obecnie nam brakuje, to jasnych przepisów prawa regulujących pracę zdalną – rząd przygotowuje się do wprowadzenia takowych, ale w taki sposób aby praca zdalna nie była nadużywana.

2. Praca hybrydowa

Praca hybrydowa czyli połączenie pracy zdalnej z pracą z biura. Wiele firm przygotowuje się do wprowadzenia konkretnych zasad korzystania z możliwości pracy zdalnej oraz pracy biurowej.

Część pracowników będzie chciała wrócić do biura, ze względu na brak możliwości pracy z domu, a część będzie chciała przychodzić do biura tylko w określonych sytuacjach. Najczęściej będziemy korzystać z biura w przypadku spotkań biznesowych lub spotkań zespołu – ważne jest to, aby co jakiś czas spotykać się w świecie offline – tak, aby na żywo móc porozmawiać, aby zrobić planowanie, rozpocząć lub zamknąć projekt lub aby spotkać się z klientem.

Drugim ważnym celem pracy z biura będą szkolenia, które ze względu na koncepcję prowadzącego dobrze, aby odbyły się w biurze z pracownikami.

Ostatnim elementem mogą być integracje zespołu/firmy lub chęć przebywania w innej przestrzeni lub z innymi pracownikami. Praca hybrydowa może być stosowana nawet częściej niż praca w 100% zdalnie lub 100% z biura.

3. Automatyzacja i robotyzacja

Postępująca praca zdalna zmotywowała wielu pracodawców do rozpoczęcia lub przyspieszenia działań związanych z automatyzacją lub robotyzacją procesów w firmie. Wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na profesjonalne narzędzia pracy, które zostaną już z nimi na długo. Ważnym elementem pracy nad automatyzacja procesów jest kwestia dostępności do konkretnych danych dla zespołu i możliwość udostępniania danych dalej. Tak też wygląda to w procesach rekrutacji – wiele firm zaczęło korzystać z narzędzi, które wspierały ich w monitorowaniu aplikacji, spotkań online czy innych ważnych informacji gromadzonych o Kandydatach. Procesy rekrutacji uległy skróceniu – mogły toczyć się szybciej niż wcześniejsze procesy rekrutacji. Kandydaci byli bardziej dostępni na spotkania online, ponieważ nie musieli dojeżdżać do biura potencjalnego pracodawcy czasami nawet z innego miasta.

4. Well-being

Zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników to temat, który pojawia się już pod koniec 2020 roku. Wiele osób zmuszone było zrezygnować z aktywności fizycznej, a czasami ich jedynym miejscem gdzie mogli się przemieszczać były niewielkie mieszkania. Nawet osoby, które żyły sportem stały się bardziej leniwe, a większość statystyk mówi, że przeciętny Polak przytył przez ten rok około 2-3 kg.

Brak możliwości spotkania się z kolegami z pracy, rodziną czy znajomymi potęgował załamanie się zdrowia psychicznego wielu osób. Dlatego firmy zaczęły wprowadzać sportowe zajęcia online oraz darmowe konsultacje psychologiczne dla pracowników. Temat well-being pracowników to będzie jeden z ważniejszych rendów HR, który należy szczególnie obserwować.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl