Wiedza techniczna w rekrutacji IT – czy naprawdę jest czego się bać?

Branża IT jest najszybciej rozwijającą się branżą na całym świecie. Setki tysięcy specjalistów codziennie pracują nad rozwijaniem i opracowywaniem nowych technologii. Trudności z nadążaniem za tempem zmian mają nawet osoby, które na co dzień z nich korzystają. A co dopiero w tej kwestii mają powiedzieć osoby nietechniczne.  Jednak wcale nie jest to takie straszne. 

W poszukiwaniu wiedzy technicznej 

Miejsc, gdzie można znaleźć wiedzę przydatną w rekrutacji IT jest wiele. Oto kilka rekomendacji:

Warto skorzystać także z kursów dla programistów, dostępnych na platformach Skillveo i Udemy. Takie szkolenia dla początkujących nie nauczą programowania, ale na pewno ułatwią zrozumienie technologii. 

Wykorzystaj wiedzę w praktyce!

W ramach przykładu zobaczmy, jak na podstawie wiedzy wyłącznie ze stron powyżej, można przeanalizować przykładową technologię, jakiej używa Front-end Developer.

Angular to otwarty framework i platforma do tworzenia SPA, napisany w języku TypeScript. Angular początkowo miał być wersją drugiego popularnego frameworku – AngularJS – jednak decyzje projektowe sprawiły, że Google zdecydował się wydać go jako osobny byt. Dlaczego? M.in. ze względu na brak kompatybilności wstecznej oraz prostej ścieżki aktualizacji aplikacji napisanych w AngularJS do Angular 2. 

Najprostsza definicja już może wprowadzić rekrutera w niemałe zdumienie. Czym jest framework? Do czego służy język TypeScript? Jak podają internetowe encyklopedie, TypeScript to wolny i otwartoźródłowy język programowania stworzony przez firmę Microsoft. Powstał jako nadzbiór języka JavaScript. Umożliwia on opcjonalne statyczne typowanie oraz programowanie zorientowane obiektowo oparte na klasach. Dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał kontaktu z branżą IT, taka definicja może stworzyć jedynie więcej zamieszania. Dlatego warto śledzić blogi branżowe. W takich miejscach skomplikowane definicje są często tłumaczone w prosty sposób. I dodatkowo poparte przykładami, co pozwala na przyswojenie wiedzy w przyjemniejszy i prosty sposób. Dodatkowo poparte są przykładami, co jeszcze lepiej osobom nietechnicznym pozwala zapoznać się z pojęciem i zrozumieć je. 

Więcej o byciu partnerem w rozmowie z kandydatami i wykorzystaniu wiedzy technicznej w praktyce przeczytasz TUTAJ

Jak poradzić sobie ze skomplikowanymi zagadnieniami technicznymi

Niestety, w wymaganiach do projektu rekrutacyjnego w IT często znajduje się od kilku do nawet kilkunastu technologii, w zależności od roli. Co więcej, niektóre role również mogą powodować zamieszanie. Weźmy na przykład DevOps –to potoczna nazwa stanowiska które w rzeczywistości jest metodologią. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej będzie rozłożyć wszystko na czynniki pierwsze. Angular, czyli framework, napisany w TypeScript który jest nadzbiorem języka JavaScript. Teraz sprawdzając JavaScript, dowiemy się, że jest to język Front-endowy. Co to znaczy? Służy do tworzenia części graficznej – tej z którą użytkownicy mają do czynienia. Teraz na zasadzie dedukcji możemy określić, że jeśli ktoś zna Angular to musi mieć również doświadczenie z Typescript, który można określić jako język Front-endowy. Dzięki temu nasze poszukiwania Front-end Developera z Angularem nabrały dużo więcej sensu. 

Zasady skutecznej rekrutacji w branży IT

  1. Rekruter musi wykazywać się dociekliwością na co dzień, nie tylko dopytując małomównych kandydatów o ich doświadczenie zawodowe, ale także na etapie przygotowywania się do rozmowy z kandydatem. 
  2. Nie musi być za to wszystkowiedzący w kwestii technologii. Wystarczy znać podstawy, rozumieć, czym różni się od siebie język front-endowy od back-endowego, jak poprawnie wymówić Java, czym jest framework lub jakie są bazy danych. 
  3. Rekruter to nie programista, nie jest to osoba techniczna. Jego funkcją jest określenie, czy kandydat spełnia określone kryteria, aby włączyć go do procesu rekrutacyjnego. 
  4. Im bardziej szczegółowe są kryteria, tym łatwiejsza praca rekrutera. 
  5. Warto skorzystać również z rozszerzeń takich jak GlossaryTech. Nie tylko same skanują one profil kandydata na Linkedinie w celu znalezienia słów kluczowych, ale potem jeszcze definiują te słowa. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacji IT, zerknij także na ten WPIS. Jeśli interesuje Cię perspektywa kandydata czytaj: TUTAJ

Drogie koleżanki i drodzy koledzy rekruterzy, jak widzicie – nie ma się czego bać! Branża IT może być onieśmielająca. Tempo zmian i ilość technologii dla niektórych może wydawać się przytłaczająca, ale jesteście w stanie sobie poradzić. Trzeba włożyć w poznawanie wiedzy technicznej wysiłek i czas. Jednak satysfakcja, która pojawi się podczas rozmowy z kandydatem, moment kiedy rozumie się wszystko, o czym mówił jest tego warta. Bardzo ułatwia to sourcing i tempo samego procesu rekrutacyjnego. 

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl