TALENT POOLING – wszystko, co musisz wiedzieć o ważnym trendzie w rekrutacji

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jaki potencjał drzemie w Twojej bazie kandydatów?

Wystarczy połączyć potrzeby rekrutacyjne firm z gotowymi bazami kandydatów rekruterów, by szybko i z sukcesem zamykać projekty. Poznaj talent pooling – nowość, a zarazem przyszłość w rekrutacji.

Baza kandydatów to Twoja supermoc. Wykorzystaj ją!

Ilu kandydatów liczy Twoja baza? 50? 100? 1500? Wykorzystaj relacje, które budujesz ze swoją siecią kontaktów, by rekrutować szybciej i skuteczniej!

Czym jest Talent Pooling?

Talent pooling to koncepcja, która polega na budowaniu bazy kandydatów, a następnie korzystaniu z jej zasobów – nie tylko w ramach swoich projektów. W talent poolingu chodzi również o to, by polecać kandydatów ze swojej sieci innym rekruterom do prowadzonych przez nich projektów.

Talent pooling pozwala aktywnie wykorzystać coś, co zostało zbudowane na przestrzeni lat. Nie ma limitu, jeśli chodzi o kandydatów, których możesz polecić. Jest za to szansa na szybsze zamknięcie procesu i… dodatkowy zarobek. Talent Place promuje nowe podejście w rekrutacji – talent pooling, czyli wykorzystanie swojej supermocy w postaci sieci kontaktów do pomocy innym rekruterom, przy dodatkowych korzyściach dla siebie. Jakich? Do głównych zalet talent poolingu należą oszczędność czasu i nerwów związanych z długotrwałym i żmudnym poszukiwaniem kandydatów na LinkedIn.

Łatwiej jest również o utrzymanie dobrych relacji z kandydatami, których często irytuje duża liczba otrzymywanych wiadomości z niedopasowanymi do nich ofertami. Jest dużo większa szansa, że zainteresują się ofertą, jeśli będzie ona naprawdę dopasowana do ich profilu i oczekiwań. Oraz będzie pochodzić od osoby, z którą mieli już okazję rozmawiać. Więcej o skutecznym budowaniu bazy kandydatów pisaliśmy tutaj.

Rekrutacja przez networking

Rekrutacja przez społeczność, czyli crowdstaffing, to model działania, który w Talent Place stosujemy z powodzeniem od 2016 roku. Pozwala on na precyzyjne dopasowanie rekomendacji do procesu w krótkim czasie (nawet w 7 dni od rozpoczęcia współpracy). Crowdstaffing polega na budowaniu elastycznej społeczności rekruterów, którzy sami decydują o tym, w jak wielu projektach chcą brać udział na przestrzeni czasu. Co więcej, rekruterzy współpracują ze sobą polecając sobie kandydatów – każdy może liczyć na wsparcie innych ekspertów HR podczas rekrutacji.   

W takim modelu działania duże znaczenie ma talent pooling. Pozwala on na współpracę w ramach społeczności, a tym samym osiąganie lepszych celów. Wewnętrzne systemy poleceń i związane z tym benefity dla członków naszej społeczności umożliwiają błyskawiczną realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów, niezależnie od branży. Im więcej ekspertów HR działa na zasadzie talent poolingu, tym więcej mogą wspólnie osiągnąć.   

Jakie są zalety Talent Poolingu?

  1. W ramach talent poolingu nie tylko ty polecasz kandydatów, ale też kandydaci z baz innych rekruterów są polecani Tobie. Zamykasz więc projekt szybciej i skuteczniej.
  2. Wsparcie się… opłaca. Pomagasz w realizacji celów innym rekruterom, ale też zarabiasz na pracy, którą już wykonałeś. Weź udział na przykład w programie poleceń Talent Place – zgłoś swojego kandydata do jednego z procesów i, jeśli otrzyma on zatrudnienie, otrzymasz wynagrodzenie.
  3. Udostępnianie kandydatów do innych projektów na dużą skalę może zmienić oblicze rekrutacji. Wyobraź sobie siatkę rekruterów, którzy realizują cele dzięki wzajemnej pomocy. To już się dzieje w Talent Place, a również Ty możesz zacząć działać w ten sposób, a przy okazji zarobić. 
  4. Masz większą radość z wykonywanej pracy. Po prostu! Nikt nie lubi wysyłać wiadomości “mechanicznie”, by za chwilę otrzymać informację o braku zainteresowania lub… nie otrzymać odpowiedzi wcale. W talent poolingu bazujesz na relacji, którą już masz z kandydatem i proponujesz mu udział w procesach, które naprawdę mogą być dla niego interesujące. Ty zyskujesz większe zainteresowanie rolą, a kandydat spersonalizowane wiadomości z konkretnymi, interesującymi do rolami

Zmień podejście i zyskaj!

Większość rekruterów, gdy otrzyma projekt do realizacji, podchodzi do niego według określonego schematu: briefing, direct search, phone screening, weryfikacja i przygotowanie rekomendacji. Zastanów się, ile czasu zajmuje Ci sourcing? A teraz pomyśl, jak wiele możesz go zaoszczędzić przez talent pooling! Czas to aktywo, którego wszystkim nam brakuje i każdy sposób na jego odzyskanie jest na wagę złota. Szybciej zamykasz projekt i masz więcej przestrzeni na realizację innych celów.

W talent poolingu Ty polecasz kandydatów i kandydaci są polecani Tobie. Współpraca między ekspertami HR wchodzi na zupełnie nowy poziom, a dzięki temu procesy mogą być zamykane szybciej i lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy uświadomić sobie, że każda osoba z Twojej bazy kontaktów ma potencjał do rozpoczęcia pracy w roli, na którą któryś z Twoich kolegów z branży obecnie rekrutuje. Ty najlepiej znasz potrzeby i motywację kandydatów ze swojej bazy. Wykorzystaj to i pomóż w lepszym dopasowaniu kandydatów do pracodawców.  

Zainteresować cię może także nasz wpis o tym, jak przygotować się do rozmowy z kandydatem IT.

Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!
Talent Pooling

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl