Zdobywanie wiedzy dziś w porównaniu do jeszcze kilku czy kilkunastu lat temu ogromnie się różni. Rosnąca liczba specjalistów oraz zmiany na rynku pracy pozwoliły na to, aby każdy mógł dzielić się swoją wiedzą w postaci książek kursów, artykułów czy nagrań audio bądź video. W zależności od preferencji mamy możliwość rozwoju poprzez słuchanie lub czytanie. Dziś zobaczysz kilka rekomendacji książek, podcastów czy artykułów od m.in rekruterów z Talent Place. Owocnej nauki!
Najlepsze książki o HR według rekruterów Talent Place
Książki grają istotną rolę w edukacji, ale i nie tylko. Zapewniają rozrywkę, pomagaja podnosić kompetencje czy rozwijać wiedzę na różne tematy. W tym z obszaru HR! Candidate experience, narzędzia rekrutacyjne, feedback czy książki z obszaru komunikacji… Nasi rekruterzy z Talent Place postanowili podzielić się swoimi ulubionymi książkami z zakresu HR.
Candidate Experience. Jeszcze kandydat czy już klient? (M. Gojtkowska)
Książka opowiada o tematyce Candidate Experience – czyli doświadczeniach kandydata podczas procesu rekrutacyjnego i kontaktu z pracodawcą. Bazuje na wiedzy i doświadczeniach sprzed aplikowania, w trakcie procesu rekrutacyjnego oraz doświadczeniach po zakończeniu procesu. Z tej książki dowiesz się, dlaczego jest tak ważny. A także odnajdziesz modele i narzędzia, które pozwalają budować jak najlepsze candidate experience.
Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach. 33 zasady skutecznego naboru pracowników (P. Prokopowicz)
Odnajdziesz w niej najważniejsze elementy procesu rekrutacji, selekcji. Omawia tematy takie jak:
psychologia rekrutacji, selekcji; analiza pracy a modelowanie kompetencji; efektywność pracy, pomiary efektywności pracy; testy psychometryczne; badania zachowań podczas selekcji kandydatów; zbieranie, kombinacja danych.
Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu (O. Żółkiewicz, M. Olszewski, M. Czarnecki)
Poruszany w niej jest temat zwinności i tego jak wprowadzić i stosować ją w branżach innych niż IT, czyli w tym przypadku w HR oraz Employer Brandingu. Objaśnia, jak agile wygląda w HR oraz EB. Przedstawia przykłady firm, które pracują w tym stylu i podaje wskazówki, które przydadzą się przy wdrażaniu zwinności w Twojej organizacji.
Employer Branding po polsku (U. Zając – Pałdyna)
Z niej dowiesz się, że działania employer brandingowe wcale nie muszą być drogie. Koszty mogą być nawet bardzo niskie. W książce zawarte są także informacje na temat tego, jak z przeciętnej firmy można zrobić przedsiębiorstwo mające “to coś”, dzięki, któremu pracownicy będą chcieli do niej przychodzić, działać, zostać na dłużej… I nie, nie są to owocowe poniedziałki.
Podstawy sourcingu – Super Source Me (K. Tang i K. Latus)
To książka dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z sourcingiem. Jednak nie jest jedynie dla początkujących. Doświadczeni rekruterzy mogą z niej skorzystać do uporządkowania czy odświeżenia swojej wiedzy.
Lepszy pracodawca (Z. Machnicka)
To ukazanie, że autentyczny employer branding dziś jest na rynku bardzo pożądany. Jak stworzyć komunikację firmy, aby ukazać w niej autentyczność – czyli taką jaka jest naprawdę?
Książek oscylujących w temacie HR, EB czy rekrutacji jest wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności czy wolisz uczyć się tylko o tematyce Employer Brandingu czy tylko o rekrutacji, a może o wszystkim?
Najlepsze podcasty dla branży HR
Chyba już każdy wie czym są podcasty, w Polsce z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem pośród słuchaczy oraz twórców. Prowadzić je może każdy, wystarczy mieć pomysł i go wykorzystać. Przed Tobą lista tych, które pozwolą Ci poznać tematykę HR dogłębniej.
HR Changers
Podcast Talent Place o nowoczesnym rynku pracy. Spotkania z liderami organizacji, które nie boją się zmian i ryzyka. Wyznaczają trendy w branży HR.
Talent Story
To drugi podcast tworzony przez Talent Place Usłyszysz w nim rozmowy o trendach w HR, rekrutacji, zarządzaniu, kulturze organizacyjnej, rozwoju osobistym oraz biznesie, prowadzone z ekspertami w tych dziedzinach.
LUDZIE Z PRACY
Podcast poruszający temat ludzi z pracy. Czy w pracy są tacy jak poza nią? A może całkiem inni? Jak lepiej radzić sobie z ludźmi z pracy?
Głos HR
Podcast poruszający tematy związane z HR w pigułce. Znajdziesz w nim rozmowy z ekspertami, case study.
Porozmawiajmy o HR
Porusza tematy HRu opartego na dowodach, a także analityki, procesów, strategii w human resources.
HR na szpilkach
Podcast o kadrach i płacach prowadzony przez Monikę Smulewicz. W swoich odcinkach wspomina m.in o umowach o pracę, urlopach, pracy zdalnej, czy prawie pracy.
Podcasty mają taki plus, że możesz ich słuchać w praktycznie każdym momencie w ciągu dnia. W samochodzie, na spacerze, podczas sprzątania czy gotowania. Prowadzą je firmy ale także freelancerzy czy pasjonaci.
Artykuły, dzięki którym poznasz podstawowe zagadnienia oraz wskazówki z branży HR i rekrutacji
Wiele firm prowadzi na swoich stronach blogi, na których dzielą się wiedzą. Warto je odwiedzać, ponieważ można znaleźć tam naprawdę mnóstwo eksperckiej wiedzy całkowicie za darmo! W Talent Place również chętnie dzielimy się w ten sposób naszym know-how. Poniżej znajdziesz artykuły autorstwa naszych ekspertów HR, które mogą być idealnym uzupełnieniem posiadanej wiedzy na temat metod i narzędzi rekrutacji, komunikacji i wiele więcej. A jeśli jesteś na początku swojej drogi, tym bardziej zajrzyj do polecanych materiałów!
Wśród wyróżnionych w tym wpisie artykułów znajdują się słowniczki: HR oraz rekrutera IT, pozwolą Ci na zapoznanie się z podstawowym słownictwem wykorzystywanym w branży. Z reszty dowiesz się m.in. jaki związek z rekrutacją ma wiedza techniczna, czy rekruter musi ją posiadać, czy nie? Przeczytasz o badaniu potrzeb oraz motywacji kandydatów, a także jak tworzyć wiadomości, które przyciągną wzrok. Dzięki nim, Twoje wiadomości będą bardziej atrakcyjne dla potencjalnych uczestników procesu rekrutacyjnego a także lepiej określisz ich potrzeby czy np. motywację do zmiany miejsca pracy.
Słowniczek HR:
Rekrutacja a wiedza IT:
Jak przygotować się do rozmowy z kandydatem IT:
Słowniczek rekrutera IT:
Jak tworzyć wiadomości do kandydatów:
Jak badać potrzeby i motywację kandydatów:
Gdzie jeszcze można zdobywać wiedzę?
Przedstawione przez nas książki, podcasty i artykuły HR to tylko naprawdę niewielka namiastka tego, co możesz znaleźć w Internecie lub księgarniach. Umiejętność prowadzenia researchu otworzy przed Tobą drzwi do zostania specjalistą w dziedzinie HR, EB czy rekrutacji. Jeśli preferujesz naukę z kimś, możesz skorzystać z szkoleń, warsztatów prowadzonych przez ekspertów w formie stacjonarnej lub online. W Talent Place także prowadzimy takie szkolenia z rekrutacji IT dla rekruterów. Studia podyplomowe to także jedno z dodatkowych rozwiązań. Jeśli interesuje Cię elastyczność czasu i forma online, warto zwrócić uwagę na platformy e-learningowe takie jak np. Skillveo.