Outsourcing Rekrutacji IT – czy warto?

Rekrutowanie specjalistów IT wiąże się z wieloma wyzwaniami, które wymagają wiedzy i odpowiedniego podejścia do kandydata. Rynek pracy IT to wciąż rynek pracownika, w którym kandydat może wybierać spośród wielu ofert. Dodatkowo specyfika branży wymaga wnikliwego zweryfikowania kompetencji Kandydata. Nie każdy Rekruter wie, jak poradzić sobie z takim wyzwaniem. Jest jednak na to rozwiązanie – outsourcing rekrutacji IT. Jakie korzyści niesie, czy jest opłacalny i dla kogo?

Czas trwania rekrutacji

Wynajęcie agencji rekrutacyjnej w ramach outsourcingu ma jedną ogromną zaletę – skraca czas poświęcony na rekrutację. Zdarza się, że od wynajęcia agencji do podpisania umowy z nowym pracownikiem może minąć mniej niż 2 tygodnie! Przeważnie jednak czas ten jest nieco dłuższy, gdyż średnio wynosi około 1-2 miesiące w zależności od specyfiki roli, wymagań organizacji, czy też uwarunkowań lokalizacyjnych. Jednakże nadal jest to znacznie krótszy okres, niż w przypadku tradycyjnych metod rekrutacji, gdyż samej agencji również zależy na jak najsprawniejszym zamknięciu procesu.

Koszty rekrutacji

Rekrutacja i outsourcing specjalistów IT są uznawane przez wiele firm za niepotrzebny koszt. Przecież firma samodzielnie może wykonać cały proces. Jednak samodzielne przygotowanie całej rekrutacji, powoduje ogromne ryzyko zatrudnienia niedopasowanego kandydata. Pracownik, który został wdrożony na swoje stanowisko, pochłonął ogromne ilości czasu i kosztów. Czy organizację stać na to, by po okresie próbnym pracownik stwierdził, że odchodzi lub jednak nie odnalazł się w powierzonej roli? Czy firma może pozwolić sobie na zwolnienie takiego pracownika po 3 miesiącach ze względu na braki w wiedzy? Rekrutacja poprzez outsourcing IT kosztuje, ale daje gwarancję wyboru trafnych kandydatów. 

Kolejnym z aspektów, na który warto zwrócić uwagę, rozważając outsourcing rekrutacji IT, jest jej wpływ na wizerunek firmy. Niewłaściwie przeprowadzona rekrutacja może skutkować zniechęceniem do podjęcia pracy najbardziej jakościowe talenty. Ponadto takie sytuacje mogą nadszarpnąć dobre imię firmy. Dlatego agencje rekrutacyjne dbają o pełen profesjonalizm wykonywanych usług, gdyż nie chodzi tu tylko o reputację klientów, ale także i ich własną.

Rzetelność agencji rekrutacyjnej

Największą obawą firm przed zleceniem outsourcingu rekrutacji IT jest brak skrupulatności i ryzyko niepowodzenia całego procesu rekrutacji. Rodzi się pytanie: Czy agencja rekrutacyjna zatrudni dla nas specjalistów IT i podoła zadaniu? Czy uda jej się zweryfikować umiejętności pracowników? Na rynku jest wiele firm, które zajmują się outsourcingiem rekrutacji, a do całego procesu wyboru kandydata podchodzą z należytą starannością, przygotowując proces rekrutacyjny w ścisłej współpracy z firmą zatrudniającą. Firmy te znają branżę IT, wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z kandydatem, aby zachęcić go do współpracy, a także zweryfikować jego kompetencje. 

Wiedza i doświadczenie

Zdecydowanie największym plusem agencji rekrutacyjnej jest jej wiedza i doświadczenie. Pracujący w niej rekruterzy, wykorzystują zaawansowane metody pozyskiwania specjalistów IT, wykorzystując sztuczną inteligencję oraz machine learning. Szeroka wiedza i zdobyte doświadczenie pozwala na wykorzystanie elastycznych i nieszablonowych rozwiązań dostosowanych do konkretnej sytuacji, czy projektu. 

Społeczność ponad 200 specjalistów HR w Talent Place posiada dostęp do aktywnej bazy kandydatów, gdzie polecenie kontaktów między rekruterami do konkretnych projektów, zapewnia płynny przepływ informacji oraz responsywność kandydatów. Największym atutem wykorzystania metody Talent Pooling jest brak przypadku i szybkość działania. 

Baza kontaktów i kandydatów

Outsourcing z agencją rekrutacyjną to współpraca z bazą osób specjalizujących się w różnych obszarach branży IT, dzięki czemu są w stanie szybko wyselekcjonować odpowiednie osoby, a następnie je zweryfikować. Dzięki temu koszty związane z pozyskaniem nowego kandydata są zoptymalizowane. Mieszczą się tu zarówno koszty wynikające z samego procesu rekrutacji (koszt ogłoszeń rekrutacyjnych, koszt badań medycyny pracy, wynagrodzenie pracownika, sprzęt oraz licencje oprogramowania),a także powiązane z ryzykiem zatrudnienia niewłaściwej osoby.

Narzędzia rekrutacyjne

Zewnętrzni rekruterzy korzystają z narzędzi pozwalających trafnie ocenić kompetencje kandydata, a więc choćby testów językowych oraz zadaniowych, rozmów kwalifikacyjnych pomagających określić nie tylko kompetencje twarde, ale też miękkie, niezbędne na wyższych stanowiskach związanych z zarządzaniem działami IT. W trakcie procesu rekrutacji wykorzystują rozmaite źródła informacji – od rekomendacji, ogłoszeń na portalach branżowych oraz w instytucjach i uczelniach po direct search.

Dla kogo outsourcing rekrutacji IT?

Mogłoby się wydawać, że jedynie największe firmy mogą pozwolić sobie na skorzystanie z outsourcingu rekrutacji IT. Natomiast programiści i specjaliści do spraw IT są również potrzebni w mniejszych firmach, niezwiązanych bezpośrednio z rozwojem oprogramowania. Outsourcing rekrutacji IT powinien być wykorzystywany przez mniejsze firmy w szczególności, gdy specyfika branży nie jest im dobrze znana. 

Pozyskanie specjalistów w branży IT nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze trudniejszym wydaje się znalezienie kandydata do długofalowej współpracy, przy tak dynamicznym rynku pracy i kuszącej zewsząd konkurencji. Rekrutacja stała niesie ze sobą ryzyko wieloetapowego i kosztownego procesu pozyskiwania pracowników. Warto więc rozważyć korzystanie z outsourcingu, który daje przedsiębiorcy dostęp do szerokiego wachlarza doświadczonych rekruterów i specjalistów HR wraz z całym know-how dostawcy.

IT Contracting 

Usługa IT Contracting daje możliwość szybkiego rozpoczęcia projektu, a elastyczność rozwiązania pozwala dobierać potrzebne kompetencje na różnym etapie projektu bez konieczności zatrudniania na stałe rozbudowanych zespołów. Baza kontaktów i program poleceń zapewniają rozpoczęcie projektu na czas, nawet w przypadku najbardziej wymagających stanowisk.

Kiedy skorzystać z IT Contractingu?

  • Jeśli firma potrzebuje elastycznej współpracy ze specjalistami IT oraz organizacji zależy na natychmiastowych rozwiązaniach. Model outsourcingowy zapewnia dopasowanych ekspertów z wymaganymi kompetencjami technicznymi bez konieczności zatrudniania pracownika na stałe.
  • IT Contracting doskonale sprawdzi się podczas realizacji projektów podzielonych na poszczególne fazy, wymagające specjalistów o różnych kompetencjach, których można dołączyć w trakcie realizacji przedsięwzięcia. 
  • Eksperci dobierani są zgodnie z oczekiwaniami klienta i wymaganą technologią. Jeśli w trakcie projektu pojawią się nowe wyzwania technologiczne, można zamienić lub zatrudnić dodatkowych kontraktorów zgodnie z zapotrzebowaniem.
Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl