Agencja rekrutacyjna IT – jak wybrać najlepszą?

W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii, branża informatyczna rozwija się w zawrotnym tempie, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów stale rośnie. W polskiej branży IT pracuje ponad 450 000 specjalistów oraz działa około 50 000 firm z branży IT, wytwarzając 8% PKB. Firmy szukają odpowiednich kandydatów, którzy pomogą im osiągnąć sukces i rozwinąć ich technologiczną przewagę. Jednak znalezienie odpowiednich profesjonalistów w dziedzinie IT może być wyzwaniem, dlatego wiele firm decyduje się skorzystać z usług agencji rekrutacyjnych specjalizujących się w obszarze IT.

Na co zwracać uwagę przy wyborze agencji rekrutacyjnej IT?

Agencje rekrutacyjne IT są wyspecjalizowane w znajdowaniu, selekcji i rekomendowaniu najlepszych kandydatów dla klientów poszukujących specjalistów z branży. Skracają czas i wysiłek, który pracodawcy musieliby włożyć w samodzielne przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego. Jednak, aby wybrać najlepszą agencję rekrutacyjną IT, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

Doświadczenie i specjalizacja

Ważne jest, aby agencja rekrutacyjna IT miała odpowiednie doświadczenie w branży. Sprawdź, ile lat funkcjonuje na rynku oraz czy specjalizuje się w rekrutacji dla branży IT. Dobrze, jeśli agencja ma wykwalifikowanych konsultantów, którzy rozumieją techniczne wymagania stanowiska, z którym pracujesz.

Reputacja i referencje

Przeczytaj opinie na temat agencji rekrutacyjnej IT oraz poproś o referencje od jej dotychczasowych klientów. Zapytaj znajomych lub współpracowników z branży o ich doświadczenia z daną agencją. Wiarygodną platformą wyboru dostawcy usług biznesowych na podstawie opinii klientów jest platforma Clutch, czy GoodFirms.

Zakres usług

Upewnij się, że agencja oferuje szeroki zakres usług rekrutacyjnych, takich jak identyfikacja i preselekcja kandydatów, przeprowadzanie wywiadów, weryfikacja referencji, a także wsparcie podczas negocjacji z kandydatami. Ważnym elementem, który powinien wystąpić na samym początku procesu jest wykonanie przez agencję studium wykonalności, czyli

oceny możliwości realizacji projektu we współpracy z klientem nad danym projektem oraz identyfikacja potencjalnych trudności i możliwych rozwiązań, co właśnie stanowi nieodłączny element podczas współpracy z naszymi klientami. 

Zrozumienie Twoich potrzeb

Dobra agencja rekrutacyjna IT powinna dokładnie zrozumieć Twoje wymagania i oczekiwania odnośnie nowego pracownika. Musi być w stanie dopasować odpowiednie umiejętności i doświadczenie kandydatów do Twojego zespołu. Wieloletnie doświadczenie oraz bezpośredni kontakt z klientami i kandydatami sprawia, że wiedza na temat rynku IT jest stale aktualizowana lub monitorowana przez agencję. Niektóre z agencji rekrutacyjnych IT w Polsce publikują raporty o rynku pracy IT. Dostęp do naszych raportów talent pool oraz najczęściej oferowanych warunków, pozwala na podjęcie decyzji o rekrutacji, w oparciu o rzetelne dane.

Sieć kontaktów

Sprawdź, czy agencja ma szeroką sieć kontaktów wśród profesjonalistów branży IT. To pomaga dotrzeć do potencjalnych kandydatów, którzy mogą nie być aktywnie poszukujący pracy, dlatego nasza globalna społeczność ponad 200 rekruterów posiada dostęp do rozbudowanej bazy kandydatów, co pozwala nam dostarczyć komplet rekomendacji nawet w 7 dni.

Modele współpracy

Dobry partner rekrutacyjny powinien działać w sposób przejrzysty, uczciwy i zgodny z etyką. Zapytaj o politykę agencji dotyczącą opłat i oczekiwań wobec klientów i kandydatów. Talent Place nie działa w modelu 100% success fee, a naszym klientom oferujemy kandydatów na wyłączność. Wierzymy, że współpraca powinna opierać się o uczciwą cenę i równowagę między kosztem i dostarczaną wartością. Mieć prosty i transparentny model, bez kruczków. Przebiegać sprawnie i bezproblemowo dla klienta, bo czas to ważne aktywo. Być elastyczna i indywidualna, bo każda firma jest inna. O kwestii dlaczego dlaczego model 100% success fee generuje dodatkowe koszty po stronie klienta, można przeczytać w artykule na blogu.

Skuteczność

Zorientuj się we wskaźnikach sukcesu agencji, takich jak czas zatrudnienia, wskaźnik powodzenia w obsadzaniu stanowisk oraz opinie od klientów i kandydatów. Fakt, że nie działamy w modelu 100% success fee wpływa na nasz success rate, który jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych agencji rekrutacyjnych. Jestesmy w stanie dostarczyć komplet rekomendacji w przeciągu 7 dni, a średnio 3 tygodnie zajmuje nam realizacja projektu.

Innowacyjność

Branża IT jest dynamiczna, dlatego warto zwrócić uwagę, czy agencja rekrutacyjna jest elastyczna i innowacyjna w podejściu do poszukiwania kandydatów i rozwiązywania problemów rekrutacyjnych, dlatego Talent Place jako agencja rekrutacyjna działająca poprzez crowdstaffing oraz recruitment process outsourcing (RPO), wykorzystuje nowoczesne metody rekrutacji oraz autorską aplikację Talent Pooling App z dostępem do bazy aktywnych kandydatów. 

Którą agencję rekrutacyjną IT wybrać?

Podsumowując, wybór odpowiedniej agencji rekrutacyjnej IT może przynieść znaczące korzyści w procesie poszukiwania najlepszych specjalistów do Twojej firmy. Należy jednak dokładnie zbadać potencjalnego partnera, sprawdzając jego doświadczenie, reputację, zakres usług, sieć kontaktów oraz skuteczność. Case studies i rekomendacje, które są najczęściej dostępne na stronie internetowej również są dowodem wiarygodności. W momencie wstępnego wyboru do współpracy kilku agencji na podstawie wyżej wymienionych elementów, najlepszą formą weryfikacji jest wysłanie wiadomości lub umówienie się na bezpłatną konsultację. Zadając bezpośrednio pytania możemy zyskać najwięcej informacji, które pozwolą podjąć najlepszą decyzję.

IT Contracting 

Usługa IT Contracting daje możliwość szybkiego rozpoczęcia projektu, a elastyczność rozwiązania pozwala dobierać potrzebne kompetencje na różnym etapie projektu bez konieczności zatrudniania na stałe rozbudowanych zespołów. Baza kontaktów i program poleceń zapewniają rozpoczęcie projektu na czas, nawet w przypadku najbardziej wymagających stanowisk.

Kiedy skorzystać z IT Contractingu?

  • Jeśli firma potrzebuje elastycznej współpracy ze specjalistami IT oraz organizacji zależy na natychmiastowych rozwiązaniach. Model outsourcingowy zapewnia dopasowanych ekspertów z wymaganymi kompetencjami technicznymi bez konieczności zatrudniania pracownika na stałe.
  • IT Contracting doskonale sprawdzi się podczas realizacji projektów podzielonych na poszczególne fazy, wymagające specjalistów o różnych kompetencjach, których można dołączyć w trakcie realizacji przedsięwzięcia. 
  • Eksperci dobierani są zgodnie z oczekiwaniami klienta i wymaganą technologią. Jeśli w trakcie projektu pojawią się nowe wyzwania technologiczne, można zamienić lub zatrudnić dodatkowych kontraktorów zgodnie z zapotrzebowaniem.
Szukasz wsparcia w rekrutacji? Kliknij w przycisk poniżej!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz konkretne pytania prześlij je do nas przez formularz kontaktowy.

"*" oznacza pola wymagane

Poznaj nas bliżej

Dołącz do naszej grupy
i bądź na bieżąco
z Talent Poolingiem

TP_www_BOTTOM_05_grupa_new

Talent Place jest częścią Everuptive Group, dostawcy skutecznych rozwiązań dla biznesu, działających w oparciu o potencjał Internetu i nowoczesnych technologii.

Masz pytania? kontakt@talentplace.pl